Хорор у Црној Гори! Вест о којој медији нису смели да пишу: Ајкула појела човека, младић преполовљен
Напад велике беле ајкуле
У јеку туристичке сезоне, поново су актуелни написи о нападима морских паса. Ипак, опасност постоји, али није баш толико велика.
Ја сам га родила, ја ћу и да га убијем: ОТКРИВЕНЕ појединости СТРАВИЧНОГ убиства трогодишњег дечака
ЈЕЗА у Приједору: Сведочење комшија о човеку који је СЕКИРОМ ИСКАСАПИО ЖЕНУ И ЊЕНОГ ЉУБАВНИКА
Иако је јуче уловљена ајкула у Црној Гори, једини познати напад ајкуле на човека у црногорском подморју, који се трагично завршио, десио се 13.07.1955. године. Тројица студената, веслајући, застали су код велике равне стене на Могрену, да се окупају.
У воду је први ускочио 21-годишњи студент електротехнике из Чачка, Стеван Стевица Томашевић и убрзо након тога био је нападнут. Напад је био смртоносан већ у првом налету јер је од страховитог угриза морске немани младић био готово преполовљен.
Према тврдњама локалних рибара, Томашевића је напала велика бела ајкула која је наводно била дугачка чак 6,5 метара. Према сећањима старијих Будвана, допливала је у црногорско подморје за једним америчким бродом.
Фамилија и пријатељи овог младића испловили су чамцима до места несреће и опростили се од њега бацивши цвеће и венце у море. Месец дана након трагедије, при врху високе стене која се уздиже изнад увалице на рубу плаже Могрен, фамилија младића поставила је спомен плочу која и данас стоји на истом месту, али се натпис више не види.
Лекари без граница У ШОКУ: Хрватска полиција ПЉАЧКА МИГРАНТЕ!
На табли је исписано: "У ували иза ове стене, купајући се са друговима, 13 VII 1955 изгуби живот Стеван – Стевица Томашевић, студент електротехнике из Чачка, у својој 22 години, као жртва морске немани. Неутешна породица и другови".
Синоћ реизабран: Заев И ДАЉЕ на челу Социјалдемократског савеза Македоније!
О овом догађају медији нису извештавали! Први текст који може да се нађе у архиви био је чланак објављен у Побједи од 14.08.1955. године, а био је посвећен постављању спомен табле. Тек у трећој реченици спомиње се како је младић страдао. "Несрећни младић који је у Будви љетовао у колонији студената, настрадао је приликом купања од морског пса".
Закључује се да напад ајкуле на човека није у оно време била "друштвено-подобна тема" да би медији о томе извештавали. Чак и када се помињала несрећа код Могрена, то је било тек узгред, без основних информација и углавном уз нетачне податке.
Постоји легенда по којој је младић скочио са стене директно у чељусти немани која га је након тога прогутала, а њеном настајању је вероватно допринео овакав однос медија. У скоро свим верзијама ове приче, младић је био жртва велике беле ајкуле. Ова ајкула ретко залази у Јадранско море, а још ређе прилази обали. Пре 16 година на пучини је младунче ове немани извукао познати будвански рибар, Илија Рафаиловић.
Према писању медија, иза свих смртоносних напада ајкула на источној страни Јадрана стоји управо велика бела ајкула. Занимљив је податак да су све жртве страдале од напада ајкуле били туристи!
Први регистровани напад се десио у Краљевици 21.08.1934. године, а жртва је била 17-годишња Верица Новак из Љубљане. Мештани су рекли да су је рибари упозоравали на ајкулу, али да их није чула. Тело девојке није никада пронађено.
Показала своје ПРАВО ЛИЦЕ: Колинда НЕЋЕ МИГРАНТЕ на Балкану
Убрзо после трагедије код Могрена, од напада ајкуле код Опатије страдала је 32-годишња Немица Карла Подзун, коју је ајкула напала неколико метара од обале. Након првог угриза почела је да вришти, али пре него што је ико стигао да јој помогне ајкула је успела да је одвуче у дубину.
Студенту из Београда пет година касније, недалеко од овог места, ајкула је отргла обе ноге и део руке.
ХРВАТИ НЕ МИРУЈУ: Пленковић данас открива СПОМЕНИК Фрањи Туђману
Нови смртоносни напад десио се пет година касније, а тада је код Бакра страдао 33-годишњи Чех Јозеф Трелиац. Док је пливао уз рибарску мрежу са уловом туна напала га је бела ајкула. Успео је некако да се довуче до обале али је убрзо преминуо у болници.
Следећа несрећа се догодила у Истри, септембра 1917. године, а тада је жртва био пољски туриста Станислав Клепа. Ајкула му је одгризла обе ноге, па је искрварио на путу до болнице.
ДА ли ће МАЈКА МОНСТРУМ добити заслужену КАЗНУ? Жену осумњичену за убиство дечака (3) штити пропис
Последњи смртоносни напад велике беле ајкуле десио се 10.09.1974. године код Омиша, а тада је жртва био 21-годишњи Нијемац Ролф Шнајдер.
На источној страни Јадрана забележен је још само један напад ајкуле који није био смртоносан. Десио се код Visa 06.10.2008. године. Словенског туристу Дамјана Песека ајкула је угризла за леву потколеницу.
Противуставно изабрани Џафери најављује: Влада социјалдемократа и Албанаца следеће недеље
Природни плен велике беле ајкуле је туна. То је једна од ретких риба која се последњих године чешће сусреће у црногорском акваторију.