ВЕЋ ЈЕ ОДЛУЧЕНО? Од наредне године ће основна школа трајати ДЕВЕТ година: Реакције јавности подељене
Предлог одлуке Националног курикулума предшколе у Хрватској, којим се од 2025. године намерава увести деветогодишња школа, изазвао је претежно критике у јавној расправи у којој се јавили бројни стручњаци у том подручју, тражећи његово повлачење јер сматрају да је мањкав, штетан и неспроведив.
Реч је о предлогу Министарства науке и образовања којим се од идуће године намерава увести деветогодишња школа, али не увођењем новог, 9. разреда, већ утростручењем прешколског броја сати. У плану је обавезну сатницу предшколе повећати са садашњих 150 до 250 сати на 700 сати кроз читаву педагошку годину пре уписа детета у основну школу, по узору на европске земље.
- То је нужно учинити јер постојећи програм предшколе у Хрватској садржајем и трајањем не задовољава стандарде очекиваних компетенција деце која га похађају - стоји у уводу одлуке МЗО-а.
Модернизација предшколског програма
Појашњавају да, иако обавезан, предшколски програм у Хрватској не улази у Eurydiceovu статистику те се не рачуна као почетак обвезног образовања у Хрватској, за разлику од земаља чланица ЕУ-а (Шведска, Финска и Литванија) које имају такав облик образовања.
- Модернизацијом и новим концептом предшколског програма, Хрватска ће имати деветогодишње обвезно образовање - додаје се у документу.
Предлог документа је у јавној расправи која је завршила 15. маја и сакупила 155 коментара, а највише се истакао коментар Задруге Сидро – родитељи у заштити права детета у дечјем вртићу која је на својој платформи окупила у неформалну радну групу велики број стручњака – научника, професора и практичара.
Просторни и кадровски недостаци
У опсежном коментару захтевају да се предлог повуче и да се "на могућем трагу предлога Националног курикулума предшколе из 2017. године, а темељено на научним чињеницама и истраживањима, уз укључивање висококвалитетних стручњака из овог подручја, изради документ који ће бити квалитетна окосница програма предшколе".
Указују на мањкавост и непримереност предложеног документа, истичући да је овакав предлог садржајно неприхватљив и непроведив.
- Непроведивост се очитује у присутним материјалним, просторним, смештајним и кадровским недостацима, која упркос планираним улагањима одређених средстава, не могу бити правовремено решена - стоји у аргументима платформе која упозорава да је финансирање у надлежности јединица локалне самоуправе па је немогуће осигурати исте савете.
Несклад с досадашњом филозофијом
Противе се идеји да се деветогодишњем обвезном образовању приступи механичким припајањем последње вртићке године школи и сматрају да би то требало остварити додавање девете године завршетку постојећег основношколског образовања.
Држе и да предлог одлуке почива "на низу ненаучних полазишта те обилује контрадикторним тврдњама".
- Видљиво је да се у креирању текста није водило савременим спознајама о детињству, детету као и учењу и развоју детета ране и предшколске доби - сматра платформа.
- Предлог новог Курикулума представља не само терминолошки, већ и идејни обрат који је у нескладу с досадашњом филозофијом приступа развоју детета ране и предшколске доби. Поглавље вредновања посебно забрињава, јер је готово у потпуности усмерено на мотивацију деце путем спољних стималанса и указује на неразумијевање цјеловитости бића - поручују стручњаци.
Иако поздрављају тачку о одгајатељу као кључном стручњаку у реализацији курикулума, упозоравају на недостатак стручњака за реализацију како редовних предшколских програма, тако и саме предшколе.
Задруга Сидро покренула је и петицију која иде у смјеру заустављања приједлога курикулума, а досад су прикупили више од 2200 потписа. У јавној расправи њихов коментар, уједно и текст петиције, небројено пута је цитиран, уз напомене да се слажу у потпуности са садржајем.
У расправу се укључио и Град Загреб, тј. прочелник градског уреда за образовање Лука Јурош који је поздравио проширење обвезног образовања на девет година, уз упозорење да за предлоге у документу у Хрватској не постоје материјални, кадровски и просторни увјети.
Град Загреб за одгоду курикулума
Због тога Град Загреб предлаже да се доношење курикулума одгоди док се не промени Закон о предшколском одгоју и образовању на начин да осигура државно финанцирање просторних услова и проведбе деветогодишњег обвезног образовања, укључујући и једнаке плате одгојитеља и других радника за све дјечје вртиће.
У расправи се јавила и Хрватска психолошка комора те Хрватско педагогијско друштво који такође траже повлачење документа.
- Документ садржи васпитно образовна очекивања која нису у складу с развојним способностима, потребама или интересима деце у доби пред полазак у школу. Да је томе тако доказују и делови курикулума који се оригинално налазе у различитим курикулумима школе, као што је нпр. случај с описом садржаја из подручја математике који је директни цитат курикулума школе - наводи комора.
Извор: Србија Данас/Телеграф