Крвави рат између два клана: Сви они су ликвидирани у 2017. години, али ситуација може да ескалира
Жртава је било мање него претходне, али је већина убистава остала нерасветљена
Рат завађених которских криминалних кланова настављен је и током 2017. године. Жртава је било мање него претходне, али је већина убистава остала нерасветљена. У овој години, први међу убијенима ван територије Црне Горе је Даворин Балтић (41), који је пре три дана ликвидиран на Врачару, у Београду.
Прочитајте и:
Полиција је у последња два месеца претходне године серијом претреса покушала да стане на крај крвавим обрачунима, али никад се не зна када ствар поново може да ескалира.
И 2017. годину су обележили криминални обрачуни од којих већина није расветљена.
Прво је било убиство 30-годишњег Ђорђа Секуловић у центру Подгорице. Непозната особа средином јануара поставила је бомбу испод његовог "рено мегана", а у експлозији је тешко повређена његова пријатељица Јелена Кораћ. Спекулише се да је Секуловић страдао због блиских односа са Подгоричанином Мариом Милошевићем, за којим се трага због убиства Цетињанина Радомира Ђуричковића.
Два месеца касније испред куће у Будви убијен је 79-годишњи Слободан Шарановић. Верује се да су га ликвидирали плаћеници вође земунског клана Луке Бојовића како би осветио убиство брата Николе,које је, како се сумња, организовао управо Шарановић.
Средином јула у Бару је убијен Игор Митровић звани Шпиро. Барска полиција у кратком року расветлила је злочин и као убицу идентификовала 54-годишњег Николу Јовановића из Зајечара. За Јовановићем је расписана потерница, а према последњим оперативним информацијама полиције, крије се у Немачкој.
Само неколико дана касније у Херцег Новом убијен је 66-годишњи Нико Рогановић. Убице нису пронађене, а верује се да је убијен јер је дошао до сазнања ко је три месеца раније поставио бомбу испод аутомобила његовог сина Душка, који је том приликом остао без обе ноге. За овај злочин се сматра да је наставак обрачуна которских криминалних група јер синовац убијеног Рогановића - Владимир, важи за висококотираног члана "кавачаког" криминалног клана на чијем челу се налази одбегли Слободан Кашћелан.
Ликвидације су настављене и у септембру када су у кафе бару "Ауто зета" у Подгорици непознате особе убиле Ивана Недовића и раниле Милића Мињу Шаковића који је, према оперативним подацима полиције, члан "шкаљарског клана". Верује се да је мета убица био управо Шаковић.
Само неколико дана касније у Котору је убијен бивши фудбалер, Горан Ленац, и то док је трчао на стадиону. Полиција га је сматрала чланом "кавачког клана". За ово убиство осумњичен је Которанин Никола Мршић за којим је расписана међународна потерница.
У обрачуну криминаних кланова, верује се да је убијен и Никшићанин Перо Дамјановић, који је важио за члана "шкаљарског клана". Нестао је почетком септембра, а тело у фази распадања пронашли су мештани Кобиљег дола код Цетиња, средином октобра. Тело је било прекривено земљом, а обдукцијом је утврђено да је убијен из ватреног оружја.
Последње убиство у 2017. години догодило се у ноћи између 20. и 21.децембра у центру Берана. Непознате особе сасуле су кишу метака у 36-годишњег Данијела Мандића, који је раније био у затвору због дроге.
Осим ових случајева, 2017. година остаће упамћена и по страдању Никшићана Милана Пековића и Бошка Божовића. Погинули су 1. августа у Тивту док су припремали бомбу која је требало да буде коришћена, како се верује, у атентату на једног од шефова обезбеђења вође "кавачког клана" Слободана Кашћелана.
На готово исти начин 4. септембра страдао је Цетињанин Марко Мартиновић док је, како се сумња, покушавао да постави експлозивну направу испод аутомобила суграђанина Василија Вујовића.
Нових жртава у рату "шкаљараца" и "кавчана" није било у последња три месеца, а да ли су томе допринеле бројне акције и претреси полиције по приморју, може само да се нагађа.
Ипак, не искључује се могућност да крвави рат поново ескалира.
Которанин Даворин Балтић , који је према оперативним подацима полиције важио за висококотираног члана "кавачког клана", ликвидиран је пре три вечери у Београду.
Држављанин Црне Горе важио је за другог човека поменуте криминалне групе. Први резултати истраге указују да је убица добро познавао навике Балтића. Сачекао га је у гаражи на Врачару, у Улици Интернационалних бригада, а потом у њега док се налазио у свом аутомобилу "голф 7" из аутомата испалио кишу метака. Такође се верује и да је убица имао помагаче који су га обавештавали о Балтићевом кретању.
Убице које су у понедељак око поноћи у центру Београда испалиле 60 метака у Балтића, дошле су из Босне и Херцеговине, незванична су сазнању. Прве оперативне индиције указују да их је ангажовао Филип Кораћ, Београђанин близак "шкараљском" криминалном клану и Луки Бојовићу. У току је прикупљање материјалних трагова и доказа како би се злочин разјаснио до краја.
Најмање два човека су учествовала у ликвидацији Балтића, који је повезиван са "кавачким кланом". Наводно, он је био један од главних "пуцача" ове которске екипе.
- Кораћ је јако близак са "шкаљарцима" и за њих одрађује прљаве послове. Готово увек ангажује људе са простора БиХ за овакве ликвидације. Да је реч о професионалцима сведочи и чињеница да су двојица нападача испалила у Балтића 60 хитаца, готово хируршком прецизношћу. Глава и груди су му готово разнети. Притом, полицајка која је била са њим, седела је на сувозачком месту и није ни огребана - наводи извор "Новости".
Мирјана Н., полицијска службеница ПС Врачар, после злочина, како је утврђено, бацила је у контејнер "глок", који је наводно припадао Балтићу. Према незваничним сазнањима, сада се сумња да је пиштољ, заправо, носила она и да је на тај начин штитила овог Црногорца.
Оперативци београдске полиције у потрази за убицама Даворина Балтића прегледали су јуче део снимака надзорних камера са зграда на Врачару, у близини места злочина. Лица убица се не виде, осим аутомобила "тојоте", који је пронађен запаљен у Улици браће Срнић, на Вождовцу.
- То је рукопис новог "земунског клана", чији је један од вођа Кораћ. Они су готово увек палили аутомобиле и оружје после ликвидација, како би уклонили доказе. На задњем седишту "тојоте", без таблица, била је аутоматска пушка, из које је пуцано на Балтића, а на предњем седишту пиштољ - наводи саговорник листа.
Балтића су повезивали са више убистава, али никада није било доказа за његово хапшење.