ИЗВАДИО ТУМОР КРОЗ ОБРВУ: Доктор Штимац одушевио јавност
Тумор је у целости уклоњен.
Ријечка неурохирургија наставила је низ иновативних операција. Након уградње 3Д штампаних вештачких пршљенова, планирања операција на индивидуалним 3Д моделима, операције туморахипофизе кроз нос, увели су и минимално инвазивне процедуре. Тако је пацијенту у КБЦ-у Ријека извађен тумор кроз обрву.
Операцију је извео познати неурохирург др Динко Штимац који је открио како је протекла операција.
– Приступио сам у лобању кроз рез у обрву и тако уклонио метастатску промену у орбити (коштана шупљина у коју је смештено око). Операција је протекла уредно, без компликација, како и рани постоперативни ток. Тумор је у целости уклоњен. Такав приступ се може користити и за приступ на друге промене у лобањи, од анеуризми, тумора, цисти, до отварања треће мождане коморе код хидроцефалуса – каже др Штимац.
На питање шта тачно значи минимално инвазивни приступ, објаснио је да се то односи на онај операцијски приступ који минимално оштећује кожу, поткожне структуре и кост. Но, исто тако је навео да овакав приступ не осигурава увек и максималну делотворност захвата.
– Минимална инвазивност према кожи и кости не значи увек и минимална инвазивност према важним структурама (према мозгу или оку). Зато је важно при планирању операције одредити којим ће се приступом осигурати максимална делотворност самог захвата, уз минималну трауму здравих структура унутар лобање. Ако је учинковитост иста, онда се одлучујемо за минимално инвазивне приступе. Никада се не бира минимално инвазивни приступ на штету коначне учинковитости захвата. При планирању операције проценили смо да минимално инвазивни приступ кроз обрву неће утицати на делотворност захвата, што се показало тачним – рекао је доктор.
Навео је и да такви захвати не трају краће од класичних приступа. Једину су рез на кожи и отвор на кости мањи. Објасно је да се на минимално инвазивне захвате одлучује само у случају када процени да је ризик од великих компликација мали.
Откако је у августу 2015. године стигао на место председника Клинике за неурохирургију увео је доста новитета, а уградња 3Д штампаних вештачких пршљенова коју је извео, била је прва таква операција на свету.
Многи су га још тада повезали са управником КБЦ Ријека Давором Штимцем будући да носе исто презиме, но он каже да нису родбински повезани. На питање која ће бити следећа новина у неурохирургији рекао је да инспирације долазе успут.
– Обично кроз тешкоће и проблеме, који покрећу менталне капацитете у тражењу решења за бољим и лакшим. Но, свакако нас радује долазак апаратуре за неуронавигацију коју нам је управник обећао. То ће нам омогућити да радимо још боље, брже и квалитетније – закључује доктор Штимац.