Хрвати у ПАНИЦИ: Брисел их УЦЕЊУЈЕ да уведу санкције Русији, Пленковић пред новинаре изашао у 2 ујутру
Није свеједно
Челници држава чланица Европске уније договорили су прилично оштру изјаву осуде Русије, која се оптужује за напад нервним отровом у Енглеској, неке земље разматрају протеривање руских дипломата или повлачење својих амбасадора, а хрватски државни врх ће у понедељак разговарати о томе како ће се поставити, изјавио је у петак рано ујутру хрватски премијер Андреј Пленковић, који је учествовао на самиту ЕУ.
Прочитајте и:
На почетку обраћања новинарима, око 2 ујутру, он је кратко је известио о темама о којима је било речи на самиту, који је настављен данас.
- Након овог напада у Уједињеном Краљевству, британска премијерка Тереза Меј дала је подробне информације о каквом је нападу реч, какво је хемијско оружје коришчено, да постоји врло висока веројатноћа да је тај напад, према мишљењу њених служби и свих доступних информација, организован од стране Руске Федерације. Ту су све чланице показале солидарност, усвојени су доста чврсти закључци, очекује се такође врло веројатно да се повуку одређени дипломатски потези које су већ неке државе чланице најавиле - рекао је Пленковић, говорећи о случају тровања двоструког агента Сергеја Скрипала и његове ћерке Јулије, који су и даље у критичном стању у енглеској болници, а наводно су отровани нервним агенсом 'новичок', за који се тврди да је произведен за војне потребе још у доба СССР-а.
Новинари су хрватског премијера питали на какве дипломатске потезе је мислио када је спомињао случај тровања Сергеја Скрипала.
- Углавном се у неколико чланица ЕУ размишља да или ускрате гостопримство једном броју акредитованих представника Руске Федерације у њиховим земљама или да евентуално повуку на консултације своје амбасадоре из Москве - одговорио је Пленковић.
На питање како ће се о свему поставити Хрватска, рекао је да ће се то знати након састанка државног врха у понедјељак.
- Ми ћемо у понедељак видети, кад се окупи државни врх мало о тој теми, како показати солидарност с Уједињеним Краљевством зато што је ово озбиљан проблем који угрожава и крши међународно право и одговарајуће конвенције о забрани хемијског оружја, реч је о озбиљном проблему, већина држава у овом тренутку дели став Уједињеног Краљевства - изјавио је Пленковић.
На додатно питање је ли се Хрватска нашла у незгодној ситуацији с обзиром на то да је председница Колинда Грабар-Китаровић управо позвала руског председника Владимира Путина у службену посету РХ, Пленковић је одговорио да је тај позив наставак разговора које су хрватска председница и руски председник водили пре неколико месеци у Москви и Сочију.
- То је једна сасвим друга тема у другом контексту, где многе државе имају односе с Русијом, у крајњој линији и сама Велика Британија је рекла да задржава канале комуникације с Русијом, исто ради и Европска унија, а ово није нешто уобичајено, овде се тражи један калибрисани начин да се одговори на једну врсту активности која је за чланице ЕУ и НАТО-а недопустива, у крајњој линији и за сталну чланицу Већа сигурности. Ово је озбиљан политички проблем - казао је Пленковић.
На питање како би Русија могла да одговори на могуће дипломатске мере према њој, Пленковић је рекао да Русија обично реагује на начелу реципроцитета.
- У сваком случају ово је епизода која је лоша за односе Русије и Уједињеног Краљевства, а ЕУ се солидарише независно од контекста - рекао је Пленковић, а преноси Јутарњи лист на свом порталу.