ДОБРО РАЗМИСЛИТЕ да ли ћете на море у БУДВУ: Тренутно је НАЈЗАРАЖЕНИЈИ ГРАД НА СВЕТУ, за 24х број оболелих НАГЛО скочио
Црна Гора је ове сезоне дефинитивно једна од најпопуларнијих туристичких дестинација за српске туристе.
Како су се многи одлучивали за летовање у комшилуку због природних лепота ове земље, велики је број и оних који су Црну Гору одабрали јер им за улазак у њу није потребно ништа сем важеће личне карте или пасоша. Управо је то један од битних разлога због којих се епидемиолошка ситуација у тој земљи током летње сезоне драстично погоршала и Црну Гору, а посебно Будву, "подигла" на високо место неславне листе.
БРАВО СРБИЈО: Бошко иде на лечење, Меридиан купио заставу са потписима олимпијаца!
КАКО ДА ПРЕСТАНЕТЕ ДА ШТУЦАТЕ? Овом методом може да нестане за свега пар секунди!
ПОТРЕСНА СЦЕНА ИЗ КОВИД АМБУЛАНТЕ: Докторка уплакана питала зараженог АНТИВАКСЕРА зашто се није вакцинисао па му ОДБРУСИЛА
Према до сада познатим информацијама само овог лета се око 100.000 држављана Србије одлучило за летовање у Црној Гори, а велики број њих боравио је у Будви - најполупларнијој дестинацији на црногорском приморју.
Због дискотека и клубова и културних манифестација које се одигравају у њој, она привлачи највише младе туристе из Србије који одлазе тамо у провод који се до недавно одвијао без икаквих мера и задршки. И то је, сасвим сигурно, допринело бржем ширењу вируса.
Због свега тога Црна Гора је у претходних седам дана била на неславном трећем месту у Европи по броју новозаражених на 100.000 становника - а највећа жаришта су градови на приморју који живе од туризма и који су рањиви управо због тога.
Од 54 туриста заражених корона вирусом у Црној Гори јуче највише их било у Улцињу - 29.
Ипак, на самом почетку туристичке сезоне све је указивало да се тај сценарио неће десити.
Туризам у доба пандемије
После задњег пика у марту, и 581 заражених за један дан, ситуација са корона вирусом се постепено смирила. Иако је туристичка сезона у Црној Гори почела у јуну, крајем јуна било је просечно свега 19 новозаражених на дан.
Међутим, крајем јула ситуација је почела знатно да се погоршава. Број новозаражених је почео нагло да расте тако да су јуче здравствене власти Црне Горе пријавиле чак 532 новозаражених, а по просеку, сваког дана је било 444 новозаражених - и домаћина и гостију.
Претпоставка је да је један од узрока тог пораста и појава "делта соја", који је регистрован у Црној Гори и који је узроковао пораст броја заражених у целом свету. Ипак, ту је и константни прилив туриста из региона, али и целог света, који многи нису вакцинисани а који доводи до тога да већ пренасељењи градови на обали постану крцати људима.
Будва, али и други туристички градови нашли су се у једној врсти корона тамног вилајета - шта год да су здравствене власти одлучиле - кајале би се.
Потпуно затварање би нанело озбиљне губитке туристичком сектору али бројке су вртоглаво расле.
Будва је била у драматичном стању и током претходног пика, у тој мери да су челници града предлагали "превентивни локдаун" међутим, ситуација је постала још сложенија почетком августа. Тако су почетком месеца, по подацима РТЦГ, у Будви регистрована 1.432 заражена на 100 хиљада становника у последњих 14 дана, што је било готово дупло од другопласираног Котора са 712 заражених. Тај број се у међувремену додатно скочио па су јуче у Будви регистрована 2.384 оболела, што је пораст за чак 50 одсто.
Овакво стање је навело др Радмила Јанковића, заменика директора Универзитетског клиничког центра Ниш да упозори на то да је "Будва по глави становништва тренутно најзараженији град на свету" и да се тамо, у том тренутку "налази 100.000 људи из Србије који су ушли без икаквих тестирања" а епидемиолога др Бранислава Тиодоровића да препоручи "да би било добро да се људи који се враћају са одмора из Црне Горе, Хрватске тестирају" и објаснио је да ће до краја августа расти број заражених због туриста који се враћају у земљу.
Овога су биле свесне и здравствене власти Црне Горе и покушале су да некако балансирају између туризма и растућег броја заражених.
Мере и кршење мера
Црна Гора је већ од краја јула, суочена са драматичним порастом броја заражених донела одлуку да привремено забрани рад ноћних клубова и дискотека на отвореном и затвореном простору, као и журке и музички фестивали, као и било какво масовно окупљање у затвореном простору.
Како је на конференцији за новинаре саопштио директор ИЗЈ Игор Галић од 2. августа боравак у унутрашњем простору угоститељских објеката је дозвољен само грађанима који имају негативан резултат ПЦР теста, потврду да су вакцинисани макар првом дозом вакцине против корона вируса, или доказ да су преболели ковид.
Угоститељи у Будви су бурно реаговали на нове мере и отпочли са протестима, али су здравствене власти истрајале у својој одлуци.
Ипак, мада мере постоје а инспекција кажњава немилице, оне су наставиле да се крше, нове масе туриста су пристигле а број оболелих је у непрестаном порасту и без назнака пада.
И то је приморало Владу Црне горе да уведе нове мере.
Нове мере
По речима директор Инстита за јавно здравље Игора Галића, "епидемиолошка ситуација у Црној Гори постаје захтевна и тражи посебан и додатни опрез".
Вођена тиме, влада је данас донела нове мере.
Између осталог, од сада се Улазак у Црну Гору омогућава се црногорским држављанима и странцима само уколико поседују доказ о вакцинацији макар једном дозом вакцине против ковида, негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или антигенски не старији од 48 сати, или доказ о прележаном ковиду (да је прошло не мање од 14 дана и не више од 180 дана од позитивног ПЦР или брзог антигенског теста).
Оно на шта би требало повести рачуна приликом одласка у Црну Гору је да одређена ограничења и даље постоје.
Угоститељски објекат је дужан да одреди лице за поштовање прописаних мера. Извођење музике уживо унутар угоститељских објеката и даље је забрањено тако да је присуствовање таквом скупу или организовање истог, у суштини нелегално - барем до 10. септембра до кад прописане мере важе.
Мере уласка неће се односити на држављане Србије - за сад. Међутим, усред погоршавања епидемиолошке ситације у Србји, Црна Гора може пооштрити мере уласка за наше држављане.
"Заражени не долазе само из Будве, већ и из Хрватске, Грчке..."
- Већ две недеље њихов долазак утиче на пораст. Одмори ће трајати до половине септембра тако да је то период када се очекује пораст. Не долазе само из Будве, ЦГ већ и из Хрватске, Грчке...
Ово је рекао др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан кризног штаба на наше питање да ли долазак туриста утиче на пораст броја оболелих и одакле све долазе заражени. Он је нагласио да заражени путници не долазе само из Будве већ их има и са других дестинација.
Др Тиодоровић је такође дао савет путницима како да се понашају по повратку у Србију.
- Мој савет је да попуне упитник на порталу еУправе да су се вратили из тих подручја и наравно ако имају симптоме да се одмах јаве лекару - рекао је он.
Одговорност и гостију и домаћина
Како је ситуација што се тиче пандемије корона вируса крајње несигурна и како и Србија и Црна Гора бележе рекордне бројке, одлазак на црногорско приморје, али и било где другде, мора бити повезан са крањом одговорношћу према себи али и према другима.
Присуство великим и нелегалним журкама требало би да се избегава - да вам се боравак и уживање на мору не би претворило у неугодно плаћање казне и још неугоднију авантуру евентуалног боловања од корона вируса у иностранству.
Такође, није ни згорег подсетити да пре сваког одласка на пут проверите да ли су услови остали исти како на сајту Министарства спољашњих послова Србије такође и на званичном сајту земље у коју идете.
Наиме, свака земља има право да по сопственом нахођењу, промени услове за улазак односно боравак на територији своје државе тако да вас добра обавештеност може спасити од проблема на граници.