БРАМЕРЦ: Хапшења у Орашју не представљају селективну правду
Тражили смо од власти Хрватске да преиспитају одлуку о томе да не желе сарађивати у предметима ратних злочина, рекао је данас главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц.
У разговору за сарајевско "Ослобођење", главни хашки тужилац рекао је да Трибунал хапшења у Орашју не види као селективну правду.
- Када је реч о сугестијама да хапшења у Орашју представљају селективну правду, тужилаштво Трибунала тај и друге догађаје не види тако. Напротив, видели смо да Тужилаштво БиХ подиже оптужнице без обзира на националну припадност жртве или починиоца и на основу јачине доказа. Ако само погледате оптужнице које су подигнуте ове године, тешко је ту видети селективну правду - ту су, између осталих места, предмети за злочине у Стоцу, Милићима и Коњицу - прециозирао је Брамерц.
Као и увек, рекао је он, тужилаштво Трибунала охрабрује све политичаре и владине званичнике да се понашају одговорно када јавно говоре о истрагама и кривичним гоњењима који су у току.
- Независност тужилаца и правосуђа мора се поштовати и штитити. Чак и када им то није намера, јавни коментари званичника о правосудним питањима која су у току могу одавати утисак непримереног политичког утицаја - истиче Брамерц.
Брамерц је поручио да ће тужилаштво Трибунала "пратити и известити о даљњем развоју догађаја у овом случају, као што радимо за сва друга значајна кривична гоњења у региону".
На питање новинара сме ли влада једне чланице ЕУ себи да дозволи да закључцима обавезује своје правосудне институције да не сарађују са онима из суседне земље, Брамерц каже:
- Тужилаштво Трибунала је раније ове године Влади Републике Хрватске и Савету безбједности УН-а изразило забринутост зато што су хрватске власти добиле упутство да не пружају правосудну сарадњу у вези с одређеним предметима ратних злочина. Није упитно да та политика омета регионалну сарадњу и тражили смо од хрватске Владе да је преиспита.
Истиче да "ако погледате регионалну сарадњу у вези с предметима ратних злочина међу земљама бивше СФРЈ, очито је да то није сарадња једнаких стандарда као правосудна сарадња између земаља чланица ЕУ".
- Када сам радио као тужилац у Белгији, било је незамисливо да неки колега из ЕУ због политике своје владе буде спречен да са мном сарађује. Исту поруку сам упутио када сам са својим српским саговорницима прошле седмице у Београду разговарао о предмету Новака Ђукића. Јасно је да постоји велики простор за побољшање регионалне сарадње у вези с предметима ратних злочина, тако да та сарадња достигне европске стандарде. Ми ћемо у тужилаштву Трибунала и даље радити с колегама и њиховим владама како би се постигао даљи напредак - поручује Брамерц.