БУРЕ БАРУТА ИЛИ ЗОНА МИРА?! Амбасадор САД Мајкл Марфи упозорио: "Ситуација у БИХ подсећа на предратну, АЛИ..."
Оценио је да одбрана мира и демократије, осигурање просперитета и зацељивање рана никада неће престати.
Амбасадор САД у БиХ Мајкл Марфи данас је изјавио да је сличност ''актуелних тензија'' у БиХ са предратном ситуацијом у тој земљи ''узнемирујућа'', али и поручио да је сада другачије, пошто су Сједињене Америчке Државе сада ту.
СЦЕНАРИО: РЕПУБЛИКА СРПСКА БЕЗ ДОДИКА - Шмит у офанзиви, ево шта мисле политичари и аналитичари
ВУЧИЋ УГОСТИО ХИЛА И МАРФИЈА: Отворен разговор о свим важним регионалним питањима (ФОТО)
ШМИТ НАМЕТНУО ИЗМЕНЕ КРИВИЧНОГ ЗАКОНА БиХ: "Они који покушавају да сруше уставни поредак морају бити процесуирани"
Он се обратио путем видео-линка поводом прославе Дана независности САД, након што је због невремена отказан пријем у дворишту амбасаде, истакавши да је данашње оспоравање суверенитета, територијалног интегритета и мултиетничког карактера БиХ немогуће негирати.
Од изборних неправилности и корупције, хушкања на рат, негирања геноцида до активности Народне скупштине Републике Српске од 26. јуна, тензије су јасне, а за многе грађане БиХ, сличност са предратном историјом земље је узнемирујућа. Али једна ствар јесте другачија. САД су ту - навео је Марфи.
Он је истакао да Дејтонски мировни споразум, којим су САД посредовале, окончао рат који је трајао од 1992. до 1995. године, али да то није савршен споразум.
- Данас се Дејтон преиспитује, намерно погрешно тумачи и окривљује за сталне етничке поделе у земљи. Ово последње представља замену теза, односно узрока и последице, али јесте истина да су политички лидери ове земље прокоцкали обећани мир. Одабрали су да стално искоришћавају и наглашавају поделе у овој земљи. Без обзира на то, Дејтонски мировни споразум зауставио је крвопролиће и спасио животе - навео је амерички амбасадор у Сарајеву и додао да су након рата САД постале билатерални развојни партнер ''број један'' Босне и Херцеговине, а временом и главни војни партнер.
Оценио је да одбрана мира и демократије, осигурање просперитета и зацељивање рана никада неће престати.
- Да парафразирам председника Регана, то су генерацијски изазови. Изазови за које смо се надали да ће свет превазићи након Хладног рата крајем осамдесетих и данас су болно видљиви, од жестоке руске агресије на Украјину, до раста нелибералних, антидемократских политичких покрета широм Западног света - констатовао је амбасадор.