НА ЧЕЛО САРАЈЕВА ДОЛАЗИ СРБИН: Спречио ЈНА да изведе државни удар у СФРЈ
Богић Богићевић, по националности Србин, био члан Председништва СФРЈ када је започет грађански рат
Богић Богићевић прихватио је кандидатуру за градоначелника Сарајева, саопћено је из Социјалдемократске партије БиХ.
БАЈДЕН НЕМА ПАРТНЕРА НА БАЛКАНУ: Да ли су на помолу тектонске промене у политици?
ОГЛАСИО СЕ ХРВАТСКИ МИНИСТАР ЗДРАВЉА: Познато у каквом је стању након што се заразио короном
БИХ ПОСТАЛА ЦРНИ РЕКОРДЕР: Највећи број смртних случајева, само две европске земље испред ње (ФОТО)
- Човек, државник, социјалдемократа који је у први план стављао добробит свих људи током целе политичке каријере, дугогодишњи члан и функционер СДП-а, са задовољством је прихватио позив СДП-а да управо он буде кандидат за првог човека главног града БиХ - саопштено је.
СДП навод да су о одлуци Богићевића да прихвати кандидатуру обавестили и партнере.
- Коначну одлуку о избору градоначелника донеће ново Градско веће Града Сарајева - рекли су из Социјалдемократске партије БиХ која је поздравила успех заједничких кандидата "Четворке" за начелнике општина у Сарајеву.
Социјалдемократска партија БиХ, као једна од странака такозване "Четворке", није имала ниједног кандидата за начелничке позиције у сарајевским опћинама, али је компромис с осталим коалиционим странкама био да СДП предложи свог кандидата за градоначелника Сарајева.
С обзиром на то колико гласова су освојиле странке Четворке у градским општинама, извесно је да ће управо тај политички блок бити у позицији да има већину у Градском већу, а самим тим и да изабере градоначелника.
Богић Богићевић је био члан Председништва СФРЈ од 1989. до 1991. године. Учесник је историјске седнице Председништва СФРЈ која се одржала 12. марта 1991. године када је овај орган одлучивао о увођењу ванредног стања у СФРЈ.
Формално, војни врх је предлагао подизање борбене спремности, али је стварни циљ био државним ударом увести војну управу у Словенији и Хрватској те војно-политичким мерама срушити тадашње политичко водство у Босни и Херцеговини.
Богићевић је гласао против. Други чланови Председништва СФРЈ рачунали су на његов глас јер је Србин, али на њихово изненађење Богићевић је дао глас против. Тај је глас превагнуо, чиме је спречена војна интервенција ЈНА. Тада је поручио: - Ја јесам Србин, али не по професији.