"Мајке Сребренице" изазивају нови рат у Босни: Мунира хоће да жигоше 22.000 Срба!
Списак не значи ништа
Председник Републике Српске Милорад Додик жестоко се успротивио списку који је Мунира Субашић, председница удружења „Мајке Сребренице“, предала Немачкој и затражио да Народна скупштина Српке поништи извештак комисије за Сребреницу из 2004. године.
Прочитајте и:
У РС уследила су жестока реаговања на списак од 22.000 имена припадника Војске Републике Српске, који се доводе у везу са ратним дешавањима у Сребреници 1995. године, а који је Субашићева предала немачком тужиоцу.
Спорни списак настао је 2004. године у спорном извештају комисије за Сребреницу, коју је формирала тадашња Влада Републике Српске, предвођена СДС-овим и ПДП. Овим кадровима, а који је на крају прихватио и потписао Драган Човић, тадашњи председник странке.
- Спискови наведени у извештају Комисије за Сребреницу направљени су под великим притиском Педија Ешдауна, тадашњег високог представника. Они су плод кукавичлука тадашње структуре власти у Српској, а која је прихватањем овог извештаја у опасност довела 22.000 припадника Војске који су учествовали у борбама против Сребренице – рекао је РТРС Томо Ковач, ратни генерал Полиције Републике Српске.
- Многи се слично понашају и данас - каже Никола Спирић потпредседник СНСД-а.
Иницијативу Милорада Додика да Народна скупштина поништи спорни извештај комисије за Сребреницу, подржале су бројен невладине организације.
Те тако организација старешина Војске Републике Српске тражи да скупштина РС одбаци спорни извештај о Сребреници и наложи Влади Републике Српске да га заједно са списковима, који су достављени касније, прогласи ништавним.
Адвокат Том Фила каже да списак које је удружење „Мајке Сребренице“ уручило немачком тужиоцу, не значи апсолутно ништа, и да би, уколико би се Немачка бавила овом истрагом, то било дуплирање надлежности Хашког трибунала. Он наглашава да Немачка нема у овом случају ингеренције.
- То је идиотска прича – рекао је Фила и појаснио, да је немогуће да се евентуални поступци воде на тлу Немачке, јер је месна надлежност у конкретним случајевима у сребреници.
- Уколико Тужилаштво БиХ сматра да има неког осумњиченог у Немачкој, тада мора да поднесе пријаву и распише потерницу, али то се чини против конкретне особе, а не жигоше се 22.000 људи – истакао је Фила.