БУКНУЛА ЕПИДЕМИЈА У СРПСКОМ ГРАДУ: Потврђено на стотине заражених, дошло до два СМРТНА исхода - ВАКЦИНАЦИЈА је кључ превенције
У Републици Српској је забележена озбиљна епидемија морбила са укупно 301 случајем заразе, од којих је 225 случајева регистровано у Бијељини.
Од укупног броја заражених, највише су погођена деца и бебе, са 18 беба млађих од годину дана и 141 дететом узраста од једне до четири године. Такође, 76 заражених је у узрасту од пет до девет година, док је 29 особа старијих од 30 година такође заражено.
Поред тога, морбиле су забележене код 14 деце узраста од 10 до 14 година, седам особа у узрасту од 15 до 19 година и 16 особа старости од 20 до 29 година.
Према најновијим подацима, закључно са 4. августом, у Босни и Херцеговини је укупно регистровано 6.910 случајева морбила, а забележена су и два смртна исхода. Ситуација је озбиљна и у току су напори здравствених власти да контролишу и сузбију епидемију.
Морбиле, познате и као оспице, су високо заразна вирусна болест узрокована вирусом морбила. Ево основних информација о морбилу:
Узрок
Вирус: Морбиле узрокује вирус из породице Paramyxoviridae.
Симптоми
Почетни симптоми: Могу укључивати високу температуру, кашаљ, цурење носа, и црвене очи (коњунктивитис).
Осип: Након неколико дана, појављује се карактеристичан црвени осип који се обично прво појављује на лицу и врату, а затим се шири на остатак тела. Осип може бити праћен промјенама у боји и величини.
Друге компликације: Морбиле могу узроковати озбиљне компликације као што су упала плућа, упала уха, и у ретким случајевима, енцефалитис (упала мозга).
Пренос
Заражене капљице: Вирус се преноси капљично, путем кашљања, кијања, или контакта са зараженим секретима.
Висока заразност: Морбиле су врло заразне, с једним зараженим особом која може пренети вирус на 9 од 10 неимунизованих особа у њеном окружењу.
Превенција
Вакцинација: Најефикаснија превенција против морбила је вакцинација. Вакцина MMR (за морбиле, заушке и рубеолу) се обично даје деци у два наврата, први пут око 12-15 месеци, а затим поново у узрасту од 4-6 година.
Лечење
Симптоматско лечење: Нема специфичног антивиротског лека за морбиле. Лечење обично укључује управљање симптомима, као што су контрола температуре и хидратација. У тежим случајевима, може бити потребна хоспитализација.
Компликације
Упала плућа: Може бити озбиљна и потенцијално опасна по живот.
Енцефалитис: Ретка, али озбиљна компликација која може изазвати дуготрајне последице.
Морталитет: Иако је смртност ниска, може бити озбиљна код особа са ослабљеним имунолошким системом и малом децом.
Због своје заразности и могућих компликација, вакцинација против морбила је кључна за контролу и превенцију болести.
Извор: Србија Данас/Република