KORONA BESNI, LJUDI U DEPRESIJI: Šok ekstremnog življenja vratio osećaj TEŠKIH devedesetih!
Unicef sproveo istraživanje o uticaju korone na mentalno zdravlje u BiH
Rezultati istraživanja Unicefa o posledicama kovid-19 na društvo ukazuje na mentalno zdravlje kao jednu od ključnih oblasti u kojoj se stanovništvo u BiH suočilo s izazovima.
JOŠ 30 OSOBA PREMINULO OD KORONE: Teški dani za Severnu Makedoniju
JAK ZEMLJOTRES POGODIO KOMŠILUK: Treslo se tlo Severne Makedonije, podrhtavanje se osetilo u regionu
PUCNJAVA U PODGORICI: Nemanja Bušković ranjen u nogu, za napadačem se traga
Čak 45 odsto ispitanika navodi da su se zbog kovid-19 situacije morali fokusirati isključivo na sopstveni opstanak i na opstanak svoje porodice.
– Ovakva pojava može se ponovo vratiti u uslovima ekstremnog življenja i/ili društvenih šokova. Kovid-19 deluje kao glavni okidač traume za 33 odsto ispitanika, koji izražavaju zabrinutost zbog sve lošijeg mentalnog zdravlja, potom manifestacija pregorevanja, straha, anksioznosti i nedostatka sna. Njih 45 odsto smatra da je pandemija ponovo vratila osećaje iz rata devedesetih. Nadalje, 57 odsto izražava zabrinutost zbog senzacionalističkog izveštavanja medija koje, smatraju, povećava strah, stigmatizaciju i diskriminaciju proistekle iz širenja kovid-19 – navode u Unicefu.
Anketiranje domaćinstava provedeno je od 9. do 27. jula 2020. godine na reprezentativnom uzorku od 2.182 domaćinstva iz svih delova zemlje, sa precizno usklađenim okvirom uzorkovanja kako bi se osigurala ujednačenost entitetske, regionalne, ruralno-urbane distribucije, kao i polna i starosna zastupljenost.
Više od 40 odsto svih anketiranih domaćinstava su porodice s decom.