МОЋ ВОЈСКЕ ЈАЧА НЕГО ИКАДА ДО САДА: Добра спољна политика Србије довела до новог, модерног и савременог оружја
Наш државници, али пре свега војни врх, оружје и опрему купује, буквално, са свих страна света уз озбиљну процедуру, процену, и сигурност, као и сагласност већине пре доношења саме одлуке о набавци и потписивању уговора о истом.
Према досадашњим статистикама, улагањима и набавком новог, савременијег и модернијег оружја, Војска Србије је данас далеко пута снажнија, не рачунајући људске капацитете, у односу на раније. Оно што је на самом почетку важно истаћи јесте став званичника наше земље, али и наших високих војних стручњака који кажу да је једини и најважнији циљ када је у питању набавка савременог оружја јесте, да се војска ојача како би се заштитила наша земља Србија, њени грађани и како би се деловало превентивно, као и да свима који мисле да могу да изврше агресију на Србију поручимо да то није могуће.
АМЕРИКА У ПАНИЦИ: "У Србији спроведена тајна операција", Београду допремљено МОЋНО кинеско ОРУЖЈЕ!
"СВЕ ЋЕМО ПРЕДСТАВИТИ У УТОРАК ИЛИ СРЕДУ" Вучић: Војска је понос Србије - стиже ново појачање
СРБИЈА НАБАВЉА МОЋНЕ ВОЈНЕ ДРОНОВЕ! Вучић открио: Тражио сам од Ердогана и добио обећање
Овом поруком, изреченом још у дану када је Војска Србије, заједно са полицијом, демонстрирала своје потенцијале на вежби "Одговор 2021", али понављањем исте и након годину дана на Пасуљанским ливадама где је приказана војна вежба "Ватрени штит 2022.", председник Александар Вучић најавио је нове набавке најсавременијег наоружања и опреме и даље јачање одбрамбених потенцијала наше земље.
Прво процена, сигурност у улагање, па набавка
Оно што је сигурно, наш државници, али пре свега војни врх, оружје и опрему купује, буквално, са свих страна света уз озбиљну процедуру, процену, и сигурност, као и сагласност већине пре доношења саме одлуке о набавци и потписивању уговора о истом.
Како је раније за медије рекао војни аналитичар Александар Радић, код нас је у набавци оружја и опреме присутан, па и приоритетан, спољнополитички елемент.
- Србија је уговор о куповини оружја потписала и са Французима, Американцима, Русима, Кинезима, Турцима, Израелцима... Србија је војно неутрална земља и нема никакве сметње да од сваког на свету узме оно што јој треба. Списку традиционалних партнера од којих смо куповали, попут Американаца и Руса, у последње време смо додали и друге. Посебно је интензивирана сарадња са Французима - објашњавају из Војске Србије и додаје:
- Механизам функционише тако да се кроз ширење извора набавки процени где је тежиште, шта треба политички постићи, а да то буде прихватљиво за војску. Из Кине се очекује долазак система противваздушне одбране ФК3. Прича се и о беспилотним летелицама. Са Француском је необично дубока сарадња, она је у овом тренутку, могу да кажем, најактуелнија јер су купљена три хеликоптера суперпума за МУП. То су врло озбиљне машине и оне треба да стигну идуће године. Затим, из те земље врло широко се набавља опрема за модернизацију наших система. Купују се ракетни системи за противваздушну одбрану МИКА, а председник Вучић и раније је наговестио да ће бити купљени нови хеликоптери из Француске за војску и за полицију, да ће бити набављени радари, тако да у броју набавки та земља тренутно предњачи - набраја Радић.
Поред тога, битно је напоменути да се наоружање набавља из Америке, европских земаља, Русије, Кине, а постоје најаве да ће се простор за набавке отворити и према Израелу.
Чињеница да Србија оружје купује из Турске, Француске, Кине, Русије, као и из других земаља, говори само у прилог томе да на тај начин продубљујемо везе са свим земљама.
Шта је Србија до сада набавила и од кога - детаљан списак
Француска: Хеликоптери суперпума, други хеликоптери за Војску и МУП, опрема за модернизацију наших система, радари. Посебно је занимљив ПВО систем МИКА (МИЦА). То је лаки мобилни ракетни систем кратког домета који једини у свету има способност лансирања ракета са инфрацрвеним самонавођењем. Систем користи модификоване ракете ваздух-ваздух, које су у наоружању борбених авиона мираж
Русија: Авиони, хеликоптери, оклопна возила
Америка: Оклопна возила, разна опрема, радарски системи
Кина: ПВО систем средњег домета ФК3 (пандан руском "С-300" и америчком "Патриоту"), који може деловати на шест циљева истовремено. Беспилотне летелице
Турска: Беспилотни убојити дронови барјактари. Производе се и продају у две верзије, као борбена и извиђачка летелица, са наоружањем и без њега. У употреби од 2014. Недавно показали пун ефекат у сукобу Азербејџана и Јерменије
Израел: Софистицирана опрема за извиђање и истраживање коју користи МОСАД
Ирска: Компоненте за оклопна возила