Да ли се спремају за рат? Хрватска од НАТО добила наређење да прилагоди путеве и мостове за ПРОЛАЗ ТЕНКОВА
Све је почело
Хрватско Министарство одбране у септембру је почело преко Министарства саобраћаја, а "за потребе међународне војне сарадње", да од управника ауто-путева у Хрватској тражени податке о дужини, ширини мостова и вијадукта, њиховом географском положају и висини и ширини тунела, пише загребачки "Јутарњи лист".
Прочитајте и:
Подаци о логистичким могућностима, на захтев НАТО-а чији је Хрватска члан, затражени су и од аеродромских управа и железнице. Загребачки лист преноси да би мостови и вијадукти требало да издрже пролаз конвоја тенкова и других тешких војних возила, као што су топови.
Раније је због мале висине наплатних кућица био проблем пролаз с тенком или оклопним возилом. То је решено успоставом изван габаритног пролаза који се налази у склопу сваке наплатне станице.
Наводи се да саобраћајни стручњаци сматрају да би тешке војне конвоје поднеле саобраћајнице у Хрватској и додаје да је пребацивање војних возила досад углавном ишло железницом. Ови подаци требало би да послуже НАТО-у да може приликом пребацивања војних снага копном унутар Европе да рачуна и на коришћење путне мреже у Хрватској.
Други корак за реализацију брже мобилности НАТО снага кроз Европу је успостављање војног шенгена. То је колоквијални назив за укидање већине административних баријера за пролазак војних снага између чланица НАТО-а и Европске уније.
Након то је тај модел без увијања затражио командант америчких снага у Европи, а то дипломатским речником затражио и амерички министар одбране Џејмс Матис. Само неколико сати након његовог тражења, огласила се висока представница Европске уније за спољне послове и сигурносну политику Федерика Могерини која је у име Европске комисије најавила низ мера које ће уклонити препреке кретању војне опреме и особља широм ЕУ и индиректно најавила увођење војног шенгена, пише лист.
Према плану, до марта 2018. ЕК ће на усвајање предложити чланицама акциони план за јацање војне мобилности, то укључује решавање питања царине, превоза опасних материја, националних процедура и других правних препрека.
Према најавама, "војни шенген" би требало да буде решен новим европским одбрамбеним споразумом. Споразум би следеће недеље требало да потпие 20 чланица Европске уније, међу којима је и Хрватска. Носиоци спровођења споразума су Немачка и Француска, а Данска, Португал и Малта још размиљају да ли ће му се придружити. На тај начин Хрватска би могла пре да уде у војни него цивилни шенген, пие "Јутарњи лист".