ЧАУШЕСКОВ ДУХ ТРЕСЕ РУМУНИЈУ? Овако је изгледала РЕВОЛУЦИЈА 1989. године! (ФОТО/ВИДЕО)
На окупљене масе пуцано са свих страна....
Последња дешавања у Румунији, нереди на улицама Букурешта и других градова широм земље, подсетила су на догађаје из 1989. године и свргавање тадашњег комунистичког вође Николае Чаушескуа. Румунска револуција 1989. године била је једина насилна смена комунистичког режима у источној Европи. Узроци револуције у Румунији налазили су се у опшем незадовољству становништва према комунистичком режиму. Сиромаштво и беда дошли су до врхунца. Чаушесково вођење земље са нагласком на отплату великог страног дуга и на градњи ограмних пројеката довела су до наглог сирмаштва становништва.
На демонстранте пуцано са свих страна
Револуцији 1989. претходили су потести у Темишвару који су кренули 16. децембра 1989. године. Протести су били проузроковани хапшењем мађарског реформистичког свештеника Ласла Токеша. Токеш је, због нападања румунског режима у страним медијима, добио кућни притвор а око његовог дома су се почели окупљати грађани у знак подршке.
Из Темишвара немири су се веома брзо преселили у престоницу Букурешт, на главни градски трг.
Немири брзо прерастају у масовне протесте на којима је учествовало око 100 хиљада људи.
Последњи Чаушесков говор
Због нереда у земљи Чаушеко је 21. децембра одлучио да се обрати демонстрантима са балкона зграде партијског комитета. Говор је одржан пред 100 хиљада демонстраната.
ЖЕСТОКИ ПРОТЕСТИ У РУМУНИЈИ: Демонстранти напали полицију флашама, петардама и каменицама
Током говора Чаишеску је био сигуран да ће га маса подржати великим аплузом. Међутим, аплауз је добио само од оних у предњим редовима.
Изненада, током Чаушесковог говора, почели су нереди међу окупљеном масом који су били праћени бомбама, пожарима, хицима...Дошло је до сукоба између тајне полиције и окупљене масе. Чаушеску је био приморан да се повуче у зграду комитета.
Број људи на улицама Букурешта постајао је све већи а на масу је пуцано из разних зграда, тенкова. Људи су пребијани и поливани водом под притиском.
Чаушеску је организовао нови митинг следећег дана, 22. децембра 1989. године. Међутим, ствари су измакле контроли. Људи пристигли из провнције за митинг пробили су полицијске барикаде.
РУМУНСКИ МИНИСТАР ПОДНЕО ОСТАВКУ: Како децу да погледам у очи?
Истог јутра преминуо је, под неразјашњеним околностима, тадашњи министар полиције а њега је заменио Виктор Стаенкулеску који је тог дана одбио наредбе Чаушескуа. Стаенкулеску ће постати кључна фигура за успех револуције.
Смртна казна
Николае Чаушеску био је приморан да напусти Букуреш одакле је пребачен у Трговиште. Ту је ухапшен и након три дана суђења, 25 децембра 1989., осуђен на смртну казну стрељањем.