"Бакир Изетбеговић не може да поставља услове Републици Српској, његова апелација је осуђена на пропаст"
Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је вечерас да председник Странке демократске акције (СДА) Бакир Изетбеговић не може да поставља услове Савезу независних социјалдемократа (СНСД) и Републици Српској, као и да је његова најава о подношењу апелације за преиспитивање имена Републике Српске пред Уставним судом осуђена на неуспех.
Додик је у емисији "Укрштеница" РТРС казао да Српска није задовољна положајем у БиХ, као и да је на примеру БиХ доказано да се саживот не може наметати.
- Република Српска је јединствена с именом успостављеним када је и формирана - пре рата с именом под којим је и током рата била део преговора, као што је то била и 1995. године када је успостављен мир - рекао је Додик.
Он је навео да је Република Српска свих 12 анекса Дејтона потписала као страна и да поставља питање: "Чак и да се настави оспоравање имена које је у Уставу, шта је са другим анексима Дејтонског споразума?"
Милова НАЈЦРЊА НОЋНА МОРА изашла на видело: Откривено како је Ђукановић ЗАРАДИО ПРВИ МИЛИОН
- Дакле, то је типична антидејтонска иницијатива и зато су и реаговали неки странци - оценио је Додик.
Он је додао да, иако су странци реаговали, не верује да се у односу међународне заједнице ишта променило. Додик је додао да се то јесте десило, чин Бакира Изетбеговића и СДА назвали би антидејтонским. Председавајући Председништва БиХ рекао је да је најава апелације о преиспитивању имена Републике Српске пред Уставним судом акт уперен више против БиХ, него против Српске која је на нову политичку кризу дала јасан одговор.
- Недвосмислен одговор је наш статус, шта год то значило. То увијек не мора да значи само независност, али ја не желим то да искључим. Сви кажу ''Опет се прича о томе''. Не, то је само једна од могућности. Ево ми предлажемо да се вратимо на дејтонске принципе Устава, да организујемо БиХ да буде уставна, а не неуставна заједница - казао је Додик.
Он је изјаве Изетбеговића о дискриминацији Бошњака и Хрвата назвао неистинама и подсетио да Српска поштује Клуб Бошњака у Дому народа, иако је тај дом наметнут Српској, нагласивши да од шест најважнијих функција четири припадају Бошњацима и Хрватима.
Додик је такође подсетио да ни међународна заједница није покренула питање попуне федералног Дома народа, што је уставна обавеза, где Клуб Срба никада није комплетиран.
- По том принципу, да је правне државе, све одлуке донесене у Федерацији у таквим условима биле би неважеће - оценио је Додик.
Он је као важну чињеницу навео то што су на нове најаве СДА, политичке странке у Српској одговориле јединством које ипак није било апсолутно.
- Било је захтева да то урадимо јединствено, па нисмо. Било је захтева да садашњи министри у Савету министара престану да раде, не да изађу, него да замрзну деловање и нисмо се око тога сагласили, али нисмо хтели да ту правимо разлику - рекао је Додик.
Он је казао да Република Српска није задовољна положајем унутар БиХ, која је све више подељено друштво у којем се идентитети народа не уважавају и додао да Српска данас не мора и неће да трпи међународни интервенционизам.
Додик је, говорећи о положају Хрвата и најновијој Декларацији ХНС, рекао да Хрвати имају право на став и Декларацијом не помињу Републику Српску.
ЕПИДЕМИЈА ГРИПА: У Републици Српској преминуло 12 пацијената, Институт упутио АПЕЛ грађанима
- То је њихово право. Они имају право да кажу свој став, као што имају Срби, а не желим да одузмем Хрватима право да одлучују и доносе одлуке које се односе на њих. Да ли ће се то десити горе, то нема никаквог значаја - навео је Додик.
Он је казо и да је информисан о настојањима да се приликом формирања власти на нивоу БиХ избегне СНСД, странка чији је председник, као и да је о томе било разговора представника СДС, ПДП и СДА.
Додик је оценио да, уколико би таква идеја била спроведена, то не би била добро за БиХ и додао да је СНСД спреман да разговара само с изборним победницима.
Он је, говорећи о НАТО, рекао да је тај савез и политички, да у БиХ није објективан, а да ће за њега гласати тек онда када Срби кажу да у њега желе.