ХРВАТСКОЈ ПРЕТИ ПОТОП ВЕКА! Након стравичних поплава у Европи комшије ушле у ЦРВЕНО, ситуација никад гора (ФОТО)
Број жртава поплава у централној и источној Европи повећао се на 18.
У деловима Хрватске јутрос се промолило сунце, али то још не значи потпуну стабилизацију времена. Према ДХМЗ-у, данас ће бити промењиво облачно уз сунчана раздобља.
- Местимично мало кише или понеки пљусак, чешће на Јадрану и у пределима уз њега. Увече и у ноћи на четвртак на далматинским острвима израженији пљускови с грмљавином и обилне падавине - наводи се у упозорењу.
Ујутро у унутрашњости локално магла. Ветар слаб до умерен североисточни. На Јадрану умерена и јака, подно Велебита и олујна бура, а на југу источни ветар и југо. Највиша температура од 20 до 24 °Ц, у горју нижа. За данас је за Велебитски канал упаљен црвени метеоаларм. Већина обале је у жутом, а западна Истра и Кварнер у наранчастом.
Најнижа температура између 10 и 14, а на Јадрану од 15 до 18 °Ц. Највиша дневна углавном између 19 и 22 °Ц, а горској Хрватској нижа.
Поплаве у Европи однеле 18 живота
Подсетимо, број жртава поплава у централној и источној Европи повећао се на 18, а волонтери у пољском граду Ниси поставили су бедеме како би заштитили град од воде. Волонтери су помогли спасиоцима да поставе вреће са песком како би санирали оштећени насип у Ниси, граду са 40.000 становника на југу Пољске, од којих је јуче затражена евакуација, преноси Ројтерс.
Град Вроцлав, са 600.000 становника, припрема се за врхунац воденог таласа на реци Одри. Пољске власти попуниле су 75 одсто џиновског резервоара у близини границе са Чешком, са циљем да смање ниво воде и спрече преклапање поплавних таласа на Одри и Ниси, што се догодило 1997. године, када су велике поплаве погодиле Вроцлав.
Реке се и даље изливају из корита у Чешкој, док је ниво Дунава порастао у Словачкој и Мађарској. Чешко-пољска погранична подручја су од викенда међу најтеже погођенима, јер су реке срушиле или оштетиле мостове и уништиле куће.
У поплавама у Румунији погинуло је седам особа, четири особе су страдале у Пољској, четири у Аустрији и три у Чешкој. Чешки премијер Петр Фијала изјавио је да је евакуисано више од 13.000 људи, а десетине хиљада чешких и пољских домаћинстава и даље су без струје
У Мађарској су у градовима Вишеграду и Сентандреји, северно од Будимпеште, власти поставиле мобилне бране, припремајући се за пораст водостаја Дунава. Будимпешта се такође припрема за врхунац воденог таласа и затворила је острво Маргарет, рекреативну зону са хотелима и ресторанима, где је постављено десетине хиљада врећа песка у циљу заштите.