ЗА ОВАЈ РУСКИ суперторпедо Американци још немају ОДГОВОР! МОЖДА ЋЕ УСКОРО ЗАУЗЕТИ СВЕТ (ВИДЕО)
Ево шта треба да запамтите: Шквал разбија парадигму подморских ратова.
Торпедо од 200 чворова врло је атрактивна ствар, а како се поморска конкуренција захуктава и у Атлантском и Тихом океану, можда ћемо видети још више морнарица како прихватају суперкавитацијске дизајне и у складу с тим прилагођавају своје подморске тактике.
НОВИ ЦАР ЈЕ У ГРАДУ! ВАТРЕНА МОЋ ЛАЗАРА ШТИТИ ВОЈСКУ СРБИЈЕ: Велики искорак у заштити пешадијских јединица
РУСИ НАПРАВИЛИ СУПЕРПИШТОЉ: "Удав" ради на -50, а пробија панцир и шлем као од шале
РУСИЈА ДОБИЈА ПОЈАЧАЊЕ! ПВО ТЕШКАШ СТИЖЕ У СЛУЖБУ: Артички панцир ће бранити базе на Северном полу
2004, немачки одбрамбени извођач Диехл-БГТ најавио је Баракуду, технолошки демонстративни торпедо који је требало да путује до 194 чворова. Баракуда је требало да буде лансирана с подморница и површинских пловила, а тестни модели могли би да путују равним и закривљеним стазама. Међутим, програм очигледно никада није заживео.
Замислите изненадно откриће оружја које је шест пута брже од својих претходника. Шок таквог пробојног система претурио би читаво поље ратовања на главу, будући да су се потенцијални противници борили да примене противмере за ново оружје против кога су беспомоћни. Док је застој у конкуренцији великих сила одложио утицај ове нове технологије, такозвани "суперкавитациони торпедо" можда ће ускоро заузети свет .
За време хладног рата, Совјетски Савез се увелико ослањао на своју подморничку флоту како би негирао предност Америке у поморским снагама. Америчка морнарица није имала само задатак да помогне у заштити појачања у Европи у случају III светског рата, већ је и директно претила Совјетском Савезу, већ би ловила и потапала њене подморнице балистичке ракете. СССР је испрва користио огроман број дизел електричних подморница, а затим напредније нуклеарне подморнице како би умањио изгледе.
Једно од најиновативнијих подводних оружја које је развио Совјетски савез, био је суперкавитациони торпедо ВА-111 Шквал ("Skuall"). Високо класификован, Шквал је био практично непознат пре краја Хладног рата и постао је општепознат тек средином 1990-их. Покретан ракетним мотором, био је способан за задивљујуће брзине до 200 чворова на сат. Али у свету у којем је физика осигурала већину бродова и подводног оружја са 50 чворова, како су руски инжењери постигли такав пробој у брзини?
Традиционално, торпеди користе пропелере или пумпе за погон. С друге стране, Шквал користи ракетни мотор. Само то је довољно да то буде брзо, али путовање кроз воду ствара велике проблеме при вучи. Решење: избаците воду са пута торпеда. Али како, тачно, вода прави стазу неког објекта усред океана?
Шквал решава овај проблем преусмеравањем врућег ракетног издува из носа, који воду испред њега претвара у пару. Како се торпедо креће напред, наставља испаравање воде испред себе, стварајући танке мехуриће гаса. Путујући кроз гас, торпедо наилази на знатно мање повлачења, што му омогућава кретање брзином до 200 чворова. Овај процес је познат и као суперкавитација.
Трик у одржавању суперкавитације је држање торпеда затвореног у гасном мехурићу. То чини маневре окретања компликованим, јер ће промена правца приморати део торпеда ван мехурића, узрокујући нагло повлачење брзином од 230 миља на сат. Ране верзије Шквала очигледно су имале врло примитиван систем навођења, а напади би били прилично равни торпедо.
С обзиром да би бојева глава била нуклеарна, то би вероватно било довољно да уништи циљ. Јасно је да Совјетски Савез веровао да је било случајева када је брзина торпеда била важнија од маневрисања.
Шквал је првобитно дизајниран шездесетих година прошлог века као средство за брзо нападање НАТО нуклеарних подморница, испоручујући нуклеарну бојеву главу претходно нечувене брзине. Торпедо је стандардног пречника торпеда 533 милиметара и носи бојеву главу од 460 килограма. Има максимални домет од 7.500 метара. Шквал је започео масовну производњу 1978. и исте године ушао у службу са Совјетском Ратном морнарицом.
Као и код сваког оружја, постоје и nedostaci.Balon за гас и ракетни мотор су веома бучни. Свака подморница која лансира суперкавитациони торпедо моментално ће дати свој приближни положај. Речено је да би такво брзо покретно оружје могло уништити непријатеља пре него што почне да делује, јер непријатељ одједном има противничку подморницу и торпедо од 200 чворова са којима се може борити.
Још један недостатак суперкавитацијског торпеда је немогућност коришћења традиционалних система навођења. Мехурићи и ракетни мотор производе довољно буке да онеспособе активни и пасивни сонарни систем за навођење. Ране верзије Шквала биле су очигледно необуздане Новија верзија торпеда користи компромисну методу, користећи суперкавитацију да се спринтира до циљаног подручја, а затим успорава у потрази за метом.
Постоји ли будућност суперкавитацијског торпеда? Сједињене Државе раде на таквом оружју од 1997. године, очигледно без оружја за размештање. Заиста, америчка морнарица тренутно ради на надоградњи торпеда Марк 48 за службу у догледну будућност. Потом су захтеви морнарице били далеко већи од Шквалових могућности, укључујући окретање, идентификовање и проналажење циљева.
У међувремену, руске подморнице су једине подморнице на свету опремљене суперкавитационим торпедима, модернизоване верзије Шквала наоружане конвенционалном бојевом главом. Руска индустрија такође нуди извозну верзију, Схквал Е, за продају у иностранству. Иран тврди да поседује суперкавитациони торпедо који назива "Хуот", а за који се претпоставља да је нека верзија Шквала.
ДО САДА НЕВИЂЕНО - ТЕНК И ПОДМОРНИЦА: Руси показали новине на моћном Т-72 (ВИДЕО)
КИНЕСКЕ БАТЕРИЈЕ ШТИТЕ НАШЕ НЕБО: Војска све јача, Србија договорила куповину ракетног система ПВО?!
Министар Вулин: "Развој система ПАСАРС и модернизација радара "Жирафа" важни су за Војску Србије"
НЕБО ИЗНАД СРБИЈЕ СИГУРНИЈЕ НЕГО ИКАД: Обновљено ратно ваздухопловство и ПВО након дугог периода пропадања
КИНЕСКЕ БАТЕРИЈЕ ШТИТЕ НАШЕ НЕБО: Војска све јача, Србија договорила куповину ракетног система ПВО?!