ДВАНАЕСТ ЖРТАВА "ЗАПАДНЕ ДЕМОКРАТИЈЕ": Невине бебе у Бања Луци УМРЛЕ због недостатка кисеоника 1992. године
Прва беба је умрла 22. маја, након чега је уследила агонија и смрт осталих беба, док је "тринаеста звездица" Слађана Кобас умрла 13 година после, а преживела четрнаеста беба живи са тешким физичким и менталним оштећењима
У то време су хрватске и муслиманске војне снаге под блокадом држале „посавски коридор“, који је повезивао западни део Републике Српске и Републику Српску Крајину са источним делом и Србијом.
ГРАД ПОД ВОДОМ ГОРЕ НЕГО 2014. У Костајници улице претворене у реке, проглашено ВАНРЕДНО СТАЊЕ
Хрватску погодило 16.360 муња: Страшно невреме погодило Загреб! (ВИДЕО)
Додика прати чак 16 аутомобила у посети српској заједници у Мађарској (ВИДЕО)
Овим је било онемогућено да се потребан кисеоник до Бање Луке достави копном. Једини пут којим је кисеоник било могуће доставити је ваздушни, али због забране лета над територијом РБиХ од стране Савета безбедности, авиону који је требало да из Београда достави кисеоник за Бању Луку није био дозвољен лет.
Упућени су многи апели за помоћ путем радија, телевизије, Гласа Српског и осталих новина, али иако су представници УНИЦЕФ-а и осталих међународних хуманитарних организација били добро упознати са овим проблемом, авион са боцама кисеоника је неколико дана чекао дозволу за полетање коју на крају није добио.
Недуго затим због недостатка кисеоника умире 12 новорођенчади на Клиници за дечје болести у Бањој Луци. Иако су доктори покушали да употребе „индустријски кисеоник“ којег су добили од ВРС и неколико приватних предузетника, као и од неколико грађана, то је било недовољно да се бебе спасу.
Након седам дана од датума смрти последње умрле бебе, Војска Републике Српске успоставља коридор са Србијом, којим се од тада кисеоник редовно могао достављати.
Да подсетимо. Смрт 12 бањалучких беба је догађај који се десио у мају и јуну 1992. године током распада Југославије и рата у БиХ, када је на одељењу за интезивну негу у бањалучком породилишту умрло 12 новорођенчади услед недостатка кисеоника потребног за адекватан третман. Несташица је била последица блокаде српске територије од стране хрватских и муслиманских војних снага у рејону Семберије на североистоку БиХ.
Додик одушевљен Орбаном: Мађарска пример земље где се поштују права Срба (ВИДЕО)
Сурова туча због рачуна за такси у Сплиту: Ударцем штаком га патосирао! (ВИДЕО)
ОНИ СУ ИМАЛИ КОШАРЕ СВАКИ ДАН: 4.000 СРПСКИХ ХЕРОЈА дало је своје животе за ОВУ РЕГИЈУ! (ВИДЕО)
Ове смрти као и све већа несташица основних животних потрепштина су биле разлог за велику војну операцију "Коридор", где су се снаге Војске Републике Српске сукобиле са хрватским (ХВ и ХВО) и муслиманским (АРБиХ) војним снагама. Сукоби су трајали од 14. до 26. јуна 1992. године и завршили су се пробојем блокаде. Касније у народу ова историјска војна победа је названа "Коридор живота", јер је омогућила нове животе, како је и сам генерал ВРС Момир Талић рекао: "Нећу да дјеца више умиру".