НАЈЈАЧИ УДАР НА СРБЕ ДО САДА! Комшић игра опасну игру: Тражи укидање конститутивности народа у БиХ!
Другог дана Стратешког форума који се одржава на Бледу у Словенији чланови Председништва БиХ Жељко Комшић и Шефик Џаферовић састали су се са Борутом Пахором.
Теме разговора биле су билатерални односи између Босне и Херцеговине и Словеније и улазак земаља западног Балкана у Европску унију.
Комшић је након састанка поручио да је задовољан разговором који је био користан, и да је подршка политикама попут Додикове и Човићеве "скоро па потпуно нестала".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/02/kovid-mapa-hrvatska-830x0.jpg?itok=qmSoy_Qq)
СИТУАЦИЈА У ХРВАТСКОЈ АЛАРМАНТНА: Делови земље црвени на овонедељној КОРОНА МАПИ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/02/radnik.jpg?itok=aQRFhS-Q)
ХИТ СНИМАК ИЗ ЗАГРЕБА КОЈИ ЈЕ ЗАПАЛИО ИНТЕРНЕТ: Кад радник на грађевини ожедни, ДИЗАЛИЦОМ стиже освежење (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/12/profimedia-0368627323.jpg?itok=gqBGUR3P)
"ЗАХВАЉУЈЕМО СЕ КАО ЧЛАНИЦА НАТО-а" Мило дрзак - открио јасно које циљеве жели да испуни
- Одустајање од концепта конститутивности има своје правно, политичко и морално оправдање. Када је реч о правном аспекту, не може се губити из вида чињеница да је Европски суд за људска права у случајевима Зорнић, Сејдић и Финци јасно нагласио да се на конститутивност морало пристати услед чињења геноцида и етничког чишћења и да је толико година након сукоба дошло време да се уведе потпуна демократија. Ко не верује мени, нека прочита те пресуде, поручио је председавајући Председништва БиХ Жељко Комшић нагласивши да постоји правна, политичка и морална обавеза одбацивања конститутивности.
Према његовим речима, приговори да постоје апелације пред Уставним судом БиХ поднете пре двадесет година, које у складу са постојећим Уставом утврђују постојање конститутивности, не говоре ништа против захтева Европског суда за људска права за одбацивањем конститутивности, већ, како је оценио, чак супротно од тога.
- Стога правно гледајући одбацивање конститутивности је наша међународна обавеза, обзиром да се морају поштовати пресуде из Стразбура. С политичког становишта гледано, конститутивност је етнички концепт који своје исходиште проналази у политичко-правним односима бившег СССР-а, у такозвану "народној демократији", и тај концепт је био заступљен и у бившој држави, која је као и социјализам и његова идеологија, пропала - појашњава Комшић.
Каже да је Дејтонски Устав компромис између западне грађанске демократије, и да са друге стране конститутивности као заоставштине комунизма.
На крају је истакао да с моралне тачке гледишта, нема ништа лоше у томе да се коначно уместо одлучивања по етничком принципу, које је доминантно у БиХ, уведе демократско одлучивање.
Изјава члана Председништва БиХ Жељка Комшића да БиХ може бити мултикултурална и без контитутивности представља до сад највећи и директан удар на Устав БиХ и сам Дејтонски споразум, изјавио је професор Уставног права Синиша Каран за РТРС.
- Упознаћемо Комшића да је преамбулом Устава БиХ прописано да су конститутивни народи у БиХ Бошњаци, Срби и Хрвати, а да се у члану И/3 Устава БиХ наводи да се БиХ састоји од два ентитета ФБиХ и Републике Српске - наводи Каран.
Каран је Комшића упозорио да је за оно што је урадио у уставима великог броја земаља предвиђена кривична и политичка одговорност због кршења Устава и уставног поретка и то од стране неког ко тренутно представља предсједавајућег Предсједништва БиХ.
- 26 година од настанка Дејтонског мировног споразума, имамо на сцени изјаве члана Предсједништва БиХ, којима, свјесно или несвјесно, руши управо Дејтонски споразум, као и Устав државне заједнице чији је члан Предсједништва, и на крају, такве изјаве доводе до рушења БиХ - изјавио је Каран.
Упозорава да Комшићева изјава о мултикултуралној БиХ има прикривене намјере, а то су стварање централистичке и унитаристичке БиХ, као и одузимање права српском и хрватском народу, као конситутитивним и државотворним народима, да учествују у стварању институција по приципу паритета и доношењу одлука по принципу консензуса.