КОРОНА У ЦРНУ ГОРУ СТИГЛА ИЗ НЕМАЧКЕ: Сваки трећи Немац позитиван, два града код суседа најкритичнија
У протеклом периоду велики број људи је био на улицама без заштите.
Од 1.012 узорака који су стигли из Немачке, 441 је позитиван на корона вирус, што је 40 одсто од укупног броја тестираних и што је забрињавајуће, казао је у Дневнику Телевизије Црне Горе (ТВЦГ) директор Институита за јавно здравље, Бобан Мугоша.
ВРАЋА СЕ СЕРИЈА А: Време је за детронизацију Јувентуса
ДОЛАЗИ ОПАСНОСТ ОД КОЈЕ СТРЕПИМО! Јесен доноси судар грипа и короне, али се можемо изборити са двема пошастима
МИЛО НАПАДОМ НА СПЦ КРИВ ЗА ПОВЕЋАН БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ! Нова снага у Црној Гори исправља Ђукановићев немар!
Он је истакао да су ти резултати очекивани и да је највећи проценат новозаражених из Берана и Никшића. Мугоша је додао и да ће морати да предузму крајњу меру - затварање појединих општина, уколико се болнице буду рапидно пуниле.
- Знамо да су то брисеви који су узети 12, 13. и 14. септембра, када је био бум овог таласа и очекивано је да ће бити доста позитивних. Највећи проценат вуку особе из Берана (63 одсто) и Никшића (68 одсто). Подгорица је на нивоу 27 одсто позитивних, сви остали градови су ниже од тог процента - казао је Мугоша.
Он је истакао да је у протеклом периоду велики број људи био на улицама без заштите.
- Ми смо имали велику изложеност инфекцији, од 16. августа до 6. септембра на улицама је било више од 100.00 људи, што значи да је скоро четвртина људи била на улицама, без заштите, уз галаму, певање... Све оно што чини велики ризик, сетимо се само стадиона у Бергаму... Та атмосфера је довела до тог да је енормно велики број људи био незаштићен и изложен инфекцији и зато сада плаћамо цех за то - казао је Мугоша.
Принцип је, како наводи он, од 14 до 28 дана од периода излагања имамо резултате, те да можемо очекивати да између 1. и 5. октобра дође до смиривања.
- Не очекујем да ћемо имати више, ако се буде водило рачуна... Зато смо и тражили да инспекцијски органи појачају контролу, наши апели и молбе очигледно нису имали ефекта код једне групе људи - истакао је Мугоша.
Он је казао да се морају поштовати мере да би очекивали смиривање епидемије.
Директор ИЈЗ истакао је да је затварање крајња мера, коју, како наводи, нико не жели.
- Ако се болнице буду рапидно пуниле, ми ћемо морати да предузмемо крајњу меру, коју нико не жели, а то је локдаун (lockdown) за поједине општине. Имамо још довољно времена да спроводимо мере и да иснпекцијски органи и контролни механизми утичу на људе и све оне који неће да поштују мере - навео је Мугоша.