АЈДЕ, ЖЕНО, МАНИ СЕ МРЖЊЕ: Србија је опет крива за све, а ЈАДНА Хрватска се увек БРАНИЛА
Наставља по старом
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић одбацила је данас у Савету безбедности УН колективну кривицу хрватског народа за злочине у БиХ и говорницу Савета безбедности УН искористила да поново каже да је Хрватска била изложена "српској агресији с циљем стварања велике Србије".
Прочитајте и:
Притом она је прецизирала да, када каже великосрпска агресија, не мисли на грађане Србије, већ искључиво на политику и дела бившег председника СРЈ и Србије Слободана Милошевића.
- Кад је реч о процесуирању ратних злочина током агресије на Хрватску, Хрватска може бити умерено задовољна - рекла је Грабар Китаровић устврдивши да је и у правоснажној пресуди против Милана Мартића и Милана Бабића утврђено постојање удруженог злочиначког подухвата с циљем протеривања хрватског становништва са "окупиране хрватске територије и стварања велике Србије".
Шта су осуђеници из Хага написали породици Слободана Праљка?
Навела је и пресуде за гранатирање Дубровника и "масовни злочин на Овчари" и изразила жаљење што за тромесечну опсаду Вуковара није нико одговарао, као ни, како је рекла, за многе друге злочине.
Посебно је нагласила да је главни креатор пројекта “велике Србије” Слободан Милошевић "избегао коначну пресуду, што сматра великом празнином у оставштини суда".
- Хрватска потпуно подржава рад Међународног кривичног суда и поштује све његов пресуде, иако повремено изражава неслагање с одређеним аспектима рада Суда - рекла је хрватска председница.
Она, међутим, није рекла да ће Загреб покушати да оспори пресуду шесторици Хрвата из БиХ, званичницима самопроглашене Репубике Херцег Босне, како су то раније најавили премијер Андреј Пленковић и она.
Ниједном речју није поменула Китаровић ни етничко чишћење које је спровела хрватска војска и полиција у акцијама "Олуја" и "Бљесак", када је више стотина хиљада Срба протерано, а неколико хиљада се и данас води као нестало.
Китаровић није поменула ни најпре осуђујуће пресуде хашког трибунал хрватским генералима, Анти Готовини И Младену Маркачу, на вишегодишње казне затвора, а који су потом ослобођени сваке одговорности за почињене ратне злочине.
- Иако је пресуда на суђењу Ратку Младићу донела значајно олакшање породицама његових бројних жртава геноцида у Сребреници, овде морам поновно подсетити да је он управо у Хрватској 1991. године започео свој ратни поход, да би га касније наставио у суседној Босни и Херцеговини - рекла је Грабар Китаровић.
Износећи замерке на рачун суда рекла је да је МКСЈ превише времена потрошио на процедурална и статусна питања, а недовољно времена жртвама на пружање осећаја задовољене правде.
- На крају, Слободан Милошевић као главни креатор пројекта велике Србије, који је довео до трагедије у бившој Југославији, избегао је коначну пресуду, што оставља велику празнину у оставштини суда - рекла је Китаровић.
Признала је, додуше, да није лако наћи снагу и признати да су неки од, како је навела, ваших сународника починили злочине и да за њих треба да одговарају.
- С том смо се истином у Хрватској суочили, а исто очекујемо и од других. Међутим, постоји разлика између појединачне одговорности и колективне кривице - рекла је Грабар Китаровић и осврнувши се на последњу пресуду у случају Прлић и остали истакла да она не сме бити злоупотребљена.
- Свако тумачење ове пресуде изван правног оквира и непостојање изричитих налаза нужних за утврђивање кривичне одговорности Хрватске или њеног руководства наводи на погрешан пут и погрешна је - рекла је.
Ниједна заједница у БиХ не сме се осећати узнемирено, а управо то је, како тврди, нажалост оно чему сведочимо ових дана.
- Хрвати се морају осећати сигурно у домовини коју деле с Бошњацима и Србима. Позивам све политичаре у БиХ да првенствено мисле на своју одговорност за добробит оба ентитета и БиХ као целине. Хрватска као супотписник и гарант Дејтонског мировног споразума има посебну одговорност за стабилност нашег суседства и за очување Хрвата у тој њиховој домовини - рекла је хрватска председница.
Утврдила је и да је "Хрватска имала кључну улогу у рату у БиХ", али и, како је рекла, "кључну улогу у поразу великосрпске агресије".
- Након захтева из Сарајева за помоћи и у складу с нашим билатералним споразумима, Хрватска је у Бихаћу 1995. спречила непосредну опасност понављања геноцида из Сребренице Хрватска се војска уз подршку Хрватског већа одбране и Армије БиХ сукобила с Слободаном Милошевићем доводећи до његовог неизбежног и свеукупног војног пораза, натеравши га за преговарачки сто и на тај начин привела крају рат у БиХ - навела је.
Појашњавајући шта поразумева под великосрпском агресијом, Грабар Китаровић је рекла да је "она довела до сукоба, разарања имовине и губитака људских живота", али да ни на који начин Хрватска кривицу не приписује српском народу, него наглашава “искључиву одговорност Слободана Милошевића и његовог режима у то време”.