"ЦРНА ГОРА НЕ СМЕ ПОСТАТИ КОЛОНИЈА" Андрија Мандић о поданичком духу Владе у Подгорици и грешкама које су направљене
Истиче да је година за нама била година неиспуњених обећања и изневерених очекивања за већину грађана Црне Горе.
Црна Гора не сме постати ничија колонија, она не сме да буде банана држава, а тај поданички дух, који без икакве срамоте промовишу чланови Владе, је много опасан за будућност ове земље, поручио је Андрија Мандић, један од лидера ДФ-а у разговору за Борбу.
У ХРВАТСКОЈ 21 СТЕПЕН! Оборен рекорд - високе температуре иако је први дан нове године
ПОЖАР У ГЛАВНОМ ГРАДУ! Гори један од хангара фабрике - на лице места упућено шест ватрогасних посада (ВИДЕО)
ДРУГО САМОУБИСТВО У ПОСЛЕДЊА 24 ЧАСА! Полиција пронашла тело мушкарца (91) - овако је пресудио себи?
Истиче да је година за нама била година неиспуњених обећања и изневерених очекивања за већину грађана Црне Горе.
- Уместо стабилности, договарања, поштовања принципа демократије, враћања осећаја за правду и правичност кроз демонтирање полуга бившег аутократског режима, довођење страних инвестиција, поправљање односа са суседима, испоставило се да смо кроз извршну власт добили политичку карикатуру која ништа од овога није урадила већ је најчешће безидејно тумарала простором и слушала налоге који су долазили са стране. Дакле, потврдило се оно нашта су нас упозоравали добронамерни људи – да ће свако одступање од идеологије и метода демократије политички живот претворити у најобичнију комедију, што имамо прилику да гледамо данас у Црној Гори - истиче Мандић.
- Одбацујући политичке странке кроз које се води политички живот у свим демократским државама, а предајући власт непознатим људима за које нико није гласао, очекивано је било да се то заврши узурпацијом извршне власти, од стране тих особа и да ти сасвим случајни људи мисле да је сасвим природно то што Влада нема подршку скупштинске већине, односно оних који су победили на изборима - рекао је он.
Додаје да ти људи сматрају, а можда и верују, да је након уласка у Владу све дозвољено и да не постоји никаква одговорност према грађанима који су подржали победничке политичке организације и посланичке листе, странкама које су вас увеле у политички зивот и народним представницима који вас бирају, контролишу и смењују.
- У разговору са некима од њих сам и регистровао да их домаћа публика много и не интересује јер су све њихове теме и активности углавном везане за велике западне центре одлучивања. Најважније је ко је шта рекао од чиновника из тамошњих администрација и ти "савети" постају програм, понашање и деловање читавог кабинета. Дакле, то што их не интересује домаћа публика може значити да играју за некога са стране. Црна Гора не сме постати ничија колонија, она не сме да буде банана држава, а тај поданички дух, који без икакве срамоте промовишу чланови Владе, је много опасан за будућност ове земљем - тврди Мандић.
Идеја тзв. експертске владе у извођењу Здравка Кривокапића је, каже Мандић, у потпуности искомпромитована, али је макар овај промашени експеримент био наук да нам се више никада не догоди оваква авантура.
- Нису само грађани који су гласали за коалицију За будућност ЦГ незадовољни постигнутим, иако су они најчешће захтевали да се, на пример, у потпуности реше проблеми који су ДПС и његови коалициони партнери направили СПЦ, да се одржи попис, што је била законска обавеза коју није желела да реализује ова Влада, да се са државних функција уклоне кадрови бившег режима који су беспоговорно спроводили диксриминаторну политику Мила Ђукановића, итд. Ни једна озбиљнија страна инвестиција није пристигла у Црну Гору, иако су наводно шлепери пара чекали на границама избор овог кабинета - рекао је Мандић, па додао:
- Ова Влада је на почетку свог мандата задужила све нас за 750 милиона евра, а ми смо бар успели да зауставимо ново задужење од 1,4 милијарде евра у овој години, које би нас увукло у најгори могући сценарио. Да смо то дозволили, и да је победила логика да се троши незарађено, вероватно би "одабрани" повериоци кроз неколико година почели наплаћивати тај и други новац запленом имовине Црне Горе, а ми би остали без наших плажа, лука, зимских центара. Дакле, то је сценарио за својеврсну тиху окупацију ове земље у којој се интерес грађана подводи интересима страних мешетара, олигарха и банкарских шпекуланата - наглашава први човек Нове српске дрмократије.
У "грчком сценарију" су, појашњава, бројна острва и луке, по багателној цени, постале власништво оних који су тој земљи позајмили новац.
- Тамо је раније нека корумпирана Влада, због себичних интереса позајмљивала и трошила много више него што су били приходи и могућности те земље. Расплет те кризе, суочавање са истином и отрежњење су били веома болан и тежак процес за целу заједницу која је прошла кроз серију немира, штрајкова, свађа и међусобних омраза, истиче он.
Мандић констатује да је политичко стање неодрживо "и то смо сви заједно констатовали".
- Имаћемо свакако важне локалне изборе у већини општина у Црној Гори, али најтежи наш проблем је што ми имамо Владу која нема подршку парламентарне већине, али ти људи не желе да одступе са власти него и даље узурпирају кључне полуге моћи. Пошто без такве подршке одлуке које се свакодневно доносе могу нанети велику штету овој земљи, изузетно је важно да се расплет деси што је пре могуће. Зато је важно да парламентарна већина пронађе снагу да се договори и пронађе заједничко решење које би било одрживо, а ако тога нема онда је неопходно да то признамо и вратимо мандат народу како би се на новим изборима проверило народно расположење. ДФ има потпуно поверење у свој народ, народ не може да погреши, а ми ћемо у потпуности прихватити сваки слободан избор. Зато смо и саопштили да треба вратити мандате народу и раскрстити с компромитацијом и фарсом коју нам свакодневно приређују људи који нису дорасли задатку и функцијама које су добили након избора 30. августа 2020. године - рекао је он.
На питање да ли му је прихватљива иницијатива отворени Балкан, Мандић одговара:
- Наравно. У низу грешака које је у вођењу спољне политике направила Кривокапићева власт, одлука да се не уђе у ову иницијативу је једна од највећих. Ставио бих је у исту раван са дрским одбијањем Владе да не испуни наше изборно обећање дато грађанима о томе како ће наш први задатак бити поправљање односа са Србијом. Данас су односи са Србијом гори и компликованији него у време извршне власти Мила Ђукановића. Одговоре на ову и друге теме треба тражити у одбацивању демократских метода и принципа приликом формирања ове Владе. Отворени Балкан је била одлична прилика за Црну Гору, али ова Влада није дорасла било чему, а камоли овако одговорним пројектима. Србија, Северна Македонија и Албанија су, и поред великих разлика, имале снаге да сарађују и да направе снажан искорак у повезивању региона. Желим да им због тога великог искорака и храбрости још једном честитам. И нама је потребно да почнемо да повлачимо храбре потезе за бољу будућност Црне Горе. ДФ је спреман и за највеће искораке - закључио је Андрија Мандић.