ДАЛМАЦИЈА ПОД "СНЕГОМ": Расте потражња за КОКАИНОМ, а највише се "ШМРЧЕ" викендима
МУП Хрватске има пуне руке посла.
Након што је пре неколико дана шибенска полиција објавила да је на аутопуту код Врпоље зауставила 44-годишњег Сплићанина те је у његовом возилу пронађено готово два и по килограма кокаина, поновно се покренуло питање на који начин та "елитна" дрога долази у Далмацију.
ХАПШЕЊЕ НАРКО ДИЛЕРА: Марихуану гајили у подруму
Занимљиво је да Сплићанин који је у свом голфу возио две "цигле" облепљене селотејп тракама није био пуно опрезан, односно дрога је пронађена на поду испод задњег седишта, а не у неком посебно направљеном скровишту унутар возила.
ИСПОВЕСТ БЕОГРАДСКЕ ПРОСТИТУТКЕ (20): Заљубила сам се и зарађивала за дечка, а сада сам свој газда!
Тврди да је количина с којом је ухваћен Сплићанин код Шибеника доста велика за сплитско тржиште иако и ту, као и у другим деловима Далмације, с обзиром на повећање броја, посебно млађих и имућнијих туриста, расте потреба за кокаином.
Кило - 50.000 еура
- Нормално је да потражња расте ако се повећа број људи који су овде дошли уживати преко лета, а то се посебно односи на неке топ дестинације где долазе богатији клијенти. Рачуна се да килограм кокаина кошта од 40 до 50 хиљада еура на тржишту у зависности од чистоће, а његова набавна цена у Јужној Америци је, по причама, око хиљаду долара - прича добро обавештени извор и додаје - оно што мене забрињава јесте што полиција последњих година бележи поновни повратак хероина на улицу, односно све је више млађарије, генерације млађе од 1990. која се опет качи на "жуто" - каже извор.
Према подацима Владе РХ кокаин се, у 2014. години, према најчешће заплењеним дрогама, налазио на петом месту и с то највише забележених случајева у Истарској жупанији и Граду Загребу. По подацима МУП-а, у односу на годину пре забележен је пад у количини заплене кокаина.
Ево у којим годинама дрога у Србији младе "узима под своје"
Викендима више шмрчу
- Према истраживачком пројекту "Доступност и цене легалних и илегалних дрога у Републици Хрватској“ (Долежал, 2013.) на узорку од 582 испитаника 28,3 одсто испитаника је изјавило да им је кокаин био потпуно, врло лако или лако доступан у 2012. години.
АЛКОХОЛ, МАРИХУАНА, ДУВАН: Која је најопаснија дрога на свету?
Према "Истраживању квалитет живота студената“ (ЕРФ, 2014.) 10,8 одсто студената је изјавило да би дошло врло лако или лако до кокаина, док 89,2 одсто врло тешко или тешко. Као место набавке највише их је изјавило (41,7 одсто) да им је доступан у јавним просторима затвореног типа (клубови, кафићи…).
Потврђен је значајан пораст у конзумирању кокаина викендом у односу на радне дане те иако се његова употреба смањила у 2011. години, вратила се готово на једнаку стопу као у 2009. - наводи се, између осталог.