Излази ли се из НАЈГОРЕГ ТАЛАСА КОРОНЕ: Број новозаражених у паду, мање пацијената у болницама
Епидемиолози упозоравају да епидемиолошка ситуација јесте стабилнија, али да је и даље неповољна, због чега и у наредном периоду морамо да се држимо мера превенције ширења корона вируса.
Епидемиолошка ситуација у Српској из дана у дан све је стабилнија, што потврђују бројке о новозараженима и људима на болничком лечењу, које су у паду. Међутим, талас у којем се налазимо био је најгори од почетка епидемије, а број инфицираних и хоспитализованих кренуо је да расте 24. фебруара.
Од тада је САРС-ЦоВ-2 потврђен код 19.290 грађана Српске, што је више од 30 одсто од укупног броја позитивних случајева досад. У овом периоду, од ковида је преминуло 1.137 људи или скоро 34 одсто укупног броја оних који су изгубили битку са овом опаком болешћу. Дакле, у нешто више од два месеца забележена је трећина свих жртава ковида у РС.
Прва испорука Фајзера за комшије: Вакцине надомак Црне Горе
СЛОВЕНИЈА ПОПУСТИЛА МЕРЕ: Отварање угоститељских објеката, али само у посебним регионима
Србија и Кина највећи пријатељи Републици Српској: На располагању још 150.000 доза вакцина!
Оно што је у овом таласу било посебно забрињавајуће и што га разликује од новембра лани, кад је епидемиолошка ситуација била најгора дотад, јесте велики притисак на болнице у погледу раста броја позитивних на корону. Тако је највише пацијената од почетка епидемије забележено 7. априла, када је на болничком лечењу био чак 1.461 пацијент. У овом месецу, тачније 11. априла, црни рекорд у броју хоспитализованих оборен је и у Универзитетском клиничком центру РС, са 611 пацената.
Примера ради, 15. новембра је у болницама у РС било 1.266 пацијената, што је рекордан број хоспитализованих у том таласу. Тог датума, на респираторима су била укупно 82 пацијента, док је, на примјер, на овом виду механичке подршке 15. априла било чак 117 људи.
Оно што је у марту и априлу било изузетно забрињавајуће, јесте чињеница да се корона у овом периоду брже ширила него раније. Оболевали су све млађих људи, код којих се тешка клиничка слика развијала у року од дан-два. Томе је, свкако, допринело и мутирање изворне короне и појава нових сојева, међу којима предњачи британски.
– Овај сој се брже преноси у односу на изворни сој. Услед веће стопе преноса долази до већег броја новооболелих. Последично, повећава се и број особа којима требају услуге здравственог система, те број особа које имају већи ризик за развијање теже клиничке форме болести. То доводи до пораста броја смртних случајева – рекла је раније епидемиолог у Институту за јавно здравство РС др Јелена Ђаковић Девић.
У овом таласу, први пут смо на мање од 1.000 пацијената дошли тек 26. априла. Оно што додатно охрабрује јесте и пад процента позитивних, у односу на укупан број тестираних.
Епидемиолози упозоравају да епидемиолошка ситуација јесте стабилнија, али да је и даље неповољна, због чега и у наредном периоду морамо да се држимо мера превенције ширења корона вируса. То ће, како наглашавају, омогућити и несметану вакцинацију, која је, уз поменуте мјере, најаче и најефикасније средство у борби против заразе.