Да ли је могуће заразити се короном преко хране? Познати стручњак ИМА ОДГОВОР НА ТО ПИТАЊЕ
Корона вируси се не могу мултиплицирати у храни, јер им је за то потребан животињски или људски домаћин.
Агенција за безбедност хране Босне и Херцеговине прати све потенцијалне ризике по здравље потрошача из подручја безбедности хране на домаћем и међународном нивоу.
ПРОШИРИЛО СЕ ЗАГАЂЕЊЕ МОРА КОД ДУБРОВНИКА: Туристи беже из Хрватске као ђаво од крста, остала корона и фекалије
КОРОНА СЕ ОКОМИЛА НА ХРВАТЕ: Суседи у ТОП ДЕСЕТ земаља ЕУ по броју заражених
ЖЕЛИ ВЛАСТ, А ГЛАДНИМ РАДНИЦИМА ОКРЕЋЕ ГЛАВУ! Мило доживео непријатност, брже-боље ПОБЕГАО у зграду парламента
Корона вируси се не могу мултиплицирати у храни, јер им је за то потребан животињски или људски домаћин, а тренутно нема научно утемељених доказа који би указивали на то да се вирусом 2019-нЦоВ, узрок пандемије COVID-19, можемо заразити кроз пробавни систем.
Директор Агенције за безбедност хране БиХ Џемил Хајрић наводи да је COVID-19 респираторна болест и примарни пут преношења је директни контакт особа или пренос капљичним путем приликом кашљања или кијања инфициране особе.
- Постоји могућност да капљице из дишног система особе инфициране вирусом 2019-нЦоВ доспеју на било који предмет и површину која окружује заражену особу те да се особа зарази тако што додирне контаминирану површину, предмет или руку заражене особе и након тога дотакне своја уста, нос или очи - каже Хајрић.
Према резултатима одређених истраживања које је објавила Светска здравствена организација (СЗО), вирус 2019-нЦоВ може преживети на различитим површинама, и то до 72 сата на пластичној или површини од нерђајучег челика, до четири сата на бакру и до 24 сата на картону. Ово истраживање је спроведено у лабораторијским условима (контролисана релативна влажност и температура) и резултати би се требали опрезно тумачити у реалном окружењу.
- Дакле, ризик од доласка у контакт с вирусом услед руковања предметима контаминираним од стране клицоноше теоретски се не може искључити, али он није висок. Стога је важно придржавати се одређених правила: не додиривати лице рукама за време куповине хране, прати руке одмах по доласку кући, воће и поврће, пре јела или кухања, темељито опрати чистом водом и пребрисати сва пакирања хране по доласку из трговине - наводи Хајрић.
С циљем пружања услуга Агенција за безбедност хране Босне и Херцеговине је у априлу 2020. године објавила и превод смерница Организације за храну и пољопривреду Уједињених народа (ФАО) и Светске здравствене организације под називом "ЦОВИД-19 и безбедност хране".
У смерницама су детаљно описане мере за препознавање и спречавање ширења вируса 2019-нЦоВ у прехрамбеном сектору те мере хигијене и дезинфекције у фазама производње хране, превоза хране, малопродаје, као и у кантинама у којима се пружају услуге прераде и продаје хране корисницима. У смерницама је детаљно описан и начин на који се у пракси могу проводити мере физичке дистанце у окружењу у којем се прерађује храна и дане су упуте за кориштење и одлагање особне заштитне опреме, попут маски и рукавица.
АМЕРИКАНАЦ РАТОВАО ЗА СРБЕ: Немци ухапсили бившег војника Републике Српске Крајине, изручују га Хрватима!
ВИРУС ХАРА КОМШИЛУКОМ: Код Хрвата Још 255 заражених, 13 особа на респиратору
КОРОНА СЕ НЕ СМИРУЈЕ У СРПСКОЈ! За један дан преминуле четири особе
САМЕ "УБИЈАЈУ" КОРОНА ВИРУС: У Хрватску стигла невероватна пошиљка!
Цео Балкан бруји о ОВОЈ КАЗНИ! Полицајац рекао Босанцу "ОЛОВО", а онда је уследио урнебесан одговор који кошта! (ФОТО)