ДНОМ ЈАДРАНСКОГ МОРА ПРУЖА СЕ КАБЛ ИЗМЕЂУ ЦРНЕ ГОРЕ И ИТАЛИЈЕ: Пројекат кошта 800 милиона евра
Почело полагање енергетске везе испод мора између Црне Горе и Италије. Пројекат вредан око 800 милиона евра биће завршен у три фазе.
Први метри енергетског кабла Италија - Црна Гора у дужини од 157 километара, положени су јуче са рта Јаз. Пројекат реализују италијанска државна компанија "Терне" и Црногорски електропреносни систем, уз специјални брод норвешке компаније "Нексанс".
Кабл је целом дужином на броду и везује се за земљаски део који је положен у октобру. Најдубља тачка полагања је 1.200 метара, док је време потребно да се овај посао заврши око 15 дана. Пројекат је вредан око 800 милиона евра. Са стране суседа, први део кабла је већ положен, а да би се завршила комплетна траса потребно је положити и трећи део, који је планиран наредних месеци.
Поставаљање целокупног кабла реализоваће се почетком наредне године, када ће коначно бити повезане обале Апенинског и Балканског полуострва. Приликом недавне светковине поводом полагања прве секције подморског кабла, извршни директор италијанске компаније "Терне Матео дел Фанте", казао је да је Црна Гора постала центар са балканске стране, управо захваљујући овом пројекту.
#Italy то финисх линкинг #Montenegro w/ а 250км underwater #power цабле by year-end. #Boka_Group #Pescara #Adriatic pic.twitter.com/QlMltLlzaE— Сеа Бреезе (@SeaBreeze_ME) Новембер 10, 2016
Од италијанске обале већ је положено 136 километара кабла чија укупна дужина између Пескаре у Италији и рта Јаз износи 455 километара. Европска унија је кроз западнобалкански инвестициони оквир подржала овај пројекат са 25 милиона евра гранта, намењених за изградњу 400-киловолтне интерконекције Пљевља - Бајина Башта. Радови се изводе на дну Јадранског мора са номиналним капацитетом преноса једносмерне струје од хиљаду мегавата.
После пуштања у погон подморског кабла биће обезбеђени значајни приходи за Црну Гору по основу удела ЦГЕС у укупном капацитету кабла - 20 одсто од инсталисаних 1000 мегавата.
Током најзахтевније фазе у реализацији овог пројекта свакодневно ће бити упослена домаћа радна снага, као и грађевинска оператива на изградњи трафостанице Ластва. Такође и дуж целог 400-киловолтног далековода од Ластве, преко Цетиња, Никшића, Шавника, Жабљака и Пљеваља.