ИСТРАЖИВАЊЕ! Корупционашка афера Јунајтед Групе: Шолаков криминал у Бугарској
Висока корупција тешка стотине милиона евра, трговина утицајем, злоупотреба институција, сарадња са лицима под санкцијама САД, гушење медијских слобода - тако је Драган Шолак саградио своју империју
Јунајтед Група и њени медији у Србији баве се ужасном манипулацијом: не престају да кукају и оптужују друге за све оно што сами раде Јунајтед Група и Драган Шолак су на куповину медија у Бугарској потрошили више од 1,2 милијарде евра, а сумња се да је велики део тих пара завршио у џеповима корумпираних бугарских политичара и тајкуна!
Шолак и његова групација имају дугогодишње пословне везе са појединцима из политичких, обавештајних и криминалних кругова у тој земљи, при чему је главни међу њима тајкун Делијан Пеевски, близак сарадник бившег режима.
Према наводима добро обавештених извора из Софије, управо је Пеевски имао највише користи од огромних послова које је Јунајтед Група направила у Бугарској током 2020. и 2021. године - куповина компаније Виваком за 937 милиона евра и куповина медијског холдинга Нова за 290 милиона евра.
Одлука бугарског “независног” регулаторног тела да Драгану Шолаку у року од једва шест месеци дозволи преузимање две највеће медијске групације, Вивакома и Нове, постала је предмет велике пажње јавности у тој земљи.
Прштале су оптужбе да је Јунајтед Група, у сарадњи са Пеевским и екипом, одговорна за огромну корупцију, умешаност политике у медијско тржиште, кршење антимонополских прописа и уопште гушење слободног медијског тржишта и слободног новинарства.
Анализом аквизиција које је Јунајтед Група направила у бугарском медијском сектору закључује се следеће: Куповина Вивакома, Нове и друге имовине није имала јасно пословно образложење и верује се да је послужила да се замагле стварни корисници у тим пословима - пре свега Пеевски.
Јунајтед Група је значајно преплатила купљену имовину, знајући да ће заузврат добити политичку и регулаторну подршку за те послове.
Шолак је при куповини холдинга Нова у јануару 2021. издвојио чак 105 милиона евра више од суме за коју су је добили претходни власници само годину дана раније.
Делијан Пеевски, који је зарад стицања имунитета од кривичног гоњења постао посланик у парламенту Бугарске, дуги низ година је био најмоћнија личност у провладиним медијима у тој земљи, што као прикривени, а што као званични власник читавог ланца телевизија, радио станица и штампаних медија.
Овај главни партнер Драгана Шолака у Бугарској чак се од јуна 2021. налази под “индивидуалним економским санкцијама” САД због умешаности у корупцију која је у великој мери проистекла из значајног утицаја и моћи коју има над бугарским политичким естаблишментом и медијима.
Конкретније, Делијану Пеевском су Американци увели санкције јер се бавио трговином утицајем и митом, како би се заштитио од јавног надзора и како би контролисао кључне институције и секторе у бугарском друштву.
Са сличним образложењима у фебруару 2023. против Пеевског санкције је увела и Велика Британија!
Посебно занимљиво је да невладин сектор у Бугарској оптужује Делијана Пеевског за најбруталније гушење медијских слобода, што Драгану Шолаку и Јунајтед Групи нимало није сметало да са њима сарађују.
Шолак и његова компанија немају најмањи проблем са слободама у Бугарској, док за то време време у Србији преко Н1 и Нове С не престају да кукају и да се представљају као жртве!
Заправо, трансакција између Јунајтед групе и Нове, чији је стварни власник био Пеевски, догодила се док су у бугарској јавности изношене оптужбе да је ова медијска компанија служила за изнуду, рекетирање и блаћење политичких противника тадашњег режима.
Посебну пажњу привлачи следећа чињеница: Шолак и Јунајтед Група су са Делијаном Пеевским направили огромне послове - куповина холдинга Нова и једног новинског ланца који чине шест дневних листова и магазина - у јануару 2021. године.
У то време су у Софији увелико трајале спекулације да ће Американци ускоро увести санкције Пеевском, што се и догодили шест месеци касније.
Из овога се закључује да је Шолак преузимањем Нове и новинског ланца практично спасио имовину Пеевског од америчких санкција!
Мућке са Русима и куповином оператера
Ширење Јунајтед групе на Бугарску почело је августа 2020. куповином медијске компаније Виваком од групе власника тесно повезаних са властима Русије!
Бивши директор Вивакома Спас Русев био је власник 46 одсто компаније, док су две руске компаније, ВТБ банка и државна Делта Капитал Интернешенел, држале по 20 одсто.
ВТБ је сада под санкцијама Запада због блискости са режимом Владимира Путина, а Делта Капитал је поред власништва руске државе била повезана и са тадашњим проруским властима Бугарске, преко бившег министра финансија Милена Велчева.
Иначе, поменути Спас Рустев је септембра 2022. у Бугарској постао званични власник телекомуникационог оператера Булсатком.
Јунајтед група је заправо дала новац Русеву за преузимање Булсаткома, читавим 126,5 милиона евра, о чему постоји и документација, али о томе није обавестила надлежне органе у Бугарској, због чега је конкуренција поднела званичну пријаву, о којој се тренутно расправља.