ПЛЕНКОВИЋ О ФРАНЦУСКО-НЕМАЧКОМ ПРЕДЛОГУ "Пре или касније, иде се де факто ка..."
Хрватски премијер прокоментарисао француско-немачки предлог.
Има више позитивних сигнала на европски предлог нормализације односа Београда и Приштине, него што је било када је предат, каже хрватски премијер Андреј Пленковић, који наводи да се иде ка де факто признању.
Средњошколци, освојите НОВЧАНУ НАГРАДУ и СТИПЕНДИЈУ на ФДН: Направите свој ТИМ и такмичите се!
ХАОС У ХРВАТСКОЈ ВЛАДИ: Сабор расправља о опозиву Андреја Пленковића у четвртак
ПЛЕНКОВИЋ ИГРА НА КЛИЗАВОМ ТЕРЕНУ! Изазвао праву буру: То је увод у диктатуру
Пленковић је, у видео дискусији у организацији Атлантског савета, упитан за француско-немачки предлог, зашто је он другачији и да ли има потенцијал да реши питање Косова, указао да не постоје само напори Француске, Немачке, већ и других земаља Квинте, као и изасланика ЕУ Мирослава Лајчака да се постигне напредак и смање тензије, које су често избијале, посебно на северу Косова.
Он је објаснио да је оно ка чему се иде, и што ће бити пре или касније на столу, де факто признање.
Пленковић је подсетио да је сутра петнаест година од када је хрватска влада донела одлуку о признању Косова, и да то није учинило пет земаља чланице ЕУ.
- Верујем да ми као ЕУ желимо стабилност у региону Западном Балкана. Доста нам је дестабилизације, и морамо бити обазриви у вези стабилности у региону, јер је последња ствар која треба западу сукоб на Западном Балкану. Међутим, мој утисак је, на основу директних контаката које сам имао, да има сада више позитивних сигнала на европски предлог, него што је било на почетку - додао је он.
Пленковић је казао да Хрватска подржава све што буду договориле две стране, посебно све што доприноси стабилности и отварања пута ка ЕУ.
На питање везано за однос са Србијом, као и стрепњо да би Хрватска могла блокирати пут Србије у ЕУ, Пленковић је рекао да постоји сигнал добре воље Србије.
- У новој влади Србије је на министарском месту политички представник Хрвата. То је нови елемент који нисмо имали раније. То је сигнал добре воље Србије - нагласио је он.
Пленковић је рекао да су односи оптерећени прошлошћу и да је он привржен нормализацији односа.
- Моја политика од 2016.је била да укључимо мањинске заједнице у власт, и тако смо имали од осам три представника Срба у парламентарној већини, а у мом другом мандату је потпредседник Владе представница српске заједнице. Та сарадња са мањинама ми је била одувек важна, јер сам желео да сви грађани буду интегрисани, небитно од етничке припадности, и да се осећају добро у хрватском друштву - објаснио је он.
Указао је да се састао са председником Србије Александром Вучићем у Давосу, и да желе да успоставе листу питања око којих је могућа сарадња, подршка једни другима.
- Потребно је да радимо на низу питања. Али оно што сте могли да видите до сада у приступном процесу је да Хрватска није користила могућност блокирања. Ми смо били блокирани, али ми томе не прибегавамо. Сматрам да је боље решити отворена питања на дипломатски начин. Постоје многа питања која треба да решимо, а то је могуће решити поред процеса европске интеграције - поручио је он.