САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНИЈЕ: "Албанци су значајно допринели..." Огласио се њихов лидер у Црној Гори па шокирао све ОВИМ речима
Честитке, жалопојке, критике - тако би се могло сажети обраћање вође Албанаца у Црној Гори поводом Дана независности Црне Горе.
То су датуми који одређују ток историје једне земље или државе. По мом мишљењу, такав датум је 21. мај 2006. године када је држава Црна Гора прогласила независност! Управо овај датум вас наводи на размишљање о томе шта је довело до овог догађаја, али и даљем току идеје, рекао је председник Албанске алтернативе (АА), Ник Ђељошај.
Цела општина у Црној Гори "под катанцем": У Тузима улице пусте, полиција контролише улазе (ВИДЕО)
КЉУЧА У ЦРНОЈ ГОРИ, АЛБАНЦИ СЕ МОБИЛИШУ! Букти побуна у Тузима, очекује се долазак Кривокапића и Абазовића (ФОТО/ВИДЕО)
ЕПИЛОГ ПОБУНЕ У ТУЗИМА: Вођа Албанаца објавио шта је договорено на састанку са Абазовићем (ФОТО)
За црногорску нацију ово је, оценио је он, био препород њихове државности, насилно изгубљене 1918. године.
- Било је потребно скоро сто година да се црногорски народ једном заувек одвоји од инспиративног загрљаја свог великог брата – Србије.
За друге народе, мањинске народе, ово је била нада да ће се једном заувек удаљити од нехумане политике, која је поистовећена са ратовима деведесетих година за стварање Велике Србије - истакао је председник АА.
Указао је да често након овог датума можемо чути да је руководећа структура Црне Горе, између осталог, заштитила становништво од рата.
- И понављајући је из дана у дан као мантру, ова изјава је постала „истина – аксиом“ о којој не треба ни расправљати - додао је он.
Заправо, Ђељошај каже да је мишљења да су мањине спасиле Црну Гору од уласка у рат.
- Свака од мањина у Црној Гори имала је свој већински народ у крвавом рату, било да су то Хрвати, Бошњаци или Албанци. Упркос разним провокацијама од стране тадашње државе, мањине у Црној Гори су биле толико пажљиве да су мудро, па чак и тешком муком, сачувале себе, своје породице и своју родбину, од сукоба, и је то заправо утицало да се Црна Гора сачува од директног учешћа у рату - сматра он.
Према његовим речима, мањине - односно ми Албанци, својим гласом смо значајно допринели резултату референдума - а заправо свака од мањина, додаје, може отворено да изјави да је управо „наш глас“ пресудио за позитиван резултат!
- И поред ове бескомпромисне привржености црногорском државношћу, Албанци у овој земљи никада нису дошли у позицију коју заслужују, чак ни Уставом Црне Горе.
Ни у инвестицијама, ни у развоју, ни у сразмерној заступљености у државним органима. Закони о изборима су до данас међу најдискриминаторнијима, чак ретрограднији него што су били у првим годинама политичког плурализма.
Наши политички захтеви, иако засновани на уставним принципима, најчешће су наилазили на глуве уши - оценио је Ђељошај.
Подсетио је на захтев за самосталном општином Тузи, са којом су рађени најразличитији експерименти да се не осамостали.
- Изговори су били разни, а наша жеља је била само да преузмемо у своје руке одговорност за што бржи развој наше домовине.
И данас видимо да смо били у праву. Малесија је тек у првом периоду постојања као пуноправна општина, упркос неповољној економској клими, доживјела процват и развој, за који је деценијама уназад била илузија и помислити на такву могућност - казао је лидер АА.
И поред свега што се дешавало и дешава у Црној Гори последњих година, поново су, наглашава, мањине те које најискреније покушавају да очувају црногорску државност, дефинисано уставом, као секуларну државу владавине права и једнакости пред законом, оријентисану ка породици најдемократскијих нација света.
Чак, додаје, често налазећи се између две међусобно искључиве идеје, оличене са опцијама подела, где се од нас тражи да се не мешамо, јер су то ствари православне већине.
- Ми као Албанци, као аутохтон народ на нашим просторима, сматрамо да нема питања у којима не треба да изразимо свој политички став, уверени да су главна питања било ког дела становништва државе Црне Горе и наша питања , јер директно утичу на демократски развој друштва и оријентацију којој смо у потпуности посвећени - поручио је он.
Својим политичким дјеловањем, каже Ђељошај, увек показују да су конструктиван елемент.
- Нисмо погријешили на државној магистрали коју је имала Црна Гора, албанске странке у овом правцу нијесу имале грешке, све до доласка на сцену елементарне непогоде à ла Фатмира Гјеке који је осрамотио албанске странке кроз подршку Српској цркви кроз подршку Темељном уговору - рекао је он.
Поручио је да њихови политички захтеви нису усмерени ни против кога, већ за опште добро.
- Ми смо оно што јесмо и нећемо дозволити да нас неко превиди. 21. мај је и наш празник!
Много смо допринели да до тога дође и деловаћемо да то сачувамо. Срећан 21. мај, Дан независности - закључује Ђељошај.