Како се догодило да Никола Тесла изгуби од нацистичког имама: Школа добила име по капетану Ханџар дивизије, а Европа ћути
ОШ "Никола Тесла" у Горажду после рата у БиХ понела назив по имаму злочиначке Ханџар дивизије
Горажде, некадашња ратна енклава, и босанскохерцеговачки град са једва двадесетак хиљада становника, поново се нашао у жижи јавности. Иако овај пут није тема пропаст привреде или тешка социјална ситуација његових грађана који се и двадесет пет година после потписивања Дејтонског споразума боре да поново врате живот у град, све су гласније притужбе на - образовање.
Наиме, у Горажду једна од основних школа носи име по некадашњем припаднику злогласне Ханџар дивизије. Да ствар буде још невероватнија - пре тога се звала по научнику Николи Тесли.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/17/cr.jpg?itok=kmA71yV_)
КОМШИЈЕ ОБУСТАВИЛЕ ЛЕТОВЕ ИЗ БРИТАНИЈЕ: Паника због новог соја короне стигла пред наша врата
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/21/profimedia-0487658423.jpg?itok=0hIBT7su)
ПОЛИЦИЈА СТИГЛА У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Породили жену усред шуме
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398830/profimedia-0569611299.jpg?itok=ip54VnwH)
КОРОНА ПРЕСЕК У СЕВЕРНОЈ МАКЕДОНИЈИ: Преминуло 18 пацијената, највеће жариште у главном граду
Како је дошло до тога да некадашња ОШ "Никола Тесла" постане ОШ "Хусеин еф. Ђозо" у граду на Дрини више се нико и не сећа. То се десило одмах после рата и упркос приговорима српске заједнице, назив школе је остао до данас.
Хусеин еф. Ђозо био је контраверзна личност. У младости припадник злочиначке Ханџар дивизије у којој је служио као имам, успео је после Другог светског рата да избрише ту "мрљу" из своје прошлости и да стигне до места преводиоца Јосипа Броза Тита.
Након што је после завршетка Другог светског рата осуђен на пет година затвора због свог "ангажмана" у 13. брдској SS "Ханџар" дивизији, по изласку из затвора неколико година ради обичне послове, да би седамдесетих година прошлог века постао професор на Факултету исламских наука у Сарајеву.
У време бивше Југославије отворено је ширио исламистичку идеологију и никад се није јавно покајао што је у нацистичкој SS дивизији стигао до чина капетана и места главног имама.
Када је Тито ишао на путовања по арапским земљама, у неколико наврата са њим је путовао и Ђозо као преводилац за арапски. Да ли је Тито знао да крај себе има бившег капетана нацистичке дивизије, до данас је остало непознато.
Познато је да је Хусеин Ђозо у своје време писао како би био спреман и живот да да за Хитлера, али је то остало у сенци и нико од европских званичника није никада упитао зашто се једна образовна установа зове по таквом човеку. Део босанскохерцеговачке јавности апелује на високог представника за БиХ Валентина Инцка да упути ултиматум бошњачким лидерима да се таква табла склони и промени име школе. Колико ће ови апели уродити плодом, остаје да се види, европска страна још увек нема коментар.
Неколико година после Ђозине смрти Исламски факултет у Сарајеву, уочи самог рата у бившој Југославији, донео је одлуку о Ђозиној потпуној рехабилитацији. Бошњачки корпус у БиХ сматра га једним од највећих бошњачких интелектуалаца 20. века, не замерајући му нацистичку прошлост. Ђозо је умро 1982. године у Сарајеву.
Осим што је основна школа понела његово име, Ђозо је и део данашњег културног живота Горажда на друге начине; посвећена му је и вишедневна манифестација, коју организирају Муфтијство, Влада Босанско-подрињског кантона (БПК) и Општина Горажде. Пре неколико година ОСЦЕ је спровео проверу назива школа у БиХ и назив ове школе је сматрао сасвим коректним, али босанскохерцеговачка јавност се са тим и не би усагласила.