СВЕ САМО У ЈЕДНОМ ДАНУ! За Војску Србије купљено 53 милона евра домаћег наоружања и војне опреме! Србија јача своје ОРУЖАНЕ СНАГЕ!
Велики помак напред
Недавно је неколико предузећа са Министарством одбране Србије, али и међусобно, потписало уговор у вредности од 9,7 милијарди динара када је у питању наменска индустрија. Ново наоружање и војна опрема у вредности од 6,2 милијарде динара биће испоручени Војсци Србије.
КОАЛИЦИЈА - СВ СПРЕМНА ДА ИДЕ НА ФРОНТ? Руси изнедрили брутално моћну хаубицу
Војска Србије модернизује преносне ракетне системе "Игла" (ВИДЕО)
ДОМАЋА РАКЕТА ДОМЕТА ВЕЋЕГ ОД 70 КМ! Упознајте ново моћно српско оружје, смрт за потенцијалног непријатеља (ВИДЕО)
То је фантастичан резултат, који је до пре неколико година био готово незамислив, јер је у само једном дану за Војску Србије купљено 53 милона евра домаћег наоружања и војне опреме.
Министар Вучевић је поводом тога изјавио да "наша наменска индустрија под предузећем 'Yugoimport-SDPR' priprema наоружање и војну опрему за извоз у вредности од 3,5 милијарде динара, тако да показујемо и своју конкурентност и добар тренд на трећим тржиштима, односно на међународном војном тржишту."
- Тиме, наравно, повећавамо и учешће војне наменске индустрије у укупном бруто друштвеном производу Републике Србије - истакао је министар Вучевић.
То све потврђује изјаву председника Србије од фебруара ове године дату за медије на сајму у УАЕ "Idex 2023", који је тада поручио да ће држава обезбедити додатна улагања у развој одбрамбене индустрије и јачање Војске Србије и најавио да ће држава 2023. и 2024. купити 200 тешких возила и оруђа домаће индустрије за нашу војску.
Подсетимо, на 11. међународном сајму наоружања и војне опреме "Партнер 2023", који је крајем септембра одржан у Београду, представљен је и нови адут српске одбрамбене индустрије самоходна хаубица Нора НГ "Перун", која је добила име по словенском богу неба и грома.
Овај епитет "Нова генерација" нова верзија Норе са правом носи јер је у питању потпуно редизајнирана Нора Б52 и има много унапређења у односу на базни модел од кога је настала као његова еволуција.
"Нора" нове генерације има даљинско управљање и беспосадну оружну станицу како би се самњио број посаде и њихово излагање противничком контрабатирању. Овај аутономни борбени модул је монтиран на камионску шасију МАН погона точкова 8x8.
Њим се управља из кабине возила и захваљујући својим карактеристикама, може се сматрати даљински управљаном борбеном станицом артиљеријског система калибра 155 mm. Postavlja се око склопа цеви топа обликованог техником аутофретаже.
Нора НГ "Перун" може да испали четири гранате у минуту што је исто као и код Норе Б52 М15, а мање за две гранате у минуту у односу на самоходну топ-хаубицу "Александар".
Као по угледу на амерички хибридни артиљеријско-ракетни систем ИМ-Схорад монтираног на борбено-оклопном возилу "Stryker", Vojnotehnički институт у сарадњи са одбрамбеном индустријом Србије је конструисао до сада најмоћнију верзију добро познатог хибридног система ПВО "Пасарс".
Ову најмоћнију верзију "Пасарс" артиљеријско-ракетног система одликује до сада најбројнија комбинација различитих сложених борбених система који укључују употребу "Бофорс" топа калибра 40 mm, ракета ПВО "Мистрал 3 ЕР" и "Стрела-2М" и вођених противоклопних ракета "Маљутка 2Т5".
Осим наведених борбених система на цео систем "Пасарс", додати су и анти-дрон ометачи, систем за армирање темпиране муниције коју ће испаљивати "Бофорс" топ, као и антене радарског система под ознаком РПС-42 који служе за детекцију свих врста циљева у ваздуху на кратком домету, а нарочито малогабаритних ниско и споролетећих циљева.
На Међународном сајму наоружања и војне опреме "Партнер 2023" који је одржан у Београду, од 25. до 28. септембра, уз учешће више од 120 домаћих и страних излагача, приказано је много новитета наше наменске индустрије и Влада Србије, као и председник Вучић препознали су и те како важност улагања у нашу наменску индустрију с обзиром на опште околности у региону и свету и указали на потребу да се војна индустрија даље развија, као и потребу за набавком оружја од других земаља и потребу за већим улагањима у Војску Србије.
На Сајму су премијеру имали системи новог домаћег наоружања, пре свега из домена артиљеријских оруђа и беспилотних летелица, као и анти-дрон системи.
Као што смо навели ту су се посебно истакли "Нора" НГ "Перун" и ПВО систем "Харпас" који неодољиво подсећа на руски хибридни ПВО систем "Тунгуска".
Такође, треба посебно истаћи да су на овогодишњем сајму наоружања и војне опреме "Партнер 2023" посебно били заступљени произвођачи војних система из Кине који нуде велики спектар наоружања почев од анти-дрон технологије, до артиљеријских система, главних борбених тенкова и оклопно-борбених возила, до система ПВО свих врста, као и борбених авиона типа Ј-10ЦЕ и тренажно-борбеног Л-15 које су већ набавили Пакистан (Ј-10ЦЕ) и Уједињени Арапски Емирати (Л-15).
Једну од премијера Сајма је представљао и нови хибридни систем трупне противваздухопловне одбране назван "Харпас". Како је конструктор овог сложеног борбеног средства објавио, односно Војнотехнички институт, ради се о хибридном артиљеријском оруђу намењеном за противваздухопловну одбрану трупа и важних објеката од авиона, хеликоптера, крстарећих ракета и беспилотних летелица.
Купола са борбеним системина је интегрисана на шасију главног борбеног тенка М-84 коју карактерише одлична покретљивост и заштита посаде, уређаја и инструмената од погодака муниције стрељачког наоружања и парчадног дејства артиљеријских граната.
Наоружање хибридног артиљеријско-ракетног система "Харпас" чине два спрегнута топа "Бофорс" Л/70 калибра 40 mm и по две противваздухопловне ракете РЛН-ТК и РЛН-РФ калибра 170 mm настале на бази ракете РЛН-ИЦ, али са оптичком (РЛН-ТК) и радарском (РЛН-РФ) главом за самонавођење.