КОРОНА БЕСНИ, ЉУДИ У ДЕПРЕСИЈИ: Шок екстремног живљења вратио осећај ТЕШКИХ деведесетих!
Уницеф спровео истраживање о утицају короне на ментално здравље у БиХ
Резултати истраживања Уницефа о последицама ковид-19 на друштво указује на ментално здравље као једну од кључних области у којој се становништво у БиХ суочило с изазовима.
ЈОШ 30 ОСОБА ПРЕМИНУЛО ОД КОРОНЕ: Тешки дани за Северну Македонију
ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО КОМШИЛУК: Тресло се тло Северне Македоније, подрхтавање се осетило у региону
ПУЦЊАВА У ПОДГОРИЦИ: Немања Бушковић рањен у ногу, за нападачем се трага
Чак 45 одсто испитаника наводи да су се због ковид-19 ситуације морали фокусирати искључиво на сопствени опстанак и на опстанак своје породице.
– Оваква појава може се поново вратити у условима екстремног живљења и/или друштвених шокова. Ковид-19 делује као главни окидач трауме за 33 одсто испитаника, који изражавају забринутост због све лошијег менталног здравља, потом манифестација прегоревања, страха, анксиозности и недостатка сна. Њих 45 одсто сматра да је пандемија поново вратила осећаје из рата деведесетих. Надаље, 57 одсто изражава забринутост због сензационалистичког извештавања медија које, сматрају, повећава страх, стигматизацију и дискриминацију проистекле из ширења ковид-19 – наводе у Уницефу.
Анкетирање домаћинстава проведено је од 9. до 27. јула 2020. године на репрезентативном узорку од 2.182 домаћинства из свих делова земље, са прецизно усклађеним оквиром узорковања како би се осигурала уједначеност ентитетске, регионалне, рурално-урбане дистрибуције, као и полна и старосна заступљеност.
Више од 40 одсто свих анкетираних домаћинстава су породице с децом.