МИЛО НЕ ЖЕЛИ СРБЕ У ЦРНОЈ ГОРИ! Паника у Ђукановићевом режиму: Кривокапић му спрема ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ
Ближи се попис у Црној Гори, а страх у одлазећем режиму је све већи.
Тим црногорског мандатара за састав нове владе Здравка Кривокапића, одбио је предлог структура одлазећег режима Мила Ђукановића да се на попису наредне године изоставе рубрике у којима се грађани изјашњавају о својој националној и верској припадности као и о матерњем језику.
ПОЛА МИЛИОНА ЕВРА ЗА УБИСТВО ВУКОТИЋА? Испливали нови шокантни подаци, полиција НА НОГАМА
НЕЈАСНА СИТУАЦИЈА ОКО НОВЕ ВЛАДЕ У ЦРНОЈ ГОРИ! Медојевић загрмео: Неће нам Мило састављати ВЛАСТ
КРИВОКАПИЋ СТАВИО ТАЧКУ: У попису становништва у Црној Гори остају вера, језик и нација
Против могућности да се грађани Црне Горе напокон поштено преброје, овог пута истурен је прво Центар за демократску транзицију (ЦДТ) који тврди да је досадашњи начин пописивања застарео и у супротности с Уставом који прокламује грађанску државу. Њима се придружио и историчар Новак Аџић, бивши кадар СДП-а, савезничке странке бившег режима. Он је отишао корак даље захтевом да се попис одложи на неколико година.
Превара из 2011. године
- Може се десити да се смањи број Црногораца и повећа удео Срба, како би се од Црне Горе направила федерација народа и створила друга српска држава на мору - тврди Аџић.
Међутим, да је реч о страху да ће предстојећи попис оголити преваре са претходних, указује бивши градоначелник Цетиња Јован Маркуш.
- Према попису из 2011. године званично у Црној Гори има 28 одсто Срба. Међутим, државни Завод за статистику приказао је мању цифру од стварне. Када су сабрани сви подаци констатован је број Срба од 32,4 одсто, а оних који говоре српски језик близу 48 одсто. Било је јасно да такав резултат обесмишљава дукљански пројекат настао референдумском пљачком 2006. године - каже Маркуш.
Тим мандатара Здравка Кривокапића очито је на исти начин прозрео захтев ЦДТ и саопштио да је попис прост статистички поступак, којим се више никада не сме манипулисати у политичке сврхе.
У инат репресији
- У овом тренутку некорисно је да се траже решења која нису предлагана за владавине ДПС-а Мила Ђукановића. Тим пре, што ће током наредног пописа грађани напокон моћи слободно да се изјасне о свом идентитету, што нико не би смео да им ускрати. Још горе, тим чином била би директно угрожена права мањинских народа и религијских заједница - навели су из експертског тима Кривокапића и додали да је сва пажња мандатара усмерена на успешно окончање преговора о саставу нове владе, без чега се Црна Гора не може суочити са озбиљним кризама које је одлазећа власт изазвала или нестручним чињењем допустила.
Ђукановићев режим никада није скривао да га брине одржавање високог процента Срба у становништву Црне Горе упркос репресији. За то су имали добрих разлога, што су показале народне литије које су довеле до коначног пада три деценије дуге владавине ДПС-а.
Бошко Вукићевић, аналитичар и члан експертског тима Здравка Кривокапића, оцењује да се ових дана покушава створити коалиција разнородних друштвених чинилаца које повезује зебња да резултати пописа 2021. неће бити по њиховој вољи. Он указује да су донедавно све те структуре радиле на реализацији пописа под диктатуром, када су многи људи били под несносним притиском, претњама и уценама да се изјасне онако како не желе.
СПЦ: Неотуђиво право
Став СПЦ исказао је протојереј-ставрофор Велибор Џомић.
- Општеприхваћено и важеће правило у Црној Гори је да нико није дужан да се изјашњава о својој националној, верској, политичкој или било којој другој припадности, али и да нико нема права да некоме ускрати право да се по питању своје припадности или посебности изјасни уколико то жели - објаснио је Џомић.
Биће нас 50 одсто
На резултате досадашњих пописа највише је утицао однос бившег режима према Србима у Црној Гори, за које историчар Чедомир Антић каже да су најобесправљенија заједница у Европи 21. века.
- Срби чине трећину грађана Црне Горе, а у државној управи и јавним предузећима, према званичним подацима, има их пет до шест пута мање. У Влади и елити практично их нема. Други проблем је политика асимилације, јер у Подгорици данас има више натписа на кинеском него на ћирилици. Све је спровођено уз кампање мржње којима су Срби представљани као народ дивљака, убица, окупатора, незналица - каже Антић.
Према његовим речима, тренутне процене говоре да ће на попису бити око 40 одсто Црногораца и 35 одсто Срба, а проценат оних који говоре српским језиком порашће на 54 или чак 56.
- Уколико буде демократије, верујем да ће Црна Гора остати и независна и мултиетничка. Срби ће притом чинити око 50 одсто становништва, а Црногорци око 25одсто. То је истина и стварност која нема везе са тим ко је на власти, већ да ли је земља слободна и демократска. С обзиром на пораст подршке мањинским странкама можда ћемо на попису открити да се део муслимана више не изјашњава као Црногорци - каже Антић.
Свадбу посветили Косову
У древној српској цркви Богородица Љевишка у Призрену, задужбини краља Стефана Милутина, обављено је венчање младог брачног пара из Црне Горе и Републике Српске.
Завијорила се високо српска тробојка пристигла из подножја Ловћена. Радосни нису били само свадбари и кумови, него и малобројни Срби којима је овај догађај улио наду да ће на Космету наш народ опстати и остати. У црногорској ношњи пред олтар су стали Стефан Татар, професор физичке културе из Даниловграда и Тијана Мијановић, архитекта из Требиња, а у Свету тајну брака увео их је отац Ђорђе Стефановић, старешина храма. У лепу причу уклопили су се и кумови: Петар, рођени Дечанац, који од 1999. године живи у Даниловграду и Горица из Гацка.
- Овај чин саткан је од наше љубави, вере у Господа Исуса Христа и наде да се наш народ врати у Призрен и на цео простор Косова и Метохије - рекао је младожења Стефан, хуманитарац који је на разне начине помагао Србима у нашој покрајини.