ХРВАТСКА ТРАЖИ ОДГОВОРНЕ ЗА ПОСЛЕРАТНУ ОБНОВЕ БАНИЈЕ: "Нема ту опроста и бежања од одговорности"
Председник Хрватског инжењенрског савеза сматра да за обнову након рата на Банији треба тражити одговорну особу
Председник Хрватског инжењерског савеза Здравко Јурчец коментарисао је обнову петрињског подручја након разорног потреса. Говорећи о обнови након рата на Банији, рекао је да треба тражити одговорну особу.
МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ ДОНЕО ПОМОЋ У ПЕТРИЊУ "Потрес је оставио библијску пустош" (ФОТО)
СРЕЋАН ТИ РОЂЕНДАН, РЕПУБЛИКО СРПСКА! "Из свих изазова увек излазила јача" (ФОТО,ВИДЕО)
(УЖИВО) "У СРЦУ ВЕЛИКА" РОЂЕНДАН РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ: Литургија у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци
- Чињеница је да треба тражити кривца. Нема ту опроста и бежања од било какве одговорности. Не треба бежати од тога да се кривца треба тражити у струци - додао је Јурчец.
- Струка прва би требало да одмах укаже где се погрешило, ко је погријешио и како је погрешио. Пред нама је нови период обнове, пред нама су нове такве активности, ми себи више такве грешке не смемо да дозволимо - сматра Јурчец.
И Загреб очекује обнову због потреса, а Јурчец је коментарисао које би могле бити главне разлике у обнови Загреба и петрињског подручја.
- Односи у Загребу су битно другачији него на Банији. Загреб је богат град с критичном масом знања, људи и активности и у Загребу готово све можете решити на лицу места. Када говоримо о Петрињи и подручју Баније, говоримо о подручју које је остало без радних места, без потентне привреде, с процесом исељавања. Кроз ту обнову ће требати да се реши пуно тога да Банија не остане тамо где је била пре потреса, да не остане у онаквој ситуацији од пре 10 или 20 година - казао је Јурчец.
Према Закону о обнови Загреба, 60 посто ће финансирати држава, 20 посто локалне заједнице, 20 посто власници, а Јурчец сматра да такав модел није примјењив у случају Баније.
- Бојим се да такав модел уна Банији није примјењив, тај део партиципације локални становници не могу поднети - сматра Јурчец.
Питање обнове повратничких српских кућа на Банији први пут је покренуто у Хрватској сада после земљотреса у чијој су се разорној снази од 6.2 по Рихтеру готово сва банијска домаћинства урушила до неупотребљивости и оставила стотине српских повратничких породица без крова на главом.