ХРВАТСКА КАЖЕ ДА СУ ЈОЈ НАПРЕЧИ ХРВАТИ У СРБИЈИ: А шта каже за своје држављане Србе?
Хрватска ће тражити и у Словенији статус националне мањине
Државни секретар Канцеларије за Хрвате изван Хрватске Звонко Милас је данас у парламенту говорећи о положају хрватске националне мањине у другим земљама, посебно апострофирао положај хрватске мањине у Србији.
СЛОВЕНИЈА УВОДИ НОВЕ СТРОЖЕ МЕРЕ НА ГРАНИЦАМА И ЛОКДАУН: Шта то значи за држављане Србије?
НАЈЦРЊИ ДАН У БОСНИ: Од короне преминуло 77 људи за један дан!
У БиХ коначно стигле вакцине из програма Ковакс: Након "српских" цепива, стигао и Фајзер
Милас тврди да су након приказивања филма "Дара из Јасеновца" и иницијативе за увођење буњевачког језика као службеног у Суботици, учестале претње, посебно представницима хрватских институција.
Милас је то рекао у парламенту којем је поднео годишњи извештај о раду Канцеларије за 2019, уз констатацију да су положај и статус хрватске националне мањине у 12 европских земаља, различито уређени, али да, како је навео, "уз пуно поштовање свих других, посебно место заузимају Хрвати у Србији".
За иницијативу суботичког парламента да се буњевачки језик уведе у слузбену употребу у том граду је рекао да је "срамотна и неутемељена у правном, стручном и сваком другом смислу".
Том одлуком се, каже, крши билатерални споразум између Хрватске и Србије и утиче на раслојавање хрватске заједнице, изазивајући у њој "страх и несигурност, посебно у време ишчекивања пописа становништва у Србији".
Притом су, тврди Миас, изостале реакције српске власти, али ту су хрватска влада и Канцеларија који, како је рекао, стоје уз хрватску заједницу и подржавају све што она ради.
Милас је у парламенту рекао да су положај и статус хрватске националне мањине у 12 европских земаља, различито уређени, али да, како је навео, "уз пуно поштовање свих других, посебно место заузимају Хрвати у Србији".
Навео је такође да ће званични Загреб учинити све да хрватска заједница у Словенији добије статус националне мањине.
- Та заједница има више од 50.000 припадника, аутохтони су, али Словенија ни на који начин не признаје хрватску заједницу - рекао је Милас.
Напоменуо је, преноси Хина, да се неки помаци ипак виде.
- Наиме, први пут за 31 годину словеначке самосталности, Хрвати су добили један споменик, Људевиту Гају у Љубљани, што говори о активности хрватске заједнице - навео је.