КАКВА СУДБИНА ЧЕКА ЦРНУ ГОРУ? Аналитичари оценили шта ће се ПРОМЕНИТИ након Миловог пада, а шта ће ОСТАТИ ИСТО
Лидери три опозиционе листе које су на парламентарним изборима у Црној Гори освојиле већину од 41 мандата већ су се договорили о формирању експертске владе која би требало да повуче спорни Закон о слободи вероисповести, али и да настави ЕУ интеграције.
Дан након победе вође коалиција "За будућност Црне Горе", "Мир је наша нација" и "Црно на бијело" Здравко Кривокапић, Алекса Бечић и Дритан Абазовић усагласили су неколико принципа на којима ће функционисати нова власт. Тако су се најпре договорили да ће нова влада одговорно спроводити све међународне обавезе и реализовати све неопходне реформе како би Црна Гора у најкраћем могућем року приступила Европској унији.
ДРАМА У ЦРНОЈ ГОРИ: Почела акција спасавања, мушкарац заглављен у кањону Невидио
НАПЕТОСТ ДОСТИЖЕ ВРХУНАЦ: Наоружани мигранти отели старог Маријана (77), а затим га одвели у НЕПРОХОДНУ ШУМУ
ОДЛОЖЕНО СУЂЕЊЕ ЈОАНИКИЈУ И ОСМОРИЦИ СВЕШТЕНИКА! Нови датум ЈОШ НИЈЕ ПОЗНАТ
Такође, лидери коалиција споразумели су се да нова влада буде експертска, сачињена од стручњака из конкретних области без обзира на њихову политичку, верску, националну или било коју другу особеност. Коначно, договорено је да ће нова власт у потпуности бити посвећена поштовању Устава и примени закона, уз измене, допуне и ревизију свих дискриминаторских законских и подзаконских аката, укључујући и спорни Закон о слободи вероисповести. Осим тога, творци нове владајуће већине пружили су руке представницима мањинских народа са жељом да заједнички граде, како кажу, лепшу и просперитетнију будућност Црне Горе.
Имајући све то у виду, али и чињеницу да ће нову власт већински формирати коалиције окружене око Демократског фронта и Демократа које негују добре односе и са Србијом и са СПЦ-ом, за очекивати је да ће се врло брзо укинути дискриминаторски Закон о слободи вероисповести према коме је СПЦ морала да доказује да је власник манастира и цркава изграђених пре 1918. године. Такође, статус Срба у Црној Гори који чине око 30 одсто становништва би требало да буде знатно бољи него у последњих деценију и по. Толико бољи да је могуће и враћање двојног држављанства. Ипак, тешко је очекивати да ће се спољна политика Црне Горе толико променити да ће ова држава повући признање тзв. Косова, а камоли напустити европски пут и изаћи из НАТО.
Позитивна промена
Програмски директор Београдског фонда за политичку изузетност Марко Савковић истиче да је промена власти у Црној Гори најбоља ствар која је могла да се догоди читавом региону.
- То је позитивна промена која ће оснажити демократију, а неће нарушити стабилност региона. Позитивно је и то што ће такозвана просрпска струја у Црној Гори, грубо речено, лећи на руду и постати државотворна партија, односно прихватити евроатлантски пут Црне Горе. Чињеница је да је идеја о удруживању Србије и Црне Горе одавно превазиђена и да та идеја нема подршку ни у Београду. Као што је истина да је ДПС пао због односа према српском националном питању и доношења Закона о слободи вероисповести који је изазвао вишемесечне протесте широм Црне Горе. Други разлог је свакако ендемска корупција - наглашава Савковић.
Како каже, у Црној Гори никада није постојала већина за улазак у НАТО и признавање независности Косова због чега није ни одржан референдум о тим питањима.
- И сам доскорашњи премијер Душко Марковић је рекао да је 85 одсто грађана против признавања независности Косова. Али власт се водила геополитичким интересима Црне Горе. Одустајање сада од тога превише би коштало. Црна Гора је од свих у региону најближа Европској унији. На томе се радило пуних 11-12 година. Није реално да се сада одустане од тог пута, па ни да се повуче признање независности Косова. Поготово што је Црна Гора мултиетничко друштво у коме има и Албанаца. То би био лош, краткотрајан потез - сматра Савковић.
Срби добијају статус
Социолог политике из Црне Горе Срђан Вукадиновић подвлачи да су све три опозиционе листе биле принуђене на уступке како би формирале нову власт и након 30 година смениле ДПС.
- Задатак нове владе је да развласти ДПС, који не зна како да се понаша у опозицији, јер никада није ни био у таквој ситуацији. А нова влада би требало одмах да крене са разрешавањем силних корупционашких афера досадашње власти - апострофира Вукадиновић.
Повлачење спорног Закона о слободи вероисповести и бољи статус Срба у Црној Гори не доводе се у питање.
- Тај закон донео је највећу штету ономе ко га је донео, а то је ДПС. И не само то, него тај закон је потпуно неспроводив. Очекујем да Срби у Црној Гори добију заступљеност у институцијама сразмерно својој популацији. Нереално је да Бошњаци са свега два посланика буде заступљенији у институцијама од Срба, којих је 30 одсто. Када је реч о уласку у НАТО, морам рећи да су у НАТО ушли влада и скупштина Црне Горе, а не народ. Ипак, и то и питање повлачења признања Косова тешко да ће нова влада покренути јер ту нема консензуса - каже Вукадиновић.
Спремност на компромис
Програмски директор ЦЕСИД-а Иво Чоловић апострофира да представници нове власти у Црној Гори морају бити скромни, разумни и спремни на компромис.
- До сада су показали максималну озбиљност. Имам утисак да су принципе нове владе договорили још пре избора. Зато мислим да питања евроатлантских интеграција и повлачења признања Косова неће сећи преко колена. Биће вероватно задовољни да, на пример, на следећем гласању за улазак тзв. Косова у УНЕСКО Црна Гора гласа против. То је сасвим довољно. С друге стране, из НАТО пакта се не излази тако лако.
Ако би то учинила, Црна Гора би угрозила мир и стабилност и своје интересе, а чињеница је да у НАТО пакту не угрожава Србију која такође сарађује са НАТО - објашњава Чоловић.
Како каже, коалиција око Демократског фронта једино компромисе неће правити у вези са Закона о слободи вероисповести.
Војни аналитичар Александар Радић оценио је да у овом моменту не постоји процедура по којој би Црна Гора могла да напусти НАТО, али да је повлачење признања тзв. Косова потпуно другачија тема.
- Евентуални став о повлачењу признања би у најмању руку представљао акт унапређења добросуседских односа. Ни у којем случају не треба изједначавати повлачење признања са иступањем из НАТО. Признавање тзв. Косова није смело ни да се догоди, ни да дође на дневни ред и ту је Црна Гора, у најмању руку, морала да буде неутрална, односно није смела да га призна - рекао је Радић.
Ствари које ће се променити
1. Спорни, дискриминаторски Закон о слободи вероисповести биће укинут или значајно измењен
2. Постоји могућност враћања двојног држављанства
3. Статус Срба ће бити промењен набоље, њихова заступљеност у институцијама биће већа
Ствари које ће остати непромењене
1. Црна Гора сасвим сигурно остаје члан НАТО и на ЕУ путу
2. Шансе да се повуче признање Косова су веома мале
3. Идеја о поновном уједињену Србије и Црне Горе није уопште у оптицају