КОМШИЋ ПОСЛАО ПИСМО У БРИСЕЛ: Оплео по Русији и Србији, сви му криви што је неспособан
Хрватски члан Председништва БиХ очекује и снажнију помоћ у оквиру НАТО интеграција
Хрватски члан Председништва БиХ, изабран бошњачким гласовима, Жељко Комшић, упутио је на више адреса у Бриселу писмо у контексту будућих разговора чланица ЕУ о Западном Балкану и БиХ.
Како је пренео сарајевски портал klix.ba, позивајући се на своја сазнања, Комшић у писму на пет страница анализира актуелно стање, очекивања и потешкоће са којима се БиХ суочава.
НОВА ЦЕНА ПЦР ТЕСТА: У наредних недељу дана све ће бити познато, тренутно се ради калкулација
ЗБОГ МИГРАНАТА ШАЉУ ВОЈСКУ НА ГРАНИЦУ: Армија на међи са Србијом и Грчком
УХАПШЕН ИВАН УЛАМА: Акцијом полицајаца и цариника заплењено близу 40 кг дроге
Комшићево писмо је, како се наводи, уследило након што је министар спољних послова Хрватске Гордан Грлић Радман упутио неслужбени документ о БиХ о којем ће расправљати Савет Европе.
Наводи се да се Комшић у писму, које портал објављује интегрално, фокусира на наводни руски утицај, мешање Хрватске и Србије у унутрашња питања БиХ, као и на спрегу ХДЗ-а и СНСД-а, али и критике на рачун понашања ЕУ у БиХ.
Између осталог, Комшић пише о настојању ХДЗ-а и СНСД-а да кроз реформу Изборног закона БиХ "зацементирају етнички темељену политику која ескалира у популистички тоталитаризам" - посебно, додаје, кроз стварање етнички чистих изборних јединица, што асоцира на стварање "трећег ентитета".
Наводи да се у БиХ очекује реформа Устава на начин да се имплементира свих пет пресуда Европског суда за људска права из Стразбура како би се, како каже, обезбедила равноправност свих грађана БиХ у свим правима, укључујући и политичка права.
Очекује се, наводи Комшић, и снажнија помоћ у оквиру НАТО интеграција, на начин да се више неће "подилазити онима који одбијају чланство БиХ у НАТО савезу, као и да се убрза пут БиХ према НАТО-у".
Очекује и "сузбијање негативног руског утицаја и њиховог наратива да је БиХ држава са два ентитета и три народа, те да ће они прихватити све што се три народа договоре, што није демократски израз и уводи елементе системске дискриминације и нестабилности у раду државних институција".
Комшић је указао на, како је навео, "растући руски утицај у Босни и Херцеговини, кроз реторику и активно деловање према појединим политичким актерима", што, сматра, није могуће квалитетно решити без активнијег ангажмана званичника ЕУ из Брисела.
Комшић наводи и да је збуњујући садашњи контекст сарадње ЕУ и САД, у вези с реформским процесима у БиХ, као што су реформе устава и Изборног закона БиХ.
Забринут је, каже, због нивоа сервилности Мисије ЕУ у БиХ према захтевима који долазе из СНСД-а Милорада Додика и ХДЗ-а Драгана Човића.