БИВШИ ПРЕДСЕДНИК СЛОВЕНИЈЕ КУЧАН ТВРДИ: "Нико Словенију не види као регионални фактор, а БиХ се распада изнутра!"
Милан Кучан, некадашњи председник Комунистичке партије Словеније и први председник те државе након стицања независности, био је у СФРЈ велики опонент Милошевићу
Није реално да се Словенија, током свог председавања Саветом Европске уније, у другој половини ове године, пред ЕУ представи као активни фактор у региону Западног Балкана, сматра бивши словеначки председник Милан Кучан.
ОТВОРЕНА БИРАЛИШТА У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Да ли ће се наставити Милов "губитнички низ"?
РУСКИ АМБАСАДОР У БиХ У ЈЕДНОЈ РЕЧЕНИЦИ ОБЈАСНИО СВЕ: "Дошло је време за затварање ОХР-а!"
НАПРЕДУЈЕ ИМУНИЗАЦИЈА У ЦРНОЈ ГОРИ: Вакцину против ковида 19 примило 16 одсто одраслих
Он је рекао да му се чини како је амбиција садашње словеначке владе да понуди неку "свежу идеју" за приближавање Западног Балкана Европској унији.
- То се чини привлачним, али је нереално - казао је Кучан, додавши да се Словенија од тог простора годинама удаљавала и дипломатски га занемаривала па се сада тешко може представити као утицајан регионални фактор.
- Посебно зато јер нам уплетене државе у региону то не признају - додао је он, а као пример где се Словенији признаје утицај споменуо је само Северну Македонију, где је словеначка политика била "прилично активна".
- Ни Косово нас не види као фактор у региону, па се тешко можемо поставити у улогу некога ко разумије те процесе, некога ко има решења, кад смо се годинама претварали да нас не занима тај простор - казао је Кучан, за кога Хина наводи да је још увек утицајан у словеначкој политици.
Говорећи о Босни и Херцеговини, поводом недавних полемика око наводног нон-пејпера у коме се размишља о прекрајању граница на Балкану и подели БиХ дуж етничких линија, Кучан се присетио ситуације од пре десетак година.
Он је тада, као изасланик премијера Борута Пахора, анализирао стање у БиХ и сам о томе саставио једну врсту неформалног документа на неколико страница, те га предао тадашњем председнику Европског савета Херману ван Ромпеју.
- Добио сам осећај да га та анализа на десетак страница није занимала или да је није ни прочитао. Казао ми је - речено поједностављено - да је пажња Европске уније - све док нема рата - усмерена на Србију, да Србију треба што пре оспособити и примити у ЕУ, како би она као регионална сила на Балкану преузела одговорност за пацификацију Балкана - казао је Кучан.
Он каже да је Ван Ромпеја том приликом упозорио како је опасно на Балкану говорити о регионалним силама јер то води према рату.
Кучан, такође, каже да је анализа коју је тада предао Ван Ромпеју садржавала "грубе чињенице" о стању у Босни и Херцеговини и то да она након Дејтонског споразума "пропада".
- Не само да не функционише, него да се распада изнутра - навео је Кучан, додавши да стање ни сада није боље.
Ако се у 30 година ништа не догоди и ствари остају на статусу кво, то значи да је стање све горе, а поделе све веће, навео је он у интервјуу.
- Ако се ништа не учини да се заустави унутарњи распад државе, може се догодити и да дође до распада извана - казао је Кучан и додао да је најгласнији заговорник распада БиХ вођа Срба и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, али да ни односи Бошњака и Хрвата у Федерацији БиХ "нису узорни".