"ДА САМИ ПЛАТЕ ЛЕЧЕЊЕ СВИ КОЈИ СЕ ЗАРАЗЕ НА ЖУРКАМА": Болнице препуњене, медицинари све више оптерећени
Примера ради, Немачка кажњава грађане који, упркос препорукама, одлазе и заражавају се у земљама које су означене ризичнима, те све оне који се оглуше о остале мере превенције.
Због неповољне епидемиолошке ситуације, односно великог броја заражених корона вирусом и оних којима је неопходно лечење, медицинари у Српској раде под све већим оптерећењем, а болнички капацитети све су попуњенији. Један од разлога оваквог стања је и то што многи грађани не схватају озбиљност ситуације, па се не придржавају основних мера којима се спречава ширење заразе.
О ПОТЕЗУ ОВОГ ОЧАЈНОГ ОЦА ПРИЧА ЦЕО БАЛКАН: "Дете ме зове преко ТОКИ-ВОКИЈА и плаче, а ја не могу унутра"
КОРОНА НЕ ЈЕЊАВА У ЦРНОЈ ГОРИ: Четворо преминуло, 50 новозаражених ковидом-19
ЧИМЕ СЛОВЕНЦИ ЛЕЧЕ КОРОНА ВИРУС: Ова три лека су неизоставна, показали су се као најбоље решење
Зато су током јуна и јула пријављени кластери широм РС, настали на разним окупљањима већег броја људи, попут свадби, сахрана, разних прослава и фешти, на излетима.
Такође, свакодневно смо сведоци да се грађани и даље окупљају на отвореном у већим групама, а на малим просторима, те да ретко ко од њих има маску. Исто тако, у аутобусима се возе путници којима ни на памет не пада да се заштите, док је у кафићима, наравно без маски, далеко већи број гостију него што је прописано.
Док европске земље не дозвољавају да неодговорни појединци прођу некажњено, у Српској готово да нема никаквих казни за оне који својим несавесним понашањем угрожавају здравље других.
Примера ради, Немачка кажњава грађане који, упркос препорукама, одлазе и заражавају се у земљама које су означене ризичнима, те све оне који се оглуше о остале мере превенције.
Путовање у ризична подручја
То се недавно десило и једној жени која је током одмора дошла у БиХ, где се заразила, а по повратку је корона вирус пренела на своју куму. Она је, наиме, прекршила не само препоруку да не путује у ризично подручје, него и меру обавезне двонедељне изолације, па је, у међувремену, заразу пренела на другу особу. Због тога ће морати да плати чак 36.000 евра за своје и лечење жене коју је заразила, као и казне због кршења поменутих мера.
Медицинари у РС упозоравају да је време да се и код нас размотри могућност усвајања иницијативе да ће трошак свог лечења платити сви они који се заразе на журкама, другим слављима и скуповима, који се организују противно свим препорукама струке и који су означени као места најинтензивнијег ширења инфекције.
Поручују да је неприхватљиво да појединци, који нису озбиљно схватили тренутну епидемиолошку ситуацију, својим неодговорним понашањем угрожавају здравље становништва и функционисање здравственог система.
- Ми смо на измаку снаге, а број хоспитализованих само расте. Највише нас разочара кад нам стигну људи који су се заразили на журкама, свадбама, у кафићима. Проблем је што се на скуповима овог типа не поштују ни физичка дистанца, ни ношење маске, а на релативно малом простору буде далеко више људи него што је препоручено. Дакле, ко год практикује оваква дружења, свесно се излаже ризику да буде заражен, те да корону пренесе на чланове своје породице, радне колеге, комшије. Више не знамо шта да радимо и како да људе дозовемо памети, јер тренутна епидемиолошка ситуација нимало није безазлена. Можда би, кад би знали да ће због неодговорног понашања сами морати да плате лечење, размислили пре него што оду на неко славље, и то без маске - наглашавају лекари с којима смо разговарали.
Анализа
Подсетимо, анализа Института за јавно здравство РС показала је да, након већих скупова, буде и по 20 новооболелих које је заразила једна особа. Епидемиолози такође упозоравају да корона вирус није изгубио на јачини, те да чак постоје индиције да се сада преноси брже него што је то био случај у марту или априлу. Сада је, буквално, довољно тек неколико минута у ближем контакту и без маске, па да се вирус пренесе.
Владо Ђајић, генерални директор УКЦ, недавно је саопштио да се 80 одсто пацијената инфицира властитом грешком, јер се нису адекватно штитили.
- Само је 20 одсто оних који због природе свог посла нису могли да избегну заразу. Маскама и дистанцом бисмо смањили учесталост заразе за 50 до 70 одсто. Здравствени систем је изложен и огромном финансијском притиску, јер су трошкови бриге за пацијенте на респираторима огромни - нагласо је Ђајић и додао да се у УКЦ РС дневно буде прегледано око 100 пацијената.
- Код нас, као и у другим болницама у РС, готово су попуњени сви капацитети планирани за оболеле од ковид-19 што је, нажалост, последица неодговорног понашања – поручио је Ђајић.
У УКЦ је, примера ради, 4. јуна на респиратору био један пацијент, 4. јула осам, а тренутно њих 17. С друге стране, 4. јуна ове године у болницама у РС на лечењу је био 81 пацијент, 4. јула 125, а 4. августа чак 280 њих.
Да је ситуација из месеца у месец све гора потврђује и податак да је у јуну у РС регистровано 850, а у јулу чак 2.630 новозаражених, док је број преминулих од ковид-19 у овом периоду са 14 скочио на 48. За само три дана свгуста, САРС-ЦоВ-2 откривен је код још 225 особа, док је опака зараза однела 10 живота.
Корона задаје велике муке нашим комшијама: Шесторо умрло, 88 новозаражених
КОРОНА НЕ ПОПУШТА: У комшилуку 58 новозаражених ковидом-19
КОРОНА СЕ НЕ СМИРУЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Регистровано још 60 новооболелих, једна особа преминула
У последња 24 сата 377 заражених: У Босни и Херцеговини корона нимало не посустаје
КАПАЦИТЕТИ БОЛНИЦА СЕ ПУНЕ: У Републици Српској још 76 новооболелих