ИСПОВЕСТ СТАНОВНИКА КОТОРА: Ово је мафијашка престоница Црне Горе
Живимо као у затвору, ту криминалци контролишу све, нико не сме да им се супротстави. А то не иде без спреге политике и криминала.
Информације како у Котору харају криминалне групе и како је тај град постао небезбедан за све сем за оне који раде за један од два злогласна мафијашка клана споро и полако се пробијају у јавност. Разлози за то су вишеструки.
Први је страх који је грађане паралисао. Све је почело пре неколико година када се појавио Вукотић са екипом момака који су рођени у Котору – каже нам саговорник становник насеља Шкаљари, који је тражио да остане анониман. Прво су отели све од Шарићевих људи и буквално их очистили из града а онда су наставили да узимају шта год им падне на памет. Ретке су данас радње, кафићи или фирме које ова група не контролише или им не наплаћује озбиљан рекет, наставља наш саговорник.
Бахатостима ове групе није било краја, уопште се нису трудили да се прикрију, напротив шепурили су се својим новцем и радили шта год хоће. Знали су да избаце све госте из неког кафића, да постројавају припаднике полиције. Супруга нашег саговорника додаје да су се највише плашили за своју ћерку и да су је чим је завршила другу годину гимназије послали код рођака у Суботицу. Једноставно било ме је страх да је не одведу, они овде раде шта им је воља и нико ни не покушава да их заустави додаје уплашена мајка.
Из разговора са овим људима постаје јасно зашто су улице Котора празне и зашто ни туристи не долазе више у оном броју у којем се то могло очекивати. Просто Котор је постао легло мафијаша, њихов град.
Још већи проблеми су настали када су се из Шкаљарске групе издвојили Кашћелан и Звицер након сукоба око 200 тона кокаина. Тада је почео отворени рат ове две групе који се често дешавао и на Которским улицама, трговима и кафеима. Угоститељи са којима смо покушали да разговарамо су се на било каква питања ове врсте склањали ужурбано склањали и одбијали да говоре.
Други битан разлог зашто се не зна много о свему што се дешава на улицама Котора је неадекватна реакција полиције. Органи реда су у Котора глумили плаве шљемове, бавили су се раздвајањем и развађањем две супротстављене криминалне групе без идеје да истраже порекло новца, послове, начине на које су чланови ове групе преузимали локале по Котору.
У једном тренутку мафијашког рата између две групе Шкаљарци су поставили камере по целом граду, да би знали где су им противници а не где је полиција. Требало је неколико недеља да прође па да се видео надзор скине са неких места, а на неким је и данас остао. И цела та операција никада није истражена, похапшени су па пуштени људи који су били извођачи радова, уместо да се опсежном истрагом пронађу наручиоци посла. А то је било релативно лако да се уради, требало је само доћи до „командне собе“.
Све ово упућује на закључак да су мафијаши имали своје људе у полицији. Јер без обзира на богатство и бескрупулозност мафија није јача од државе. Сем ако није у спрези са неким од делова те државе. Извор из безбедносних службу Црне Горе каже да је то јавна тајна и додаје да је у министарству полиције било много промена у последње време али не и коначне одлуке да се крене у обрачун са овим групама и додаје - није питање да ли је полиција у стању да реши овај проблем јер јесте већ ко чува леђа сада највећој мафијашкој групи у овом делу Европе.
И даље полиција када би имала одрешене руке има капацитете да се упусти у борбу против овог зла али је неопходна подршка свих других служби које се баве овим пословима каже наш саговорник.
Уколико се хитно не крене у овај обрачун цела Црна Гора би могла да постане мафијашки Елдорадо јер сем глисера и мини подморница које крстаре по Јадранском мору, посебан проблем је слаба контрола граница нарочито дела према Албанији и према непризнатој и самопрокламованој држави Косово. Много ће зависити и од састава нове Владе Црне Горе. Тешко да се може очекивати да држава крене у коначан обрачун уколико не дође да промене по вертикали у свим оним Институцијама којима је посао да бране грађане од криминалаца, штите јавни ред и мир и активно сарађују у борби против трговине наркотицима што је основни посао обе ове групе због којих је Котор постао полупразан град уплашених становника.
Наш извор из безбедносних структура додаје да су ове две криминалне групе биле тема састанака са колегама из полицијских служби целог региона али и са колегама из Италије , Шпаније, Немачке, ЈАР. Било је ту и политичких притисака на сам врх државног руководства Црне Горе али за сада се све завршило на обећањима закључио је наш извор.
Више је него јасно да тешко да ће неопходну подршку за формирање владе добити било ко из два супротстављена политичка блока ко не буде спреман да да чврсте гаранције да почиње борба против мафијаша који су окупирали Котор али не само Котор.