ХОРОР! 11 ТУРИСТА НАСТРАДАЛО НА ЈАДРАНУ: Велике ајкуле су их убиле, ево шта их је коштало живота
На мети ајкула скоро увек су туристи. Обратите пажњу!
Јадранска обала је засигурно једно од омиљених летовалишта сваке сезоне. Туристи из разних крајева света, али пре свега, "домаћи" бирају нека од многобројних дестинација које се налазе на Јадрану. Међутим, многи од њих, долазе да се опусте и уживају неслутећи да у водама Јадранског мора могу имати блиски сусрет са морском неманима.
"ДУБОКА ПЛАВА": Снимљена једна од највећих АЈКУЛА на планети! (ВИДЕО)
АУСТРАЛИЈА: Ајкула и крокодил у борби до смрти (ФОТО)
"Схарк Research Институте" је организација која је објавила шокантна сазнања. Откако се воде службене статистике, велике беле ајкуле су у Јадранском мору убиле 11 купача, од чега је у хрватском делу Јадрана страдало девет људи.
Први напад десио се далеко 1868.
Први напад ајкуле на човека, према досадашњим подацима, догодио се у Трсту 1. септембра 1868. Особа која је тада страдала јесте купачица која се силом прилика ту затекла. Након овога, локалне власти издале су упозорење свим будућим купачима.
Црна хроника, бар што се оваквих вести тиче, била је мирна наредне скоро четири деценије, све до 1907. када су забележена два напада.
Прво су амерички медији пренели да је 12. августа морски пас у Крчком заливу растргао извесног Јосефа или можда Јосипа Шљивовића и неименовану школску учитељицу. Након два дана писали су и да је у Сућурају на Хвару, далеко од обале, ајкула неутврђене врсте убила пливачицу. Остало је нејасно да ли је била реч о истој риби.
Бела ајкула напала немачке туристе!
ХОРОР НА ЈАДРАНУ: Велика бела ајкула искасапила Дамјана, паника се шири, ПРОГЛАШЕН ЦРВЕНИ АЛАРМ
Следећи датум немилих догађаја је 21. септембар 1934. Место трагедије била је Краљевица. 17-годишња Верица Новак из Љубљане пливала је далеко од обале. Рибари који су се у тренутку несреће нашли ту довикивали су јој да се приближава ајкула, али их она није чула. Нестала је у мору и тело јој никада нису нашли. Сумњало се на велику белу.
Наредних двадесетак година стање је мировало. Крвави низ се наставио тек 1955., са чак две погибије у једном лету. Изесни студент Ромашевић из Београда пливао је 15. јула код Будве с двојицом пријатеља кад је на њих насрнуо велики бели дужине чак 6,5 метара. Ајкула је младића прегризао напола, а у овом случају, иако је обална стража чак и пронашла рибу, није успела да је улови.
Још једна ајкула на плажи Бонди
Следећи напад уследио је 26.септембара у Опатији. 32-годишња Немица Карла Поџун, из Аугсбурга пливала је само неколико метара од обале, док су њен супруг, двојица синова и десетак других купача лежали на плажи. Сцена је била права филмска. Несрећна жена изненада је стала запомагати кад ју је ајкула напала први пут. До следећег напада нико није стигао да реагује, па ју је морски пас одвукао у дубину.
Место наредног напада је, поново, Опатија. Студент из Београда 19-годишњи Сабит Плана, није ни слутио да ће 24. јун 1961. бити најгори дан у његовом животу. Он је рано послеподне искористио како би са још седморицом пријатеља пливао неких 100 метара од обале. Имао је несрећу да ајкула зграби баш њега и одгизе му обе ноге и део руке.
Јосеф Трелиац 33-годишњи чешки туриста имао је мало више среће па се, чак умало и извукао. Несрећа се догодила код места Бакра. Он је 16. августа 1966. пливао уз мреже за туне, кад га напао велика бела којој су туне природни плен. Трелиац је умро у речкој болници.
Циклон на Јадрану подиже таласе изнад зидина! ФОТО
Аустралија: Ајкула се задавила фоком
Шест година касније, 34-годишњи Пољак Станислав Клепа, пливао је с пријатељем Ryzardom Spartinskymkod Ике у Истри 5. јуна 1971. Велики бели га је напао и одгризао му део ноге. И мада им је једна особа помогла и чамцем им брзо прискочила у помоћ, Клепа је искрварио.
Последњи немили догађај, догодио се 10. септембра 1974. у 15 часова у Локви Рогозници код Омиша, када је ајкула од пет метара зграбила је 21-годишњег Немца Ролфа Шнајдера. У помоћ му је прискочио Италијан Виторио Солињи, храбро је напао ајкулу и чак извукао младића на обалу. Шнајдер је остао без дела ноге па је на плажи искрварио до смрти.
Натрадали само туристи
НАПАД АЈКУЛЕ: Немац смртно страдао на летовању у Египту
Судећи по низу новинских извештаја, све до једног страдалог били су туристи.
С обзиром на то да се не може логички претпосатвити да су ајкуле у неком случају национално искључиве, разлози који су довели до ових трагедија могу се тражити у ризичном понашању купача током одмора. Другим речима, није крива природа него људи. Човек није природан плен ајкули, а није им ни нешто укусан, кажу стручњаци.
Неопрезни купачи
Истраживања која се урађена до сад показују да је човек у три четвртине свих смртоносних напада сам испровоцирао трагедију ризичним понашањем. А то значи да нема места паници, али има здравом опрезу.
Порука је јасна! Боравите у плићаку уколико је проглашено упозорење од ајкуле. Немојте напуштати место предвиђено за купаче, самим тим немојте да искушавате судбину и не удаљавајте се далеко од обале пливајући на душеку, јер из перспективе ајкуле то призор је који подсећа на фоку која му је такође природан плен. Радозналост морских паса из неког разлога побуђују и светлуцави предмети, па тако девојке заборавите бљештећи накит на мору. Као што видите, савета је мало, најпотребнији је здрав разум да би уживање у чарима мора било потпуно.