ФБиХ се враћа у робовласништво: Малолетнице присиљавају на бракове и продају за 600 до 15.000КМ
Статистике о присилним браковима малолетница, па чак и њиховој продаји, указују на то да је ситуација у БиХ алармантна, а већином се ради о сиромашним заједницама, заједницама које живе на рубу егзистенције или онима који су на неки начин дискриминисане, које нису интегрисане у друштво.
Александра Марин Диклић из Институције омбудсмана за људска права БиХ указала је да законодавни оквир у Босни и Херцеговини, нарочито у Федерацији, захтева хитне измене како би се побољшала заштита малолетних особа.
Она је указала на важност усклађивања кривичног законодавства Федерације БиХ с међународним стандардима, попут Ланзароте конвенције, што је већ имплементирано у Републици Српској.
Случајеви који указују на хитност друштвене реакције када је реч о прислиним браковима у БиХ су бројни, а девојчице се кроз уговорене бракове продају за цифру до 15.000КМ.
Мирсада Бајрамовић, стручњак за заштиту деце из Тузле каже да су се у пракси већ сусретали са великим бројем малолетничких бракова.
"Неки који су најекстремниј јесте да је дванаестогодишња девојчица продата за Голфа II кроз. тзв. тај малолетнички брак. Такође, смо имали случај да је девојчица нажалост продата за 1.500КМ. Цене за девојчице кроз те уговорене бракове се крећу од 600КМ до 15.000КМ”, навела је Мирсада Бајрамовић гостујући на сарајевској Н1.
Према речима Александре Марин Диклић, одговорност је првенствено на школама, али се не може у потпуности пребацити на њих.
“Поред образовног система, морају се укључити и сигурносне структуре, полиција и центри за ментално здравље”, нагласила је и истакла да постоје разлике између урбаних и руралних школа.
Ипак, истакла је да одговорност не може бити препуштена само школама.