ДОДИК ПОРУЧУЈЕ: Ако се не врате на Дејтон нико нас неће задржати у РС
Власти РС су у септембру прошле године одржале референдум на којем је велика већина грађана подржала да 9. јануар и даље буде обележаван као Дан републике
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да тај ентитет нико неће задржати у БиХ ако му не буду враћена изворна овлашћења из Дејтонског споразума.
Он је рекао да је РС "примарно заинтересована" за враћање тих надлежности.
(УЖИВО) ДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Полицијски хеликоптери надлећу Бања Луку!
- Пошто су та овлашћења укидана одлукама високих представника мимо споразума, који је кршен и одлукама страних судија, Српска је одлучна да афирмише своја изворна Дејтонска овлашћења - рекао је Додик испред Саборног храма Христа Спаситеља у Бањалуци.
Говорећи о прослави 25 година од настанка РС, он је оценио да то потврђује да је РС успела да опстане у готово немогућим условима и околностима огромног међународног интервенционизма, који је деловао на бази бошњачке визије о томе како БиХ треба да изгледа.
- Данас, 25 година после, РС је одлучна да живи свој живот као држава и одлучна је да у складу са Дејтонским споразумом упражњава своја изворна права -рекао је Додик.
САЗНАЈЕМО: Трећи пешадијски пук ће на дефилеу рапортирати Николићу и Додику
Према његовим речима, то је међународно право РС, при чему деловање међународних представника и страних судија у Уставном суду БиХ не може бити "мера слободе" овог ентитета БиХ.
- То је мера неслободе за нас и зато ћемо ми одлучно одбацити сваки покушај наметања квази одлука донесених у Уставном суду БиХ - рекао је председник РС.
Уставни суд БиХ је у новембру 2015. године оспорио одредбе Закона о празницима, сматрајући да је обележавање Дана републике 9. јануара неуставно и дискриминаторско за грађане овог ентитета који нису Срби.
Исти дан је РС прослављала крсну славу – Светог архиђакона Стефана, а сам 9. јануар био је споран јер су на тај дан 1992. године тадашњи српски посланици у парламенту Републике БиХ донели одлуку о формирању Српске Републике Босне и Херцеговине, која је касније преименована у Републику Српску.
УВЕК СТЕ СЕ ПИТАЛИ КО ЈЕ И КАКО ДАО ИМЕ РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ? Ево одговора
Власти РС су у септембру прошле године одржале референдум на којем је велика већина грађана подржала да 9. јануар и даље буде обележаван као Дан републике.
Пошто су из Закона о празницима РС избачене одредбе које се односе на 9. јануар као Дан репубике, ентитетски парламент је усвојио нови Закон о Дану РС према којем 9. јануар и даље остаје Дан републике, с тим што је овај празник секуларног карактера и његова прослава није обавезујућа.