И после масовних протеста, Грчка и Македонија сагласне: Посвећено настављамо дијалог о новом имену
Упркос противљењима неких десничарских кругова у Грчкој
Владе Македоније и Грчке уложиће даље напоре и остаће посвећене решавању дугогодишњег спора у вези са новим именом Македоније, упркос противљењима неких десничарских кругова у Грчкој и после масовног протеста одржаног у недељу у Атини.
Македонска влада, јављају медији у Скопљу, затражила је достојанствено решавање отворених питања с Грчком.
Прочитајте и:
Влада је посвећена изградњи поверења са Владом Грчке, са јасним циљем достојанственог решавања отворених питања између две суседне европске земље, пренела је агенција МИНА из Атине.
Потпредседник владе за европске послове, Бујар Османи, је коментарисао протесте у Атини рекавши да су они део јавног процеса, али да то не би требало да утиче на разговоре о решењу питања имена.
Кабинет премијера Алекиса Ципраса је саопштио да је већина грчких грађана протест у Атини пратила на телевизији и да важна спољнополитичка питања земље не би требало да се суочавају са нетрпељивошћу и нетолеранцијом.
- Грчка влада не намерава да промени своју спољну политика. Спољна политика се не спроводи са митинзима, а владин план остаје на снази - рекао је званичниг из Ципрасове владе, пренели су медији.
И министар иностраних послова Грчке Никос Коцијас је рекао да демонстрације неће променити ток грчке спољне политике, а посебно решење питања имена Македоније.
- Мирном савешћу и са остворношћу наставићу да преговарам за добро моје домовине - написао је Коцијас на свом Твитер налогу синоћ.
Коалициони партнер у грчкој влади и министар одбране Панос Каменос, који је од првог тренутка подржао протест, сматра да је "окупљање показао душу Грка".
Састанак опозиције у Грчкој: Ципрас доследан својој линији не пристаје на провокације
Протест за "одбрану имена Македоније" завршен је читањем резолуције, у којој организатори траже од владе да искључи сваку могућност да се у новом имену северног суседа нађе назив Македонија.
Резолуцију су организатори предали грчком председнику, Прокопису Павлопоулосу.
Он је јуче рекао да је предуслов за придруживање НАТО-у и ЕУ решење имена на начин који би искључио сваку могућност иредентизма.