МИЛО, СРАМ ТЕ БИЛО! Откривена афера са полудрагим камењем Ђукановићеве власти, вишемилионска превара (ФОТО)
Све је испливало на видело
Портал ИН4С је, захваљујући поузданом извору, дошао у посед аутентичне документације која указује на велику превару од стране бившег режима у послу са полудрагим камењем (тзв. опалима).
КОМИТЕ ТУГУЈУ: Нестала највећа црногорска застава на свету
ПРИЗОР КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО ЈАВНОСТ РЕГИОНА: Посвађала се с момком, па му се "ЗАКАЧИЛА" за хаубу (ХИТ ВИДЕО)
УЖАС У ПОДГОРИЦИ: Тројица малолетника вршњака претукла ЧЕКИЋЕМ ЗА МЕСО
Наиме, према речима извора, током 2011. године Роберт Фањек и Ентони Стрелински, трговци опалима контактирани су из Црне Горе преко Фањековог рођака који има порекло из Никшића, и информисани су да у Црној Гори постоји купац за већу количину опала.
Гаранције су добили са највишег нивоа у Црној Гори. Склопили су Уговор са Браном Чупићем, о заступању и о сређивању папирологије у случају да се продаја реализује на територији Црне Горе.
Њиховом доласку, како тврди извор, претходила је посета људи које је Брано Чупић послао да се увере да ови трговци заиста имају ту количину опала, распоређених у седам колекција.
Као што се можете видети сертификати опала гласе на име власника. Између осталог, у колекцији је највећи опал на свету. На гаранције "људи са врха", господа Фањек и Стрелински пријављују опале на царини у Цириху и 28. септембра 2011. године крећу за Црну Гору.
По доласку на аеродром Подгорица сачекао их је Брано Чупић са два цариника. Одмах по доласку Брано Чупић им је узео две торбе (укупне тежине 35кг), заобишли су царину (без икакве контроле) и упутили су се ка његовом хотелу. Тада су опале видели претпоследњи пут, јер их је он, како је истакао наш извор, "завлачио" причом о доласку купца пар месеци.
Све време они су били његови гости у хотелу. Опали су били у сефу у хотелу, као и у сефу Атлас банке. На крају им је запрећено да ћуте или неће изаћи живи из Црне Горе. Они су случај пријавили полицији 13.03.2012. године свесни да од продаје нема ништа.
Полиција је запленила већи део опала у акцији 15.03.2012. године.
Како полиција и тужилаштво немају могућност чувања те вредности, све су предали у Централну банку Црне Горе. Полиција је против њих тројице (чак и њих двојице који су пријавили крађу!) покренула експресни поступак одузимања средстава који је завршен 19.09.2012. године.
Интересантно да се неки поступак "заштитне мере – одузимањем" заврши тако брзо! Обично трају по пар година, рекао је извор и додаје да ниједан од ових доказа није уврштен у доказни материјал случаја. Они су кажњени за царински прекршај по 4.000 евра, а средства су стављена на располагање Управи за државну имовину!
Управа за имовину одбила да да информације
- Експресно, зар не? – запитао се извор…
На жалбу који су њих двојица поднели 2017. године на рочишту се није појавила њихова адвокатица (јер јој је запрећено да то не сме да уради).
Сад се имовина вредности између 1,5 – 2 милијарди евра налази у сефу Централне банке Црне Горе нелегалном одлуком Суда.
Интересантно, највећи опал који имају у колекцији је ЦРНИ ОПАЛ (на тржишту се највише цени) у вредности од 30.000 карата, да се један карат тог опала продаје између 15-18.000 доалра.
Занимљиво је да је Управа за имовину одбила да ми да информацију да ли је ова имовина употребљена у неку сврху. Последњи пут ове опале господин Фањек видео је 2017. године у припреми случаја за жалбу, када су му допустили да их види на свега пар минута.
Недовољно да упореди стварну колекцију са оном која је заплењена. Ових дана сам добио мејл од Управе за заплењену имовину да су ти опали и даље у Централној банци Црне Горе, поручује извор.
На основу документа у који смо имали увид, а који је потписао лично Душко Марковић, уз одговор од стране једне од Врховних државних тужилаца, Ранке Чарапић, видимо да госпођа Чарапић признаје да је прекршила Закон, тј. покренула царински поступак 61 дана од дана одузимања робе – што је противзаконито.
Чињеница је да су сви највећи органи државе били обавештени о случају. На крају, ниједан цариник није био приведен на саслушање, подсећа извор.
Он наводи да, уколико Роберт Фањек покрене поступак против Црне Горе (што је већ у току), то може направити велику штету по буџет Црне Горе. Уколико до тога не дође, следи нам дуг и мучан процес који ће на крају коштати Црну Гору отприлике око 200-300 милиона долара само на каматама за пропуштену добит.
Роберт Фањек је, према сазнањима извора, пар пута у задњих неколико недеља "упозораван" да ни по коју цену не покреће поступак. Разлог за то лежи у гаранцијама које је Централна банка давала за неке приватне фирме преко ових опала.
Пад тих гаранција многе људе би послао у затвор! Фањек је морао да промени локацију из безбедносних разлога, јер нико не жели да га заштити. Нико из нове Владе не обраћа пажњу на овај случај, упозорава извор.