Доктор Јован шокирао цео регион причом о борби са короном: "Добио сам је у својој болници док сам оперисао"
Доктор Јован Ивовић, уролог из Опште болнице, други је Баранин који је добио битку са коронавирусом.
Испричао је како из угла пацијента изгледа борба са овим изузетно опасним вирусом, али и колико оболелима тешко падају самоћа и неизвесност. Он је одмах оповргао информацију да су сви медицински радници задобили инфекцију ван система.
-То није тачно. Ја и још неколико сестара ову смо инфекцију, нажалост, добили усред наше болнице, што је било као једна експлозија. Неочекивано, јер наша болница је једна од најспремнијих и најопремљенијих била до тог тренутка у Црној Гори. Нажалост, ја сам то добио од колеге коме желим да брзо оздрави, да преброди ову кризу као што смо и ми остали, који смо имали много више среће и изборили се са овом болешћу. Што се тиче самога почетка, ја сам чак био у дилеми када се то тачно десило, да ли је то било 20. или 23. марта, када сам оперисао у болници и оба пута имао сусрет са оболелим колегом - рекао је Јован и додао:
-У уторак смо заједно оперисали, он у једној, ја у другој сали, а већ у среду он је био позитиван и цела болница, цео оперативни блок и гинекологија морали су да се тестирају и да буду у карантину, јер ова болест не мора да се појави одмах, већ се јавља у просеку од два, пет до седам дана, а забележени су случајеви да се болест јавља и до 27. дана од почетка инфекције. Многе колеге морале су да се нађу у карантину и да проведу 14 дана до поновног тестирања. Срећом, они су од јуче поново на својим радним местима. Како се то дешавало у среду, а ја тога и следећег дана нисам био у болници, нисам био чак ни предвиђен да будем тестиран. Међутим, осетио сам да се дешава нешто што није природно, да ли је то била последица мога страха и опрезности, али сам инсистирао на тестирању и био сам на том првом тесту позитивн- рекао је доктор.
Изнервирани пензионер ушао у пошту и узвикнуо: ИМАМ КОРОНА ВИРУС! Онда је тек настала паника
Најмлађи пацијент у региону: Беба стара само четири месеца оболела од корона вируса
ШАЛА ОВОГ СРБИНА ПОСТАЛА ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ: Да ли знате како се на ХРВАТСКОМ каже корона вирус?
Ивовић каже да није било тежег момента него када је морао да породици саопшти да има корону. Породица је отишла у карантин после тестирања, а он у болницу, овога пута у улози пацијента.
-Морам да кажем да је болница била изузетно спремна. Сачекале су ме сестре у заштитним комбинезонима, скафандерима, маскама, узели су ми крв, водили на снимање и сачекао сам у соби на Интерном одељењу резултате свега тога. Ја сам се добро осећао, нисам имао температуру, нити икакве значајне симптоме који би могли да укажу на корона инфекцију. У собу је дошла да чека своју судбину и једна од бабица која је такође дежурала са нашим драгим доктором. Ја имам кућу близу болнице и ту сам се изоловао у једном апартману. Те вечери су почели симптоми, неуобичајени, али свакако описани у клиничкој слици која се може јавити код инфекције коронавирусом – оток слузнице носа, оток самог носа. Пробудио сам се са отеченим капцима, са подочњацима, нисам могао да дишем. Нисам имао никакво гребање и болове у грлу. Цело то време, нисам имао повишену температуру, свега једног дана је температура скочила до 37 - прича доктор и додаје:
-Наравно, ту почиње тај опрез, тај страх, борба наде и страха и безнађа. Човек мора да предузима неке мере, не знате шта да радите, немате неких специфичних лекова. Оно што сам радио, радио сам и много раније - пре почетка епидемије короне у нашим просторима, ја сам у мојој амбуланти држао раствор јода, испирали смо нос, руке алкохолом прали, уста и грло испирали јодом. То сам радио и кући, са сланим раствором и са раствором јода. Не постоје никакви докази да је то нешто ефикасно, али делује потпуно логично, јер слани раствори убијају вирусе, па тиме и коронавирус. Вирус није жива ћелија, то је један генетски материјал који се тако преноси са човека на човека путем капљичних инфекција. Уверен сам да сам тим својим неким поступцима успео да спречим силажење вируса короне ниже, низ респираторни тракт - истиче Јован.
Доктор објашњава да силазак коронавируса на плућа представља велику опасност и 80 одсто пацијената има срећу да то преброди, али 20 одсто доживи тешке облике инфекције плућа.
-Ту је свакодневни страх и нека борба да нешто помогнете себи, а немате чиме. Једино одбрамбено средство у борби против вируса јесте човеков имунитет, а то није нешто што можете тек тако да добијете, имунитет је нешто са чиме се рађате и што стичете, вакцинацијом или тако што преболите неку болест. Неопходно је да све око себе чистите и да перете руке, јер постоји могућност суперинфекције, односно да вирус који сте избацили поново унесете у организам- казао је.
На питање да ли се плашио, јер спада у ризичну групу пацијената, рекао је: "Ја сам спадао у групу која има пуно ризико-фактора, пре свега, оперисан сам на срцу, због инфаркта који сам имао, имам дијабетес, тип ИИ, који ево неколико година вучем и који држим у нормали. Морам рећи да сам цело време био под самоконтролом и да се ниво шећера није повећавао, али сам имао један скок тензије, који сам ипак успео да регулишем. Да, спадам у ону групу која је могла да и фатално заврши".
Практично седам дана после тог првог, позитивног теста, стигао је негативан налаз, а 8. априла и други.
-Симптоми су почели након четири, пет дана да падају и када су дошли да ме тестирају ја сам био без икаквих симптома. Та вест ме јако усрећила. Ипак, кад ту вест упоредим са оном да је моја породица негативна, много је већа импресија осећања која сам осетио у тренутку кад су ми јавили да ми је породица корона негативна. Та радост је неописива - објаснио је.
-Због могућности да је он и даље инфективан и да може да и даље сеје вирус, пацијент се задржава у карантину и самоизолацији наредних 14 дана. Ја сам у једном таквом карантину и могу вам рећи да та самоћа, та изолованост која је преда мном и била све ове дане иза мене, јесте нешто што сигурно многим људима тешко пада. Ја сам неко ко можда зна да то све преброди, али сам размишљао да би многим људима требало помоћи у тој самоизолацији, ангажовањем људи који су у том смислу обучени- психотерапеута, психолога, психијатара, клиничких психолога, који би такође много значили оним пацијентима који се налазе на болничком лечењу- рекао је.
-И ја сам тако нешто доживљавао када нисам могао да дишем. Себе сам умиривао некаквом сугестијом и користио сам лекове да бих лакше заспао. Ја сам буквално, окрзнут короном, имао сам огромну срећу. Видим да 80 одсто људи има сличне тегобе, или у неком смислу мало јаче, али је ужасно за оних 20 одсто, који преживљавају огромне муке и имају осећај великог терета на плућима, не могу да удахну. Код човека само гушење, недостатак ваздуха изазива огроман страх- истакао је.
-Треба поштовати све мере које се предузимају, јер они који то прекрше, не угрожавају само себе, већ доводе у опасност цео здравствени и друштвени систем. Зато, најбоље да седимо сви дома, да се придржавамо онога како је наложено, а наравно, у кући ћете се упознати једни са другима, јер у овом динамичном живљењу нема времена ни да се дружимо, ни да ручамо заједно као некад. Сада је прилика да се дружимо, упознајемо, да вратимо у наше породице неке друштвене игре које смо заборавили, да у сваком дому владају мир и радост, а не страх од болести - закључио је.
Докторка потресном изјавом запалила друштвене мреже: "Ово сада није медицина за коју смо обучени"
После часова енглеског, време је за тенис: Погледајте нови хит легендарне бакице који се шири друштвеним мрежама (ВИДЕО)
Ово је момак који је постао ХИТ НА ИНТЕРНЕТУ! Довољно је било да у "Слагалици" изговори "ДОБАР ДАН, ЈА САМ КАРЛОС"
Невероватна свадба у Србији: Корона није зауставила венчање Милене и Немање, љубили се са маскама
Исповест Срђана из Крагујевца: Осетио сам малаксалост, а када сам отишао у болницу дали су ми ове лекове