ИМА ЛИ РАЗЛОГА ЗА СТРАХ? Срби опет брину због земљотреса у Хрватској, регистровао их и наш завод
Када ће се и где догодити земљотрес не може нико да предвиди
Далмацију је синоћ око 22 сата погодио земљотрес јачине близу 5 јединица по Рихтеру, који се јако осетио. Епицентер потреса је био 39 километара североисточно од Сплита и 19 километара југозападно од Ливна, у насељу Јабука, а након њега Хрватску су погодила још 4 накнадна. Све њих лоцирао је и наш Републички сеизмолошки завод, речено је у тој установи, где је истакнуто и да подрхтавање тла код комшија никако не може да утиче и на наше.
НЕУТЕШНА МАЈКА ПРЕМИНУЛЕ ТРУДНИЦЕ ЈОВАНЕ: Испричала шта јој је ћерка рекла у последњем разговору
Детонације у чачанској "Слободи" оставиле снажне последице: Након четири месеца коначно безбедно за раднике
СУТРА САХРАНА ЗОРАНУ СТАНКОВИЋУ: Почиваће у Алеји заслужних грађана
Први земљотрес у Хрватској догодио се у 21.57, и био је јачине 4,6 степени по Рихтеру, други се десио у 22.12 сати и био је јачине 2,9, а након непуних 15 минута погодио их је још један накнадни потрес јачине 2, 5. У 23 сата и 10 минута осетио се још један од 2,2 Рихтера а пред зору, тачније у 4.30 сати, још један који је био јачине 2, 5.
Иако је за време првог и најјачег удара падала јака киша, многи грађани Сиња, Триља и целог цетинског краја изашли су напоље, у страху да не би дошло до новог снажнијег земљотреса. Они који живе на вишим спратовима стамбених зграда одлучили су да се не враћају у своје станове, већ су ноћ провели спавајући у аутомобилима, пренели су хрватски медији.
На срећу, није било штете на стамбеним и другим објектима, али било је падања појединих предмета, шкрипе и љуљања лустера.
У нашем Републичком сеизмолошком заводу Србије кажу да су ове земљотресе и они регистровали.
- Може да се догоди и код нас, али онда ти земљотреси не би имали везе са хрватским - рекао је кратко директор Републичког сеизмолошког завода, који нам је прецизирао да је после првог главног земљотреса у Хрватској лоцирано још четири као и да их је регистровала и њихова мрежа.
Није искључено да Хрватску, чије тло не мирује током целе године, погоде и накнадни земљотреси после ових последњих.
Како је раније током године, када би се дешавали земљотреси у региону а поготово у Хрватској, објаснила сеизмолог Славица Радовановић, очигледно је да је почео циклус јаких земљотреса на простору Балкана.
- Кроз историју, било је ситуација да се у неколико година догоди неколико јаких земљотреса. Сетите се 1963. био је у Македонији, да би 1969. године био у Бањалуци. Било је потребно неколико година да прође да се деси јак земљотрес, условно речено, у истом простору. Сада можемо очекивати у наредних 10 до 15 година да ће се у неком другом простору Балкана опет десити земљотрес врло високих магнитуда, при чему у Србији земљотреси немају овако високе магнитуде какав је био петрињски. Наши максимални земљотреси су имали магнитуде до 6 јединица Рихтерове скале.
У овом контексту, она нам је рекла да је сеизмичка активност на Балкану очигледно почела.
- Које ће то друго жариште бити, то је јако тешко рећи као што нисмо могли да знамо да ће Хрватску опет погодити. Јако је тешко рећи где, али постоје простори и у Македонији, и у Бугарској, Румунији, па и у источној Србији у којима могу да се догоде јаке земљотреси а дуги низ година нису - навела нам је Радовановићева и додала да Краљево и Мионица нису српски максимални земљотреси:
- Наши најјачи земљотреси су онакви какав је био Рудник, какав је био Свилајнац и какав је био Лазаревац. Тако да, треба пратити сеизмичку активност. Свака ситуација у којој се деси јак земљотрес за који ништа не следи само сведочи у прилог томе да се сеизмичка енергија скупља - објаснила је она.
И када је у августу земљотрес од 3,3 степена по Рихтеру погодио Бајину Башту објаснила је за наш портал да је овакво подрхатавање тла је нормално после претходно веома јаког земљотреса који је погодио Хрватску. "Простор ће се", како је рекла, "због тога прво 'разбудити' на мање земљотресе, а онда ће се догодити и неки већи".
Када и где, то нико не може да превиди.
Иначе, наши максимални земљотреси су имали магнитуде до 6 јединица Рихтерове скале.
Последњи земљотрес код нас лоциран је 2. октобра у Тутину и био је јачине 1,6 степени по Рихтеру.
Препоруке МУП-а како се понашати током земљотреса
На сајту Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије наведене су препоруке како се треба понашати током земљотреса.
Пре свега, грађанима се саветује да остану мирни, присебни и да не дозволе да их обузме паника. Напомиње се да треба бити свестан тога да су неки земљотреси само почетни потреси и да убрзо може уследити јачи потрес. Грађани се саветују да не паниче, не покушавају да беже, већ да се спусте на под, склупчају и заштите главу.
Уколико се налазите у кући за време земљотреса, потребно је наћи заклон на безбедним местима, као што су довратници, носећи зидови, место испод стола, чврстог намештаја.
Потребно је да покријете лице и главу рукама и склоните се у угао унутрашњих зидова посторије. Ту треба остати док потрес траје.
Потребно је удаљити се од стакла, прозора, спољних зидова и врата, и било чега што може да падне, попут лустера или полица.
Уколико сте у кревету, спустите се поред кревета и заштитите главу, наводи се међу упутствима.
Указује се и да треба остати у кући док потрес не престане и не буде безбедно да се изађе и напомиње да су истраживања показала да највише повреда настаје кад људи покушавају да изађу из зграде за време потреса.
Све док земљотрес траје, треба избегавати степеништа и лифтове, које не треба користити. Не треба излазити на терасу или балкон, нити држати полице изнад кревета.
Уколико сте у близини високе зграде или унутар ње, склоните се од стакла и спољних зидова. Уколико сте се затекли у неком јавном објекту током потреса, као што су школа, предузеће, тржни центар, центар за рекреацију или продавница, треба задржати прибраност и држати се даље од масе људи која се у паници креће ка излазима.
Препоручује се и да се код себе увек има припремљена батеријска лампа и транзиторски пријемник с резервним батеријама. Неопходно је одмах искључити све изворе електричне енергије, гаса и воде. Уколико сте користили било који извор топлоте, искључите га када се потрес смири. Уколико дође до појаве пожара, покушајте да га угасите и обавестите локалну ватрогасно-спасилачку јединицу.
Ако сте на отвореном током земљотреса
Саветује се да се склоните од уличне расвете, електричних каблова и зграда. Упозорава се да је највећа опасност у близини грађевина, на излазима и уз спољне зидове.
Уколико сте на улици, треба водити рачуна о објектима који могу пасти на вас, као што су димњаци, црепови с крова, сломљено прозорско стакло... У случају да се затекнете у возилу у покрету потребно је да се зауставите уколико вам безбедност у саобраћају дозвољава. Треба избегавати заустављање у близини зграда, дрвећа, надвожњака или електричних каблова, као и мостове или рампе који су можда оштећени у потресу.
Уколико се нађете под рушевинама, према упутствима, не треба палити шибицу, не треба се кретати, а уста је потребно прекрити марамицом или тканином.
Саветује се да се удара о цев или зид да би спасилачки тимови могли да вас пронађу.
Уколико имате пиштаљку, искористите је, а вичите само уколико је то последња опција, додаје се у упутствима и објашњава да викање може изазвати удисање опасно велике количине прашине.
После првог удара земљотреса, треба бити спреман за додатне потресе.
Ако је објекат оштећен, због могућности настанка јачег земљотреса, треба га напустити смирено, без панике и по реду - мајке с децом, стари, болесни, особе с инвалидитетом... Уколико се налазите у оштећеном објекту и осећате мирис гаса или видите покидане каблове, не палите свеће, шибице због опасности од пожара и експлозија. Треба проверити да ли је неко повређен и не напуштати озбиљно повређене особе.
Телефон треба користити само у случају нужде да се телефонске линије не би оптеретиле.
Избегавајте улазак у кућу, поготово уколико постоје оштећења, осетите мирис гаса или видите оштећене каблове.