Три највеће војне силе на свету у трци су за ХИПЕРСОНИЧНО НАОРУЖАЊЕ, а једна од њих ОЗБИЉНО КАСКА
Истраживачка служба америчког Конгреса објавила је извештај о развијању хиперсоничног оружја у САД, Русији и Кини
Три најмоћније силе на Земљи – Русија, Кина и Сједињене Државе – утркују се у наоружању хиперсоничним оружјем, а Америка каска. Амерички министар одбране Џим Матис изјавио је недавно да је “хиперсонично оружје приоритет број један” за истраживање и развој америчке војске.
- И да га имамо и да имамо одбрану од њега. То је наш приоритет број један у развоју технологије – рекао је Матис. - Хиперсонично оружје, заједно са вештачком интелигенцијом, директно енергетско оружје и роботика промениће карактер рата. Из САД су више пута наглашавали да на том пољу заостају за Русијом, која већ поседује хиперсонично оружје какво тренутно нема ниједна друга земља на свету.
ПУТИН ПОСЛАО СРБИЈИ НАОРУЖАЊЕ! Руски транспортери стигли на војни аеродром у Батајници!
БУГАРИ ОДУВАЛИ АМЕРИКАНЦЕ! Председник Румен Радев ставио ВЕТО на куповину Ф-16!
ШЕСТ НА ЈЕДНОГ! Објављен снимак напада Ф-16 на РУСКОГ бомбардера! Јужнокорејанци осули РАКЕТНУ паљбу (ВИДЕО)
Генерал Џон Хајтен, шеф Стратешке команде Оружаних снага САД, верује да хиперсонично оружје може да узврати удар тамо где је немогуће или није пожељно коришћење других средстава. Председник САД Доналд Трамп лично се у мају обратио Конгресу са молбом да издвоји средства за развој хиперсоничног оружја.
- Тражимо од Конгреса да инвестира више у хиперсонично оружје. Ми имамо такве врсте (хиперсоничног оружја), које су у фази развоја — врсте које никада нисте видели и какве не можете ни да замислите“, рекао је тада амерички председник.
Алексеј Леонков, војни стручњак и уредник часописа „Арсенал отечества“, рекао је да је у Пентагону било одлучено да се пројекти различитих родова војске, који су у вези са хиперсоничним оружјем — обједине у један програм, који би до 2021. године требало да представи свету прво хиперсонично оружје из САД-а, које би требало да лети брзином од најмање шест маха. Како је појаснио Леонков — такво оружје захтева озбиљна финансијска улагања, а у вези са тим и настају спорови.
- Намере Пентагона су прилично прагматичне. По сваку цену морају да набаве то оружје за копнене, ваздушне и морске снаге. Стога ће одлука о финансирању вероватно бити излобирана и прихваћена - истакао је стручњак.
Иако је финансирање ових програма релативно ограничено, Пентагон и Конгрес показују повећано интересовање за развој и за што скорију употребу хиперсоничних система. Ово је делимично и последица све већег интересовања Русије и Кине за ту технологију. САД су због тога скренуле пажњу на стратешку претњу, коју представљају хиперсонична средства. Аналитичари сматрају да је Русија развила хиперсонично оружје како би се супротставила америчким системима противракетне одбране, који су распоређени на територији САД и Европе.
За Кину је развој ове врсте оружја важан, не само зато што се помоћу њега могу супротставити све развијенијој технологији САД, која прети безбедности земље, него и у „регионалном контексту“ — у оквиру стратегије блокирања продора непријатеља на одређену територију. У материјалу је указано да, за разлику од Москве и Пекинга, САД за сада не раде на развоју хиперсоничног оружја које је у могућности да носи нуклеарну бојеву главу.
Капетан Константин Сивков, доктор војних наука, истиче да у овом тренутку само Русија поседује хиперсонично оружје.
- Русија поседује читав низ хиперсоничног оружја. За регионално ратовање имамо систем „Циркон“ (противбродске ракете) и систем „Кинжал“. Такође, располажемо и стратешким оружјем „Авангард“. Тренутно ниједна друга земља нема ништа слично томе - тврди он. Сивков је додао и да САД не поседује наоружање, које би могло да функционише на тактичком нивоу. Са друге стране, Кина нема технологију за стварање ракетног система, као што је „Авангард“. Пекинг развија ракете искључиво за решавање задатака у конвенционалном рату.
Међутим, Русија је већ престигла своје конкуренте када је реч о развијању хиперсоничног оружја. Председник Русије Владимир Путин изјавио је да ће нови системи осигурати безбедност земље на дужи временски период.
- Наши најновији системи ће гарантовано осигурати безбедност Русије у прилично дугом периоду. Мислим да смо направили значајан корак напред, и морамо отворено рећи — престигли смо наше конкуренте када је реч о стварању хиперсоничног оружја - рекао је Путин.
Аналитичари истраживачке службе при Конгресу такође описују руско хиперсонично оружје и истичу да, према подацима америчке обавештајне службе — „Авангард“ наводно неће бити спреман за употребу пре 2020. године.
Након тестирања, која су извршена 2018. године, председник Русије Владимир Путин изјавио је да ће систем „Авангард“ бити уврштен у састав наоружања 2019. године. Истовремено, према подацима америчке обавештајне службе, мало је вероватно да ће ракетни систем почети са радом пре 2020. године. Портпарол Пентагона Ерик Пахон саопштио је да су до сада више слушали грандиозне изјаве о успеху, него што су видели реалне доказе.
У међувремену, ракетни системи су већ почели да ступају у састав наоружања руске војске. На пример, у Јасненском је изграђена инфраструктура за распоређивање ракетног пука са „Авангардом“ на борбену дужност. Планирано је да систем буде у потпуности размештен до краја ове године.
Руски хеликоптер Ми-17 евакуише америчке војнике усред борбе: Акција спасавања Амера од талибана! (ВИДЕО)
РУСИЈА ПОНУДИЛА ТУРСКОЈ АЛТЕРНАТИВУ ЗА АВИОН Ф-35! Американцима НИЈЕ ДОБРО, а ево шта их ПЛАШИ! (ВИДЕО)
ТУРСКА ПОЧИЊЕ ДА ПРОИЗВОДИ ДЕЛОВЕ ЗА С-400! Војна сарадња Москве и Анкаре у процвату
Поред „Авангарда“, амерички стручњаци спомињу и „Циркон“ и „Кинжал“. Аутори извештаја сумњају у карактеристике рада система „Кинжал“, и напомињу да његову способност нису провериле америчке обавештајне агенције. Истовремено, високи званичници Пентагона не скривају да САД заостају за Русијом у области хиперсоничног оружја.
- Вашингтон убрзано покушава да смањи јаз између њих и главних конкурената - сматра Алексеј Леонков, и додаје да ће тешко у блиској будућности остварити такав успех.
Подсетимо — крајем јуна је саопштено да су САД одлучиле да одгоде тестирање нове хиперсоничне ракете бар до краја 2020. године. Узрок за то су проблеми са мотором, објављено је раније из компаније „Рајтеон“, која развија поменуто оружје.
ПРОЈЕКАТ "ПАКЛЕНИ ПРЕСРЕТАЧ" Упознајте МиГ 41, НАЈБРЖИ ВОЈНИ АВИОН на свету (ВИДЕО)