ДА ЛИ ЋЕ И НАШИ РИБАРИ МОЋИ ДА РИБАРЕ НА ЈАДРАНУ? Познато шта се крије иза иницијативе "Економски појас Јадранско море"
Рибари из трећих земаља више неће моћи да лове рибе на Јадрану без компликованог добијања дозволе од стране Европске комисије
Хрватски премијер Андреј Пленковић најавио је да ће хрватска влада у понедељак усвојити предлог одлуке о проглашењу искључивог економског појаса на Јадрану.
ЛАВРОВ СУТРА СА ДОДИКОМ: Источно Сарајево под јаким полицијским снагама
СЕКТА У ЦРНОЈ ГОРИ ПОЗИВА НА УСТАНАК: Скандал Милове цркве није запамћен у историји хришћанства
Пленковић је на Твитеру објавио да је "обавио консултације са словеначким и италијанским премијерима Јанезом Јаншом и Ђузепеом Контеом у вези с проглашењем искључивог економског појаса Хрватске у Јадрану".
Он је навео да ће влада извештај о процесу консултација и предлог Одлуке о проглашењу ИГП усвојити у понеђељак, преноси Хина.
Саборски Клуб посланика ХДЗ-а почетком месеца најавио је да ће Сабор до краја јесењег заседања прогласити искључиви економски појас у Јадранском мору.
Шефови дипломатија Хрватске и Италије, Гордан Грлић Радман и Луиђи Ди Мајо, разговарали су крајем новембра у Загребу о проглашењу искључивих економских појасева с обе стране Јадрана, потврдивши усклађеност деловања и спремност да "приступе разговорима о разграничењу".
Проглашењем искључивог економског појаса, Јадран ће постати део заједничких вода Европске уније и у њему ће се сроводити заједничка политика Европске комисије, писао је недавно Јутарњи лист.
Највећи бенефит од проглашења ИГП-а, тврде упућени, биће тај да рибари трећих земаља више неће моћи да улазе у Јадран и изловљавају рибу. За то ће им бити потребан споразум с ЕК, што је компликован и дуготрајан процес.